Скільки коштує свобода?

 

Свобода - одна з найсуттєвіших демократичних цінностей, а також найбільша з цінностей духовного шляху людини. Проте, влада часто не сумісна з бажанням людей бути вільними у виборі, у думках та рішеннях.


Україна останніх років тому приклад. Ми - народ, ніби-то розчаровані, роздратовані і не віримо нікому. Ми не бачимо сенсу протестувати у державі, яка не цінує людську гідність."Заради кого, я маю виходити на вулицю, ризикувати своєю роботою, положенням у суспільстві?", - все частіше цю фразу чути серед украпїнців.


А і дійсно, заради кого ми маємо виходити на вулицю, чи маємо взагалі? І яка ціна нашої свободи?

Минулоріч я була у Франції, в її столиці - Парижі. Ні для кого не секрет, що французи часто між собоюжартують, що мітинги та страйки- їхнє національне хобі. Правда в цьому безперечно є. Що не тиждень, то нові незадоволені. І помітьте, Франція - одна з найсильніших країн в Європейському Союзі. Що стоїть за їхнім обуренням? Звичайна ілюзія демократії чи щось більше.


Я багато спілкувалася з місцевими житедями, аби зрозумти, чим керуються французи безстрашно виходячи та демострації та мітинги. І зрозуміла простий але суттєвий факт. У своєму незадоволені вони індивідуалісти, простіше кажучи, вони виходять протестувати за себе і свої інтереси. Якщо розкласти схему поведінки активного французького страйкаря, то виглядатиме це приблизно так: у мене є проблема (до прикладу, низька зарплатня), я обговорюю її з друзями, родичами, колегами, серед них також знаходяться мої однодумці.


Хтось сильніше, хтось слабше, але вони є, далі ми озвучуємо своє невдоволення кнерівництво тої чи іншої стуктури, у 90% випадків наші умови не задовольняються, тоді ми закидаємо інформацію у соціальні мережі, дзвонимо знайомим, яких це питання також торкнулося, організовується спільнота, в якій є явні лідери, вимоги прості - наша проблема, а далі мітинг, страйк чи демонстрація. Причому, на відміну від британців чи представників Арабського світу, французи не поспішають трощити вітрини магазинів чи підпалювати машини. Вони терплять достатньо довго, а потім вулкан вибухає.

А що Україна? Нехай економічні показники у нас і не дотягують до фоанцузьких, але хіба ми не хочемо жити у вільній країні, хіба не хочемо мати гідну зарплатню, бачити довкола красиві міста? Невже в Івано-Франківську, Києві, Донецьку чи Львові все настільки добре, що мешканцям і сказати владі нічого? Звичайно ні. Проте на протести виходять 100-200 людей, які знають обличчя одне одного. Ми унікальна нація, бо ми пережили Помаранчеву революцію, унікальне, суто українське явище в історії. Сказано про неї багато, проте чи не тому у наступні після 2004 роки настало розчарування, що ми не готові убли боронити власну свободу, вимагати від влади дотримання обіцянок? Згадайте тодішній стан... Здавалося серце виривалося з грудей, від старших людей я тоді чула, що це ледве не найважливіша суспільна подія за все їхнє життя.


Проте українці не готові були ВИМАГАТИ. Наголошую - вимагати, не просити, не домовлятись на нерівних умовах, не влаштовувати культ лідера,а вимагати. Так, як роблять у Франції, у Британії, у Іспанії та навіть Штатах. І в цьому ми помилилися, а не лише недосконала влада, не лише вона.

Важливу роль в українськолму русі спротиву грають й ЗМІ. Згадайте випадок із руйнуванням трьох історичних будинків на Андріївському Узвозі в Києві. Тоді цю аферу кияни прохлопали, навіть ті, хто жили на цій вулиці не зорієнтувалися, що вночі фірма Ріната Ахмєтова "СКМ" знесла вщент будівлю початку 20 століття. Але ця історія мала суттєвий позитивний бік. В той же день, завдяки соціальним мережам зібралося народне віче, знайшлися громадські лідери, активні кияни прописали план дій і вже наступного дня під офісом Ахмєтова в Києві було 5 тисяч людей. Не 100 чи 200, а 5 тисяч. Я з непідробною радістю бачила знайомих, які взагалі за все своє життя не виходили на протести. Кияни хотіли контролю, вони добился від "СКМ" відновлення будинків, і нехай запізно, але таки стали на захист свого міста і своєї свободи в ньому. Тепер за діями цієї структури Ахмєтова суворий контроль і якщо обіцянку не буде дотримано, я певна, що ті 5 тисяч знову вийдуть.


ЗМІ відіграють в таких історіях ключову роль, як вони напишуть чи знімуть сюжет про ту чи іншу акцію, такими очима її і побачать українці.


Ми частенько чуємо, що не вдалося, кого затримали, але чи часто ми чуємо про позитивні приклади? Маленькі перемоги великих людей? А якщо хочемо це знати, то мусимо шукати альтернативні джерела інформації, вчитися відрізняти чорне від білого, бо жодна влада не зробит нам раю на землі,якщо ми не навчимося його вимагати! Не виправдолвуючи власну лінь, страх чи егоїзм, а вставши з диванів і сказавши свою унікальну і цінну точку зору. Причому сказавши так, аби почули. Повірте, 5-10 чи 15 тисяч жодна злочинна влада не посадить. Доведеться їй тоді дослухатися!

Можливо хтось з читачів ненароком подумав, що я закликаю до чогось? Боже храни, я лише змальовую картинку, яка відбувається зараз в країні: ми як ніколи близькі до авторитарної влади людини, яку ми не обирали і яка у всіх сферах -від судової до гуманітарної показала себе, як той, хто прийшов панувати надовго і не зупиниться не перед чим. Але справа не у вождях, а в людях. Хіба ми слабші? Хіба забули, що таке справжня гідність? Хіба забули, яку високу ціну має наша персональна свобода і свобода близьких людей? Давайте разом думати і не менш рішуче писати власні правила гри. Як каже одна чудова людина: "Демократії варто вчитися!" А ви готові до такої школи?

 


14.12.2012 Катя Гладка 1361 2
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2772
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3403
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6745 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

910
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1780
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3657
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5412