«Індійський» COVID-штам: що про нього відомо та чи варто чекати нової хвилі в Україні

Нещодавно Україна подолала чергову хвилю епідемії COVID-19. "Червоних" областей вже немає, проте Миколаївська та Черкаська - ще залишаються у "помаранчевій".

Однак міністр охорони здоров'я Максим Степанов попереджає про загрозу нової хвилі – четвертої, а також припускає поширення індійського штаму коронавірусу в країні. 

Фіртка зібрала відомості про новий штам COVID-19.


Стурбованість у ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) класифікувала варіант COVID-19, який вперше виявили в Індії, як варіант, що викликає "глобальну стурбованість".

Про це йдеться у матеріалі BBC. Попередні дослідження показують, що мутація B.1.617 поширюється легше, ніж інші варіанти, й вимагає подальшого вивчення.

Перекваліфікація варіанту вірусу відбувається з "представляє інтерес" до "що викликає занепокоєння", коли він, зокрема, має легку передачу, викликає важкий перебіг захворювання чи знижує ефективності лікування і вакцини.

Три інших варіанти з Великобританії, Південної Африки та Бразилії отримали таке ж позначення.

За даними ВООЗ, цей варіант вже поширився більш ніж в 30 країнах. Цей штам вивчають, щоб встановити, чи є він причиною смертельного сплеску в Індії. Проте уряд Індії заявляє, що кореляція між новим варіантом COVID-19 та смертоносної другою хвилею в Індії – ще не "повністю встановлена".


В чому відмінність індійського штаму від інших

На брифінгу 11 травня очільник МОЗ Максим Степанов наголосив, що над світом нависла загроза поширення індійського штаму коронавірусу, який є ще небезпечнішим та агресивнішим за південноафриканський та британський штами.

Цей вірус характеризується надважкою клінічною картиною, з ураженням не тільки органів дихання, а й шлунково-кишкового тракту та нирок. У пацієнтів спостерігається важка інтоксикація. За повідомленнями індійських ЗМІ, також є випадки сліпоти та мікромікозу – некротичних уражень слизових оболонок носа та горла.

Індійський штам коронавірусу вже зафіксували у Польщі, Румунії, інших країнах Європи. За його словами, для України це серйозний виклик.


Вчені про новий штам

Вчені ще мало що знають про цей різновид коронавірусу, повідомляє УП.Життя.

"Деякі попередні дослідження демонструють підвищену трансмісивність (передачу) цього варіанту", – сказала доктор Марія Фон Керхов, технічна керівниця відділу ВООЗ боротьби з COVID-19.

За її словами, дослідження обмеженої кількості пацієнтів, яке ще не було рецензовано, показало, що антитіла від вакцин або інфекції з іншими варіантами можуть бути не настільки ефективні проти цього штаму. 

Проте ВООЗ заявило, що вакцини, ймовірно, залишаться достатньо ефективними, щоб забезпечити захист від індійського штаму. Індійський штам вперше виявили в Індії наприкінці 2020 року.

Згідно з даними Gisaid, платформи, де країни можуть обмінюватися даними про віруси, штам з Індії виявили приблизно в 40 країнах. Цей варіант іноді називають "подвійним мутантом", тому що він несе дві небезпечні мутації – E484Q і L452R, які можуть зробити вірус більш заразним і допомогти краще ухилятися від захисту організму. 

Третя мутація P681R в індійському штамі потенційно може призвести до "посиленої передачі" коронавірусу.


Інші мутації COVID-19

В Україні випадки захворювання цим штамом зафіксовані вже у всіх областях, зокрема й на Прикарпатті.

Британський штам більш заразний, ніж початковий «китайський варіант». При цьому останні дослідження, опубліковані в The Lancet Infectouse Diseases і The Lancet Public Health, не підтвердили, що у пацієнтів, інфікованих цим штамом, перебіг хвороби тяжчий. Раніше вважалося, що цей штам більш смертельний, ніж інші.

Для британського штаму більш характерні такі симптоми, як біль в горлі та м'язах, кашель, сильна втома. Втрата нюху і смакової чутливості серед інфікованих спостерігається рідше.

Південноафриканський штам COVID-19 більш стійкий до вакцини Pfizer. Про це свідчать дані дослідження фахівців Тель-Авівського університету. Інфікування цим штамом більш поширене серед молодих людей без будь-яких супутніх захворювань. Найпоширеніші симптоми – температура, кашель, діарея, кон'юнктивіт, головний біль, ломота в тілі, біль у горлі.

Бразильський штам коронавірусу активно поширився в січні. У групі ризику зараження – молодь і вагітні жінки. Ще одна особливість цієї мутації – високий ризик зараження на коронавірус повторно.


Скільки є вакцин проти коронавірусу та як записатися на щеплення

На Прикарпаття надійшло 10 600 доз вакцини AstraZeneca-SKBio, 2240 доз китайської вакцини CoronaVac та 1170 доз вакцини Pfizer.

Партія Pfizer призначена виключно для працівників інтернатів і будинків для людей похилого віку, їх вихованців і мешканців, а також співробітників ДСНС України. Натомість партія AstraZeneca-SKBio розрахована на людей віком 65+ та тих, хто має отримати другу дозу вакцини.

Зараз в Україні проти COVID-19 вакцинують:

  • медиків і працівників закладів охорони здоров’я;
  • мешканців і персонал будинків для літніх людей та спеціалізованих інтернатів;
  • учасників Операції об’єднаних сил на Сході України;
  • соціальних працівників;
  • священнослужителів;
  • олімпійців і паралімпійців, які представлятимуть Україну на змаганнях в Токіо у 2021 році;
  • освітян, які залучені до проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО);
  • співробітників патрульної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників;
  • людей віком від 65 років. Пріоритет надається людям старшого віку та людям, які мають неінфекційні хронічні захворювання. Зокрема, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання та нирок.

Записатися на вакцинацію можна через мобільний додаток "Дія", портал "Дія", контакт-центр МОЗ, через сімейного лікаря або через пункт вакцинації. На Прикарпатті функціонує пів сотні таких пунктів.

Варто додати, що на Прикарпатті за добу 31 підтверджений випадок COVID-19, сім — летальні. Крім того, за добу в області проти цієї хвороби щепилися 857 людей.


Читайте також:

Коли в Україні закінчиться пандемія COVID-19 і з'явиться колективний імунітет - прогноз вчених

Світ надіслав Індії мільйони допомоги проти Сovid-19: на що витрачені гроші?

Вloomberg: у пацієнтів з Covid-19 в Індії виявлена смертельна грибкова інфекція


12.05.2021 2793
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466