…щоби серед дітей не було боїв без правил

У приміському селі кілька школярів 11-12-13 років взяли лопати та спорудили щось на зразок велодрому. На то пішов навіть не один тиждень. Діти розшукували в інтернеті зразки, вичитували, як то споруджується, довго працювали фізично. Коли все було готове і малі там навіть почали вчитися робити трюки на велосипедах, тато одного з хлопців, наслухавшись вдома, що малий може там зламати руку, ногу, голову і все, що ламається, завів трактор і за кілька хвилин потворив все, що споруджували діти, на постапокаліптичний пейзаж.

Стоп!

Давайте, не засуджувати ні тата, ні дітей, ні тих, хто за них переживав через відсутність досвіду.

Спробуємо звернутися до світової практики позашкільного виховання дітей.

Левова доля різних американських позашкільних дитячих закладів функціонують на громадських засадах. Насправді, не цілком на громадських, але держава або місцева влада там лише допомагає. Звісно, що є багацько приватних закладів, які обходяться батькам не дешевше, ніж навчання їх чад у приватних школах. Там, як правило, вчать імениті науковці або спортсмени. Але сьогодні не про них.

В Америці все простіше.

Якщо на вашій вулиці чи у будинку  живе хімік або людина, яка знається на хімії. Якщо поблизу мешкає бодай кілька дітей, які цікавляться хімією і в цього хіміка є час, а поблизу пустує гараж чи частина підвалу, то у тому приміщенні неодмінно запрацює гурток з хімії.  Місцева влада може допомогти з реактивами або обладнанням, а ще вона можливо профінансує участь найуспішніших з вихованців цього гуртка в олімпіадах.

В Америці найбільше спортивних гуртків за місцем проживання. Біржеві маклери і пожежники, лікарки і поліціянтки, різні дядьки та тітки, переодягнувшись по роботі з офіційних костюмів у спортивне або натягнувши на свої тіла з тату футбольні форми, збирають навколо себе хлопчиків та дівчаток з найближчих будинків і на громадських засадах, без будь-якої оплати, а виключно для власного задоволення, займаються з дітьми, наприклад, футболом. Часто лише тому, що серед тих дітей є і їх особисті. Щоби вони не тинялися по вулиці з порожніми головами. Бо, як відомо, у порожні голови завжди залазять різні недобрі думки. А в дитячі голівки тим думкам ще і дуже легко пробитися. Батькам вирішувати, які саме думки мають роїтися навколо голів їх дітей – добрі чи погані?

Місцева влада у таких випадках може допомогти з формою, якщо вдається зібрати повноцінну команду, чиновники можуть посприяти, щоби на зимовий період діти мали можливість тренуватися у залі. Періодично організовуються змагання між дворовими командами. Зрештою, професійні американські селекціонери саме на таких дворових заходах віднаходять майбутніх зірок американського футболу, гандболу, баскетболу і всіх інших болів, які існують.

Гуртків море. Добре знаю людину, яка у Купертіно у вільний від роботи час займається з дітьми ІТ-технологіями. Хлопчики і дівчатка з п’ятих і шостих класів вже пишуть програми, навіть власні електронні забавки вигадують.

Все це пригадалося через ще один скандал у сім’ї іванофранківців.  

Подружка мами десятирічного хлопчика відкривала певний захід для дітей і попросила привезти малого. І тут пійшла коса на камінь – малому те, що пропонувала знайома його мами, не заходило взагалі. Його воно не цікавило і він рішуче відмовився їхати.

Все скінчилося невеликою, але нервовоємною війною в одній окремо взятій родині, коли від малого на вечір відібрали телефон, планшет, а до комп’ютера допустили лише під строгим наглядом, щоби зробив уроки.

Можна зрозуміти дорослу цьотку, яка живе своїми мріями. Вона довго ходила коридорами міської влади поки нарешті їй виділили приміщення, знайшла спонсорів, які проплатили ремонтик і дали грошей на обладнання. Їй не раз на рівні приниження доводилося просити, пояснювати, може навіть божитися.

І ось відкриття! За постсовковою традицією неодмінно мусить зібрати побільше дітей, людей з місцевих ЗМІ, розповісти на камеру і перед диктофонами,  як важко йшлося до мети і, яка добра влада та спонсори. Ок. Раз допомогли – хай будуть похвалені. Хоча у Біблії про допомогу писано трохи інше. Але ж то всього-навсього Біблія. А тут сучасне життя!

Найнебезпечніше у цій ситуації, що дитина постраждала через благі наміри дорослих втюхати їй те, що їй, цій дитині, не подобається. Можливо, якби у підвалі відкрився гурток геймерів або з настільного тенісу, то він би ще і вмовляв маму і тата відпустити його. А тут якісь танці чи то співи…

Напрошується питання, а для чого це нав’язування? Відповіді не знає ніхто. У цій історії навіть винуватих знайти важко. Якась тітка зробила добру роботу, відкривши ще один заклад для дітей. Мама хотіла, щоби син спробував себе у чомусь новому. «А раптом?» - Промайнуло у маминих думках з яскравим світлом софітів на сцені під час вручення Оскару. Малий теж не винуватий, бо йому то просто не подобається. Зрештою, нам всім щось подобається, а щось не подобається. І то природно.

Саме гуртки за інтересами мали би виникати за місцем проживання для наших дітей. Гляньте, скільки дорослих після роботи пропадають перед телевізорами. Чи не корисніше було би зібрати навколо себе 5-10-15 діточок, яких цікавить те, у чому ці дорослі фахівці, і допомагати малечі посягати те, що їм подобається?

То не обов’язково мають бути гуртки з ботаніки або фотографії. Хіба завадить туристичний гурток або заняття під наглядом дорослих з екстремальних видів спорту. Головне, щоби діти мали чим зайнятися і, щоби все це відбувалося під наглядом дорослих.

Ну, які такі екстремальні види спорту, можуть виникнути запитання. Ок. Якщо вам не хочеться, щоби був такий гурток поблизу вас, то діти будуть всім цим займати подалі і потай від ваших очей. Але, повірте, вони будуть цим займатися. Бо так вони, діти, влаштовані. Якщо не вірите, то пригадайте себе у їх віці.

Як говорив Майк Тайсон «Чим більше навколо буде спортивних шкіл, тим менше навколо буде боїв без правил.»

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах

На Франківщині міст, з якого впав 10-річний хлопчик, визнали пішохідним та поремонтують

Десяток тренерів та численні заходи: в палаці Потоцьких завершили проєкт "Дозволь собі танець"


18.09.2021 Ущенко Олег 9559
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466