Пам’ятаєте казку про 12 місяців, що допомогли бідній дівчині, яку зла мачуха вигнала з хати, знайти підсніжники у січні? Схоже, подібна чудасія відбувається в Івано-Франківську.
Бо як інакше пояснити дивні закупівлі, які проводить Івано-Франківська міська рада, приймаючи рішення взимку стригти траву на газонах, а влітку – закуповувати сіль для посипання тротуарів від ожеледиці? Фіртка вирішила з'ясувати, що коїться насправді.
Зимові покоси трави
Так, саме 20 грудня 2021 року Департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міськради уклав договір на косіння трави на спортивному полі в селі Черніїв загальною вартістю 26 929,20 грн, пише Досьє ІФ за матеріалами електронної системи публічних закупівель Prozorro.
стадіон с. Черніїв Івано-Франківської ТГ
Заплановано, що роботу проведе Товариство з обмеженою відповідальністю «Пасічна-ІФ» у період з 20 по 31 грудня 2021 року. Протягом поточного року департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики уклав п'ять договорів із цим підприємством на загальну суму 1 мільйон 25 тисяч 265 гривень.
Наразі підприємством керує Ірина Литвиненко, що ймовірно є родичкою колишнього керівника підприємства Зіновія Карабіна – останнього директора КО ЖЕО №5, яке вже припинило свою діяльність. Номери телефонів ЖЕО збігаються з номерами телефонів ТОВ «Пасічна-ІФ». Зіновій Карабін був головою обласної виборчої комісії за поданням партії «Європейська Солідарність», раніше був депутатом Івано-Франківської міськради 6-го скликання від «Нашої України», а у листопаді 2020 року помер від ускладнень, викликаних коронавірусною інфекцією.
Куди дівається сіль?
Минула зима в Івано-Франківську була не дуже сніжною. В період з грудня 2020 року по березень 2021 сніжило всього 36 днів. А пролежав сніг 50 днів зі 121 «календарних». Для того, щоб мешканці міста не ковзали й не падали на дорогах, і щоб зменшити навантаження на травмпункти, комунальники Івано-Франківська посипають вулиці спеціальною технічною сіллю.
Фіртці стало цікаво, скільки ж такої солі закупили минулої зими й скільки коштів на це пішло з міського бюджету. Ми промоніторили всі закупівлі, проведені комунальниками Івано-Франківська минулого зимового періоду, порівняли витрати з іншими містами, подібними за розміром. Ну і, про всяк випадок глянули чи закуповувалась сіль для посипання вулиць вже цієї зими.
Минулого року івано-франківська влада закупила технічної солі на 4 мільйони 479 тисяч гривень.
читайте також: Івано-франківські дорожники закуплять два нові автомобілі-солерозкидувачі
Варто почати з того, що 27 березня 2020 року, укладено договір на закупівлю 123 тонн солі, для посипання доріг. Ми схильні вважати, що ця сіль не була використана в період із квітня по жовтень, тому цю закупівлю і цю сіль ми також віднесемо до такої, що використовувалась в зимовий період 2020-2021 років.
фото пресслужба КП «Муніципальна дорожня компанія»
Сіль закупили у фізичної-особи підприємця Федорняка Романа. Сума договору становила 197 046 гривень. Таким чином, один кілограм закупленої солі обійшовся місту в 1 гривню і 60 копійок.
У цього ж підприємця закупили піщано-соляну суміш у квітні 2020 року і в лютому 2021 року. У квітні місто купило 20 тонн 40% суміші за 19 200 гривень (по 96 копійок за кілограм), а в лютому – 14,2 тонни 20% суміші за 9798 гривень (по 69 копійок за кілограм).
Сіль продовжили закуповувати і в червні. Тоді купили 200 тонн солі у ТОВ «Солт Ко». Тоді один кілограм технічної солі обійшовся місту в 1 гривню 20 копійок, а загальна сума, на яку укладено договір, склала – 238 920 грн. Підприємство, у якого закуповували сіль у червні розташоване в Києві, а спеціалізується ТОВ «Солт Ко» на м’ясовиробництві.
В жовтні КП «Електротранс» закупило 2600 кілограмів технічної солі. Нам не вдалось знайти ні договору, ні назви компанії, з якою укладено договір на 4992 гривні. На порталі публічних закупівель Prozorro відобразився лише номер ЄДРПОУ, завдяки якому ми й дізнались, що сіль місту продало ТОВ «Чумак ІФ», яке взагалі займається торгівлею м’ясом, фруктами та молочною продукцією. Кілограм солі, цього разу, обійшовся місту в 1 гривню і 92 копійки.
технічна сіль для доріг
Найбільшу закупівлю солі минулої зими провели в січні. Тоді, ТОВ «Костанза» перемігши у торгах ТОВ «Бахмут сіль», уклала з містом договір на 4 мільйони 248 тисяч гривень. Згідно цього договору місто закупило 2400 тонн технічної солі для посипання доріг. Цього разу кілограм солі коштував місту 1,77 грн.
Таким чином минулої зими місто закупило і використано 2 759 800 кілограмів технічної солі. Ціни за кілограм варіювались від 69 копійок до 1 гривні 92 копійок. Зауважимо, що в інтернеті ціна за 1 кілограм технічної солі у 2020 на початку 2021 року, складала 1,30 – 1,70.
читайте також: "На трійку з плюсом": міський голова оцінив очищення міста від снігу та льоду
Цього ж року, готуючись до зими, комунальники Івано-Франківська вже закупили солі на суму 4 408 040 гривень. Сума вже майже така ж як тогорічні закупівлі. А зима лише розпочалась і ніхто поки не знає, наскільки сніжною вона буде і скільки ще солі закуплять в найближчі три місяці.
ТОВ «Костанза» знову має угоду з містом на 3 мільйони 993 тисячі гривень, продавши один кілограм солі за 2 гривні 10 копійок.
398 740 гривень з міського бюджету отримає ТОВ «Аріал Альянс», яке продало місту 210 тонн солі по 1 гривні 90 копійок за кілограм.
Знайомі нам по тогорічним закупівлям ФОП Федорняк і ТОВ «Чумак ІФ» також уклали угоди про постачання технічної солі місту. Перший продав місту 25 тонн солі за 49 тисяч 900 гривень, а другий – 12 тонн за 26 тисяч 400 гривень. Таким чином ціна кілограму солі становить 2 гривні та 2 гривні 20 копійок, відповідно.
Тобто цього року, для протидії ожеледиці місто вже заготовило 2 тисячі 147 тонн технічної солі. До прикладу, закарпатська обласна служба автомобільних доріг заготувала всього 12 тонн солі на область.
До чого тут Росія?
В сумі за поточний рік КП «Муніципальна дорожня компанія» уклала два договори з ТОВ «Констанза» на суму 8 мільйонів 181 тисяча гривень. Це підприємство зареєстроване у селі Комишувате Донецької області з основним видом діяльності – неспеціалізована гуртова торгівля.
ТОВ «Констанза» має двох бенефіціарних власників з рівними частками: Алабаш Сергій Ісидорович (із селища Ялта Мангушського району Донецької області) та Похила Лариса Степанівна (з Одеси).
За інформацією видання «Наші Гроші», Похила є колишньою співробітницею російської компанії «Лукойл» і працювала на Одеському НПЗ, коли він належав росіянам. Лариса Степанівна була директором ТОВ «Продойл трейд», яке розташоване в офісній будівлі у Києві на вул. Верхній Вал, 68, по сусідству з ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна».
Окрім цього ТОВ «Констанза» часто була фігурантом журналістських розслідувань, які стосувалися закупівлі солі з державного підприємства “Артемсіль” та її продажу за завищеними цінами.
Слід згадати також, що 30 листопада 2021 року ТОВ «Констанза» перемогло в аукціоні з продажу майнового комплексу ДП “Калуська теплоелектроцентраль – нова” з ціновою пропозицією у 801 мільйон гривень.
Якщо подивитись на кількість солі, яка щороку закуповується містом і на суми, які на це витрачаються, то можна зробити висновок, що це дуже гарна можливість для відмивання коштів. Адже ніхто достеменно не знає, скільки солі використано, а вирахувати її необхідну кількість для посипання доріг практично неможливо. Розхід залежить від товщини снігового покриву, вітру, температури повітря, вологості. Це все дає дуже широке поле для маніпуляцій.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Сім’я» Марцінківа. Хто заробляє на благоустрої Івано-Франківська
Відновили стару та купують нову: комунальна дорожня техніка в Івано-Франківську готова зустріти зиму
Вісім тракторів і люди: як в Івано-Франківську прибирають тротуари від снігу та льоду