Вранці 12 квітня утворилося нове просідання земної поверхні поруч з провальними воронками №№ 14 і 14а в районі вул. Вітовського.
На місці з’ясувалося, що утворилося просідання розміром орієнтовно 10 на 12 метрів, яке заповнене рідкою фазою, пише Фіртка з посиланням на Вікна.
Провальні воронки №№14 і 14а утворилися в районі вулиць Вітовського, Глібова і Мостиської на північному каїнітовому полі рудника «Калуш». Підземні шахтні виробітки тут були заповнені розсолами, а утворені воронки — сполучені з виробітками. Нова провальна воронка прилягає до воронки №14. Аналіз проб води з поверхні показав незначне перевищення вмісту хлоридів.
Нова воронка утворилася за 50 метрів від автомобільної дороги (у напрямку Копанок) і приблизно за 100 метрів від приватного домогосподарства. Загалом у Калуші вже є 22 провальні воронки, більшість із яких утворилися саме на північному каїнітовому полі. Прогнозується, що нові провальні воронки тут будуть утворюватися і надалі. Також фіксують просідання земної поверхні в Кропивнику.
Зараз немає іншого варіанту, як відселяти людей з небезпечних зон можливого просідання.
Між тим над шахтними виробітками проживають мешканці вулиць Вітовського і Чорновола. Люди вже кілька разів збиралися на акції протесту з вимогою перекрити проїзд вантажівок цими вулицями. Ініціатором акції був мешканець вулиці Вітовського Михайло Наконечний. Він неодноразово порушував проблему безпечності проживання мешканців і проїзду транспорту вулицями Європейською і Чорновола, вимагав зупинити рух вантажівок і обстежити територію. За його словами, під землею тут пустоти і земля може обвалитися. І якщо влада зараз не може відселити людей, то, вважає, Михайло Наконечний, мінімізувати ризики для них зобов’язана: принаймні, зупинити рух вантажівок, встановивши обмежувачі.
Міська влада наразі посилається на відсутність даних щодо розвитку ситуації — моніторингу впродовж багатьох років не вели. Як повідомив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради Іван Дембич, з обласного бюджету Калушу виділили 420 тис. гривень на проведення екологічного моніторингу. Отримані дані дозволять фахівцям зробити обґрунтовані висновки щодо безпечності проживання та проїзду транспорту на цій території. Тоді вже можна буде приймати конкретні рішення.
Закупівлю «Запровадження екологічного моніторингу стану довкілля, контролю засоленості поверхневих і підземних вод, зон просідань та гірничих розробок на території гірничо-хімічних підприємств міста Калуш та сіл Сівка-Калуська і Кропивник» управління з питань надзвичайних ситуацій оголосило на Прозоро 29 березня. Аукціон з визначення виконавця моніторингу відбувся напередодні 15 квітня. Участь у торгах взяли двоє учасників: Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу і Державна установа «Державний науково-дослідний і проєктний інститут основної хімії» з Харкова, який запропонував виконати роботи за меншу ціну 1 410 тис. гривень.
Наразі переможець розглядається кваліфікаційною комісією. Калуський науково-дослідний інститут галургії з 2019 року є філією Харківського інституту основної хімії.
Читайте також:
Оприлюднені історичні світлини першого в Калуші провалля (ФОТО/ВІДЕО)
Просіла земля: у селі на Калущині деформується гірничий масив
Динаміку просідання землі в селі на Калущині досліджуватимуть впродовж місяців