Люди поволі звіріють?

Недавно у себе на сторінці у Фейсбуці кількома речення розповів, як в одній зі шкіл Івано-Франківська батько учня шостого класу після неприємного інциденту не опустився до дрібних розборок з дітьми, а навчив малих бути щедрими і великодушними.

Передісторія події, як для наших непокаянних часів, дуже банальна. Тато придбав синові планшет. Не найдорожчий, але і не найгірший. Але у хлопчика, який сидів з малим за партою і прийшов у шостий клас зі старим наплічником, не було і такого. Його чисто через дитячу заздрість заїло і він планшет під час чергової сварки між дітьми розбив.

Той хлопчина не злодій, не забіяка, навпаки, дуже замкнений і часто пропускає уроки. Він живе з мамою сам. Батько ніби існує, але він з антисоціальних. І тоді тато хлопчика, який залишився з розбитим планшетом, придбав малому новий. А малому, який розбив, придбав планшет і наплічник, бо він у нього був дуже старий.

Яким би не був складним сучасний світ, але добра у ньому теж не бракує. Інша справа, що добро або будь-що позитивне не завжди привертає великий інтерес серед широкої аудиторії. На відміну від негативної інформації, яка розбігається буквально на очах. Тому, на перший погляд, може здатися, що світ стає все гіршим і гіршим.

Якщо бути точним і чесним, то виглядає, що нинішній світ справді рухається у гірший бік. Але будемо надіятися, що не назавжди. Гарантом такої надії є той факт, що навіть у теперішньому, закоханому у негативізми, світі добро все одно не поодиноке.

Загалом, пост викликав позитивний інтерес. Здебільшого, люди ґратулювали вчинок батька і зичили йому всіх ніщаків. Але з’явилося кілька різко негативних безкомпромісних дописів. При чому один з дописувачів довго сперечався з автором у чаті, доводячи, що допомагати взагалі гріх. Мовляв, що би з людиною не трапилося, позитивне чи негативне – немає значення, - значить так вирішив Бог і ми не маємо права з Ним сперечатися.

Досить сумнівне твердження. Почнемо з того, що майже в усіх релігіях у тій чи іншій формі багато рекомендацій ділитися з тими, хто потребує. Більше того, якщо відштовхуватися, що карма розповсюджується аж на 7 майбутніх поколінь, то людина може нести покарання, навіть не відаючи за що. Але візаві виявився людиною, яку найточніше можна охарактеризувати словом фанатик. Вперто доводив, що допомога бідним – то спротив волі Творця, хоча так і не навів жодного прикладу, де саме написано, що допомагати заборонено.

Інша справа, що спершу богослови, а зараз психологи та аналітики, все частіше сперечаються, яка допомога є кращою – кілька рибин чи все-таки ефективніше дати людині вудку і навчити лапати рибу? Але то тема можливо однієї з наступних публікацій.

Інший дописувач доводив, що такі допомоги лише розбещують тих, кому допомагають, і навів приклад з особистого досвіду. Він з однодумцями допомагали вдові загиблого в АТО товариша. Старалися робити все: від ремонту у квартирі, до одягу дітям. Вдова тішилася, дякувала, завжди передавала список, що потрібно або просто вказувала суму, яка потрібна. А потім прийшла ковідна криза. Дрібні бізнеси у багатьох обнулилися, інші мусіли наскаку перезувалися, щоби вижити. Грошей стало у рази менше. Виявилося, що вдова тим часом пристрастилася до чарки. Не опустилася, але була помічена її активність у даному напрямку. І цей чоловік зі ще одним запропонували вдові працювати на їх фірмі. За що з його слів, були майже прокляті і моментально перетворилися на запеклих ворогів, які, тут він процитував вдову, допомагали лише для того, щоби піаритися. Хоча жодного разу не допомогли їй нічого під телевізійними камерами. Цей чоловік теж категорично проти того, що треба допомагати: «Як би ви не допомагали, все одно людині буде мало і в кінцевому результаті ти станеш ворогом номер один.».

Інша противниця допомоги заявила, що  такими речами має займатися держава, а якщо вона не опікується бідними значить таку державу треба валити, а чиновників гнати. Про валити державу – надто радикально, а от про чиновників згоден. От тільки пані забула прописну істину цивілізованого світу, що кожна людина, кожне приватне подвір’я, кожна квартира, навіть псяча будка чи дерево коло помешкання – то все і є держава. Совок навчив людей, що держава – то пихаті самозакохані чиновники, які часто, щоби підкреслити зверхність, демонстративно розмовляли чужою мовою і опиралися на репресивний апарат. Зрештою, держава у совку то і був набір репресивних інструментів, які ту державу тримали у купі. Такої держави боялися, її ненавиділи, старалися вкрасти, покепкувати, обгадити. Все це, позодягавши вишиванки, перенесли у відновлену державу Україна неілюстровані чиновники. То вони нав’язали образ держави–чужинця, у якій, щоби врятуватися, треба їхати кудись на заробітки, а, щоби вивчити дитину чи вилікуватися, треба добре підплатити привезеними з заробітків грішми.

Насправді держава то всі ми разом. Образ нормальної держави – то мурахівниця, де всі знають своє місце і виконують те, що вміють найкраще. Якість нашої держави залежить від нас. І цей чоловік, який придбав планшет не лише своєму синові, але і хлопчикові, чиї батьки не можуть йому таке придбати, довів дітям, що добро на світі існує, воно не бутафорне і не вигадане, що воно серед нас.

Звісно, що кожен з нас знає багато негативних прикладів. Досить заглянути у будь-який шкільний чат або чат якого-небудь УСББ, аби переконатися, що нам ще дуже і дуже довго треба вчитися розуміти один-одного.  Зрештою, а як мав поводитися батько? Прийти і влаштувати допити дитині? І так зрозуміло, чому це трапилося? Чи наробити криків перед кабінетом директора школи? Може мав сказати вчительці все, що про неї думає?

Найбільша користь від вчинку батька, що він показав дітям, що серед дорослих теж є мудрі люди. А добро існує не лише у казках. Все інше – прийдешнє. Коли автор був малим, то дуже любив філософствувати з ровесником своєї бабці, який жив через дорогу. Той дідо теж був не у захопленні від людей і якось на питання, а якими колись будуть люди, він відповів:

- Такими, як були колись. Стануть знову звірами.

- Ви брешете. – Сказав йому я.

- Та брешу-брешу, - погладив він мене по голові, - люди колись станут таким, якими вони схочуть бути.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

…щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


28.09.2021 Ущенко Олег 8437
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

933
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1925
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2798
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3425
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3653
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6814 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3839

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5652

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6773 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7608
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2438
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4704
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5097
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

459
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

924
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1791
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3379
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

900
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1763
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3673
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3868 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5428