Суд Європейського Союзу анулював санкції проти колишнього президента України Віктора Януковича та його сина Олександра від 2019 року.
Фактично рішення суду стосується санкцій, які вже втратили чинність. А нові санкції, які пролонгували в 2021 році, продовжують діяти, пише Фіртка з посиланням на BBC NEWS УКРАЇНА.
Проте, якщо Київ не надасть ЄС нових доказів та матеріалів щодо експрезидента, санкції у майбутньому можуть не продовжити, кажуть поінформовані співрозмовники ВВС News Україна.
Серед аргументів суду - Рада ЄС не продемонструвала, що українські судові органи дотрималися права обвинувачених на ефективний захист.
Санкції проти Януковича та його соратників ЄС запровадив у березні 2014 року після Євромайдану і щороку продовжує.
Їхні кошти заморозили на тій підставі, що вони піддавалися кримінальному переслідуванню в Україні для розслідування розтрати державних коштів та їх незаконного переказу за межі країни.
Заморозили активи самого Януковича, частини його сім'ї та представників близького оточення.
Як і іншим учасникам списку, усуненому президенту закрили доступ до території Євросоюзу, а кошти в європейських банках заблокували.
Втім, відтоді цей санкційний список постійно скорочується.
Зараз, крім Януковича, у штрафному списку залишилися його син Олександр, ексміністр внутрішніх справ Віталій Захарченко, його заступник Віктор Ратушняк, експрокурор Віктор Пшонка, його син Артем, Сергій Курченко і ексміністр зборів і доходів Олександр Клименко.
Співрозмовники ВВС в Раді ЄС не виключають, що наступного березня санкційний список може зникнути взагалі.
Чому скасовують санкції
Причина - недостатні докази від українського слідства.
У березні Рада ЄС виключила з санкційного списку колишнього голову НБУ та виконувача обов'язків прем'єр-міністра Сергія Арбузова та ексміністра освіти Дмитра Табачника.
"Ви знаєте, що з року в рік хтось випадає з цього списку. Причина цього в тому, що немає відчутного прогресу в розслідуваннях їхніх справ в Україні", - так пояснював тоді цей процес міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
"Ми порушили це питання перед нашими правоохоронними органами, оскільки МЗС не веде розслідувань, що треба прискорювати цю роботу, щоб надавати ЄС необхідну доказову базу для продовження санкцій", - запевняв він.
Спочатку у санкційному списку ЄС, який переглядається кожний рік, було 18 людей, але потім деяких з них вилучили звідти.
Ідеться зокрема про експрем'єра Миколу Азарова, колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, ексвіцепрем'єра Андрія Клюєва, колишнього заступника глави адміністрації президента України Андрія Портнова.
Читайте також:
Зеленський ввів у дію санкції проти бойовиків, окупантів та "ворів у законі"
У США розслідують, чи втручалися українські чиновники у президентські вибори 2020 року