Найсонячніший з усіх хлібів! (Хліб на овочах)

То було давно.

Тоді дуже страшно шипіли гуси, лячно було, коли за тобою, розчепіривши у боки крила, кидався качур, якщо ти допікав його качкам, а півень міг влучити момент і вибити з рук батон.

З двоюрідним братом так і трапилося.

І яблука були яблукішими, і грушки – грушкішими, суниці – суничнішими, сонце – сонячнішим, сніг - сніговішим. Тих незапам’ятних часів у Галицькому закапелку великого Опілля пекли хліб на овочах. Точніше напікали. Бо саме такий хліб довше зберігався свіжим і його готували багато. Такий хліб навіть не мав власної назви. А може мав? Хіба зараз все пригадаєш... Хліб на картоплі. Хліб на моркві. Так і казали.

Він смакував мені більше, ніж інші хліби, бо мав трохи вологості. А ще до нього додавали трішки горішків, родзинок, сушених вишень або слив. Небагато – виключно для винковатості. Могли спекти «дитячий» різновид такого хліба, наприклад, з соняхом. Нам такий смакував найбільше. Хоча, а що тоді не смакувало? Але то риторичне…

Йдеться саме про той хліб, з якого ми не лише виколупували родзинки, як з різних калачів на питльованому борошні. Цей хліб апетитно з’їдався весь. Здебільшого, такий хліб випікали з разового або непитльованого борошна. Термін цільнозернове борошно тоді ще не використовувався. Або, як сказали би на Опіллі, «тогди ще не був в пошьинівку».

Щоби не плутатися у різновидах помолу  борошна, розберемося з його назвами. Помол - це сукупність операцій з переробки зерна на борошно. Помоли є разові та багаторазові, які поділяються на прості та складні. Разове борошно – то є борошно з зерна, яке мелють один раз. У ньому залишаються всі плодові та насіннєві оболонки та зародки, що робить йому темним.

Пшеничне борошно, залежно від технології помолу, поділяють на ґатунки: вищий (питльоване), 1-й, 2-й і оббивне. Вищого ґатунку - з однорідних частинок і майже без висівок. У борошні 1-го ґатунку помол менш однорідний і частинки більші. Воно темніше, бо містить 3-4% висівок. Борошно 2-го ґатунку - з неоднорідних і порівняно великих частинок. Висівчані частинки можуть складати 80%. Оббивне (обойне) борошно за складом найближче до зерна, з якого виготовлене, бо висівки з нього не вилучають, а перетирають на дрібно. Інша його назва - цільнозернове борошно. Воно ще не може похвалитися лідерством у пекарстві, але, якщо ви дбаєте про своє, як кажуть на Опільщині, здоровля, то це ваше борошно. Цільнозерновим його називають тому, що зерно перемелюється разом з усіма його оболонками, де багато вітамінів, клітковини та мінеральних речовин.

Таке борошно допомагає очистити організм від токсинів, зміцнює імунітет, нормалізує вміст кремнію, корисне при цукровому діабеті і допомагає побороти зайву вагу.

Сучасні пекарні цільнозернове змішують з першим ґатунком. Вироби з такої суміші не є білими, як з вищого ґатунку, але стають здібнішими, м’якішими, зберігаючи свою користь.

Тому, коли вибираєте у магазинах цільнозерново борошно, то уважно стежте, щоби «цільнозернаве» не було написане саме так. Бо тоді ви купуєте борошно першого ґатунку з додаванням спеціально подрібнених для цього висівок. Хоча користі від такого борошна значно більше, ніж від борошна вищого ґатунку.

Якщо ми вияснили, чому саме цільнозернове, то переходимо до овочів. Найчастіше хліб замішують на картоплі, трохи рідше на моркві. Іноді на тому і тому. Практично хліб можна замісити на будь-яких овочах і навіть фруктах. На Півдні України випікають прекрасний хліб на персиках чи абрикосах. Виходить однозначно смачно.

Ми зваримо дві картоплини або дві морквини і поки теплі, зайву рідину зливаємо, а потрібну кількість доводимо разом зі звареними овочами до однорідного пюре. За консистенцією воно має нагадувати негусту сметану.

Змішуємо борошно, сіль та сухі дріжджі і вливаємо туди пюре. Замішуємо майже до однорідного стану і доливаємо олію. Старанно вимішуємо тісто. Щоби не прилипало до рук можна змащувати тісто олією. Вимішуємо не менше 10 хвилин.

Накриваємо  чистим рушником та залишаємо підійматися у теплому місці на годину.

Через годину вимішуємо ще раз. Можна додати родзинки, лен, сонях, горішки. Старанно вимішуємо не менше 3 хвилин. 

Викладаємо на змащену олією дошку і руками розтягуємо на квадрат приблизно 30х30 сантиметрів. Потім складаємо цей квадрат не менше , як у 4 шари щільно, але не притискаємо. Формуємо зі складеного тіста кульку або грубу ковбаску, - залежить від форми – і викладаємо на застелений пергамент.

Оскільки ми маємо справу з цілнозерновим тістом, то хай настоюється ще годину. За цей час ви будете насолоджуватися, як воно росте.

Духовку вмикаємо на 200 градусів і нехай прогріється не менше 10 хвилин. Хлібинка має вирости мінімум удвічі. Якщо вас хвилюють тріщини під час випікання, то зробіть зверху на хлібі будь-який надріз. Змащуємо хліб жовтком та посипаємо будь-яким насінням – соняху, маку, гарбуза, лену. Випікаємо 45 хвилин при температурі 200° С.

Прибігаєш зі школи, кидаєш портфель і поки роззуваєшся, ніздрі роздуваються від апетитної ароми свіжого хліба та соняху. Ага! Все ясно! Байду такого хліба можна було заточити за ті секунди, поки тобі наливали борщу.

Недавно приїжджали з Києва гості і, щоби хоч якось здивувати людей, яких вже нічим не здивуєш, реанімував перепис хліба на картоплі. Правда перед тим мусів пообдзвонювати половину Опілля, поки все з'ясував.

Хліб вийшов, зі слів десятирічної киянки, найсонячніший з усіх хлібів. А устами дитини, як відомо, глаголить істина.


цільнозернове пшеничне борошно - 600 г;

сухі дріжджі - пачку;

рідке тепле овочеве пюре - 400 г;

яйце – 1 шт.;

олія - 100 мл;

цукор - 1 ч. л.;

сіль - 0,5 ч. л..

родзинки, сонях, горішки, лен - за бажанням.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

Не час помирати! (У Бонда знайшли серце і тут же його розбили.)

Щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


22.10.2021 Ущенко Олег 7560
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1988
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2863
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3494
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3876

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

502
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

962
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471