Розвінчуємо міфи навколо піци

- Ой, пане Ольку, так хочу піци, що лише згадую і зараз же мені пахне.

- То злагодьте собі.

- Мені не можна випічку з борошна.

- А може спробуємо…

- Якби ж то…

Я дивився на людину очі якої не піднімалися вгору від тягару вселенського суму. Не можна борошна – вирок! Так закортіло той сум розвіяти. Тим більше, що для цієї місії навіть не треба бути чарівником.

Чисто «для годиться» згадаємо на початку, що pizza - італійська страва у вигляді коржа зі здебільшого дріжджового тіста круглої форми, покритого помідоровим соусом та шматочками сиру, який запікають. Туди додають яловичину, ковбаси, фрукти, овочі, гриби, морепродукти, зеленину і різні приправи.

Щоби надати бренду «Піца» значимості, кожна праска розповість вам, що піцу вигадав давньоримський полководець-гурман Лукул, який любив більше балюнки, ніж війни. Так само як у Галичині кожну другу страву «подавали на стіл до Цісаря», то у Неаполі на столі обов’язково будуть страви, які «подавали ще на бенкетах у Лукула». Коли неаполітанцям надоїдає хвалитися імператором, то хваляться імператрицею, розповідаючи, як королеві Маргариті Савойській приготували піцу з помідорами, моцарелою та базиліком, назвавши її «Піца Маргарита». Цікаво чи сама Маргарита Савойська про це в курсі?

Реклама і «знавці» зробили все, щоби вдовбати людям у голови, що піцу тре готувати виключно з пшеничного борошна і далі тра-ля-ля.

Що ж про все це кажуть італійці? Почнемо з того, що для бідних людей піца була останнім шансом нагодувати дітей, вижити і хоч якось відбути свята. Звідси і всі ті легенди, що змішується кілька сортів борошна і т.д. Бо тісто ліпили з того, що мали, і з начинкою аналогічно. Коли я запитував у знайомих італійців, з якого борошна замішували коржі для піци, то не раз чув у відповідь: з якого було – з того і готували.

Спробуємо і ми злагодити кілька корисних і смачних основ для піци.

Цільнозернове борошно!

Борошно - 250 гр.

Сіль – 1/4 ч.л.

Дріжджі сухі - 0.5 ч.л.

Олива - 35 мл

Просіяне борошно змішуємо з сіллю та дріжджами. 180 мл теплої, але не гарячої, води змішуємо з оливою і в борошно. Тісто місити не менше 10-15 хв., поки не стане еластичним і почне відлипати. Накриваємо рушником і в тепле місце на годину. Має збільшитися у двічі. Деко змащуємо оливою, присипаємо борошном, духовку розігріваємо до 220 градусів. Корж кладемо на деко, змащуємо оливою, посипаємо сиром, викладаємо начинку, посипаємо сиром у двічі більше. Печемо 10-12 хвилин.

Кукурудзяне борошно!

Якщо цільнозернове не підходить, то спробуємо кукурудзяне! У ньому багато клітковини, фосфору, міді. Має специфічний смак. Ви не повірите, але корж для піци з кукурудзяного борошна може закохати у себе всю вашу родину.

Олива - 2 ст.л.

Вода - 1 скл.

Борошно - 1,5-2 скл.

Сіль - 0,5 ст. л.

Мед (розтоплений на паровій бані) - 1 ст.л.

Дріжджі - 1 ч. л.

У теплій воді розчиняємо сіль і мед. Додаємо дріжджі, перемішуємо, всипаємо ложку борошна, перемішуємо і на 15-20 хв. у тепло. Коли з’явилися пухирці, то додаємо оливу, перемішуємо, аж тоді - борошно. Тісто виходить пишне і м’яке. Відкладаємо десь на годину і тоді можна формувати корж, викладати начинку і пекти у духовці при 220 градусів до 10 хв.

Житнє борошно!

Воно теж підходить для основи на піцу. У ньому на 50-60% менше крохмалю, менше білків, а цукрів більше. Воно має більшу харчову цінність. Така піца буде дієтичною по замовчуванню.

Борошно - 2 скл.

Вода - 1 скл.

Сіль - 1 ч.л.

Олива - 2 ст.л.

Борошно перемішуємо з сіллю, додаємо воду з оливою. Виходить м’яке і не густе тісто. Залишаємо його на 30-40 хв. Формуємо коржі. Начинку – яка підходить, і випікаємо стандартно – 220 градусів на 10-12 хвилин.

Вівсяне борошно!

Кефір - 1 скл.

Яйце і один яєчний білок.

Борошно - 1 скл.

Сіль - до смаку.

Кефір, яйце та білок змішуємо, тоді додаємо вівсяне борошно. Має вийти однорідна, схожа на сметану маса. Кладемо до холодильника на 30 хв. Холодну суміш виливаємо на деко, обережно посипаємо сиром і так само обережно викладаємо начинку і знову посипаємо сиром. Випікаємо при 220 градусів до готовності. Тре стежити, бо коли вистачає 7 хв., а коли і всіх 12 треба.

Рисове борошно!

Якщо вам ще цікава екзотика, то можна спробувати піцу на основі з рисового борошна. Воно не викликає алергію, легко засвоюється. А от пекти треба на меншому вогні і довше.

Борошно - 70 гр.

Яйце - 2 шт.

Вода - 60 мл.

Сіль - 0,5 ч.л.

Розпушувач - 0,5 ч.л.

Всі складові перемішуємо до однорідної маси, яка виходить рідкою, як на млинці. Випікати краще на денку. Коли корж схопився, то посипаємо сиром, викладаємо начинку, посипаємо сиром і під кришкою печемо, поки не розтопиться сир.

Гречане борошно!

Королева дієтичних піц - з гречаного борошна! Воно калорійне, але містить багато вуглеводів, тому вважається дієтичним та корисним.

Борошно - 1,5 скл.

Масло (маргарин) - 50 гр.

Яйце - 1 шт.

Вода - 1 скл.

Олива - 2 ст.л.

Половину борошна змішуємо з маслом/маргарином. Має вийти дрібна крихта. Вбиваємо яйце, досипаємо другу половину борошна і доливаємо воду. Тісто має вийти крутим. Формуємо корж і спочатку випікаємо його. Потім – сир/начинка/сир і ще 3 хв. пекти. Гречану піцу слід з’їдати, поки тепла, бо вона швидко черствіє і втрачає смак.

Припустимо, що на світі знайдуться люди, які цей текст дочитають. У таких випадках прийнято облагороджувати допис бонусною інфою.  Тому зараз розповімо, як же готують піцу самі італійці.

Потрібно відразу пояснити, що йдеться про сучасний перепис. Здебільшого, для основи своєї піци італійці використовують борошно твердих сортів. Професійні піцайоло беруть суміші: м’яке і тверде. В Італії можна натрапити на гречану, рисову, навіть лляну основи. Італійці додають у різні види борошна половину звичайного пшеничного, що є гарантією м’якості і доброго смаку тіста.

Але, щоби приготувати класне тісто, не обов’язково копіювати італійців.

Люди, експериментуйте – і у вас все вийде!

Підберіть собі свою суміш борошна – то буде вашим стартом. Готові рецепти не завжди є гарантією того, що піца вдасться смачною. Почнемо з того помол вищого ґатунку приблизно однаковий через високу кількість крохмалю. Всі інші помоли різняться залежно від того, як їх здійснюють. Тому, якщо у переписі написано 3 скл. борошна, то це означає, що десь вистачить і 2,5 скл., а десь треба буде трати 4. В цьому і кайф автентичних страв – вони всюди різні за смаком! А ви між цими смаками з дня у день мандруєте до ще незвіданого.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

Не час помирати! (У Бонда знайшли серце і тут же його розбили.)

Щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


06.11.2021 Ущенко Олег 6738
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413