Про жабу і електрику

 

Мова не йтиме про відомий експеримент позаминулого століття з мертвою жабкою, до лапки якої під'єднали електричну напругу, чим раз і назавжди довели, що нерви є електричними провідниками. Мова йтиме про нашого національного звіра, знамениту українську "жабу", про "українську заздрість".  Про яку чомусь всі забули, адже вже й не пригадую, коли востаннє чув анекдот з її присутністю, чи щось читав на таку тему. А дарма, вона ще може стати в пригоді.

В одному місті є цікава вулиця. На цій вулиці жителі будинків з парними номерами вирішили доплачувати за спожиту електрику жителям будинків з непарними номерами.

В одному районі є двоє сусідніх сіл – одне газифіковане, а інше ні. Так ось, виявляється, що жителі села біднішого і не газифікованого вирішили доплачувати за спожитий газ жителям села багатшого і газифікованого. Уявляєте собі – селянин, ріжучи дрова чи розпалюючи в грубці, думає собі: який я альтруїст, який я благородний, завдяки моїм грошам в цей час жителі сусіднього села сидять на дивані і дивляться телевізор, опалюючи хату газом, за який я заплатив.

Скажете дурниці, не може такого бути. Буду детальнішим. Є у місті Івано-Франківську вулиця Довженка. Частина цієї вулиці знаходиться на території села Крихівці і тому жителі частини будинків з непарними номерами платять за електрику за сільським тарифом. В селі за одну кіловат-годину, здається, 24 копійки, а в місті 32. Не мало не багато -  різниця в 50%. Що? Багато хто прозрів! Виявляється, що Крихівці дуже бідне село і через це платить за електрику менше ніж Франківськ!

Звичайно, жителі будинків з парними номерами будуть заперечувати, що такого рішення вони точно не приймали. І взагалі, доплачує за різницю в тарифах держава, а не вони. Вони б такого рішення ніколи в житті не прийняли, бо вони не дурні. І знаєте – вірю. Але ж факт. Якщо хтось платить менше, то це з неба не впало. Неважко довести, що платять, в тому числі і мешканці будинків навпроти. Абсолютна істина, аксіома, що за все в цій країні платимо тільки ми, або будуть платити наші діти. Неважко довести, що і рішення приймають в тому числі ці ж мешканці. Адже ми називаємось демократією і всі рішення приймаються, якщо не нами, то, вже точно, від нашого імені і обов’язково в "інтересах народу".     

Але найгірше те, що така несправедливість шкодить не тільки мешканцям будинків з парними номерами по вулиці Довженка чи мешканцям негазифікованого села. Ця несправедливість шкодить всім. Почну з банального – як гадаєте, на якій стороні вулиці Довженка люди більше купують енергозберігаючих лампочок? Ну, хіба відповідь не очевидна. І кому це вигідно. Правильно! Нікому!

Ще одне риторичне питання. Якби в негазифікованому селі провели місцевий референдум, чи згодні вони за рахунок зниження своїх пенсій і зарплат доплачувати сусідам за газ? Яка була б відповідь? Та не треба гроші ще на такий безглуздий референдум витрачати – відповідь і так відома.    

Так куди поділась наша знаменита "жаба"? Спить чи що? Та ні – вона просто не знає, що відбувається - її постійно обдурюють. Перш за все політики в своєму угарі бажання влади на протязі багатьох років брешуть, що це вони дають дешевий газ, дешеву електрику, нескінченні пільги і т.д. і т.п. Безсовісно брешуть – бо не кажуть головного, що вся ця безплатність чи дешевизна за наш з вами рахунок, бо інших рахунків в державі немає. Що це все за рахунок наших зарплат і пенсій. Що це ми платимо за їхній дешевий популізм.

Часто в побутових розмовах ми чуємо: так, там в цивілізованих країнах комунальні послуги дуже дорогі, але яка там зарплата. Правильно, але ж це знову таки стара історія – хто був перший, курка чи яйце?  Що має бути першим - здорова, без ідіотських викрутасів, економіка, чи висока зарплата?

Взагалі то, в мене був намір продовжити більш мирну тему, тему доріг. Але ситуація в країні загострюється. Як на мене, зараз для країни більшою небезпекою є другий фронт, економічний. Нам реально загрожує дефолт. Це неодмінно відбудеться, якщо ми дуже швидко не проведемо необхідні реформи. Для будь якої людини, яка хоч трішки обізнана з азами економіки, є абсолютно зрозумілим, що без приведення цін на енергоносії у відповідність з реаліями, ми приречені. Не може ціла країна працювати на "Нафтогаз". Уряд боїться цього? Боїться соціального вибуху? Значна частина депутатів азів економіки не розуміють? Але найгіркіша правда краща від найсолодшої брехні.

Солодка брехня полягає в тому, що продаючи газ та електрику за ціною, що є в рази нижчою від собівартості, держава діє в інтересах більшості. Це брехня. Це вигідно тільки тим, що мають великі хати та квартири, їздять на величезних дорогих автомобілях та просто дармоїдів. А найбільше користають з цього злодії, як ті, хто споживає газ за ціною 20% від реальної, так і ті хто продає його за декількома різними цінами. Простіше кажучи, людина, яка працює офіційно чи має легальний бізнес доплачує за газ злодіям. Де наш національний звір?!

Дотування енергоносіїв, ще й настільки, перш за все газу, це найгірше, що міг вигадати наш уряд. Чесно кажучи, навіть сумніваюсь, що такі рішення приймались в Києві.

Зараз за одну тисячу кубометрів газу бізнес платить більше п’яти тисяч гривень, часом і сім тисяч. І що? А нічого. Хто може -  той платить. Хто не може – шукає альтернативу. Багато підприємств малого бізнесу обігрівають свої приміщення сучасними кондиціонерами, а в сільській місцевості дровами. Проте мені не відомий ні один випадок, щоб хтось закрив свій бізнес із-за неможливості обігріти приміщення.

Те саме мусить відбутись і з рештою споживачів. Або ми платитимемо ринкову ціну, або не буде не тільки газу, але й країни.

Чую обурення – в людей нема грошей!

Відповідь:

-          А в держави є?

-          Для тих, хто дійсно немає грошей існують субсидії!

-          Чому держава (ми) має доплачувати за газ та інші комунальні послуги для мільйонів громадян, які добре заробляють і дуже часто практично не платять жодних податків.

Що має відбутись щоб ми вижили і перемогли в цій війні? До кінця опалювального сезону мусимо якось прожити як є. А далі уряд має звернутись до народу, пояснити ситуацію і одноразово! привести всі ціни у відповідність з реаліями і в нас усіх ще буде час до наступного опалювального сезону щось зробити. І не дай боже робити це поетапно або потім. Бо "потім" може і не настати. Це і буде справжня реформа економіки, бо все решта вже простіше. А щоб все пройшло м’якше і треба розбудити нашого національного звіра.

(Далі буде)


04.02.2015 Василь Мартинюк 1350 1
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466