До початку політичної кризи у Білорусі товарообіг між Києвом та Мінськом розвивався швидкими темпами, а з 2016 до 2019 року щорічно збільшувався на 16-20%.
Однак жорстокість режиму Лукашенка за останні два роки змусила світ накласти санкції на країну та зменшити торговельні обороти. Аналітики «Слово і діло» зібрали дані про те, як у динаміці з 2011 року і донині змінювались показники імпорту та експорту між Україною та Білоруссю, пише Фіртка.
У 2011 році Україна експортувала в Білорусь товарів на 1,9 млрд дол., в 2012-му – на 2,2 млрд дол., в 2013-му – на 1,9 млрд дол., в 2014-му – на 1,6 млрд доларів. З початком війни та після Революції гідності цей показник значно скоротився, 2015 та 2016 роки дозволили експортувати товарів на 0,9 млрд доларів щороку.
А от показники імпорту практично удвічі, а то й утричі більші за експорт. У 2011 році ‒ 4,2 млрд дол., 2012 рік ‒ 5,1 млрд дол., 2013-й ‒ 3,6 млрд дол., а у 2014-му імпорт становив 4 млрд доларів.
У 2015 році Україна імпортувала з Білорусі товарів на 2,4 млрд доларів, а через рік на 2,8 млрд доларів.
З початком політичної кризи у Білорусі та агресивних дій режиму Лукашенка Україна значно скоротила товарообіг з цією країною. У 2020 році Київ експортував товарів на 1,3 млрд доларів, а завіз в країну ‒ на 2,9 млрд доларів. За січень березень поточного року ці показники становлять 0,3 млрд та 0,09 млрд доларів відповідно.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський розпорядився припинити авіасполучення з Білоруссю після інциденту з вимушеною посадкою літака Ryanair в Мінську, а також затриманням засновника каналу Nexta Романа Протасевича.
Після цього білоруська авіакомпанія скасувала всі рейси в Україну.
Однак у Білорусі на лікуванні залишилися десятки українців.
Пізніше Кабінет Міністрів підтримав заборону для білоруських літаків входити в повітряний простір України. Заборона набуде чинності опівночі 29 травня.
Нагадаємо, 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair, який екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування.
Президент Литви Гітанас Науседа звернувся до Білорусі з вимогою негайно звільнити Романа Протасевича.
У жовтні 2020 року Центральний районний суд Мінська визнав Telegram-канал Nexta і логотип видання екстремістськими матеріалами.
У середині березня 2021 року засновник опозиційного Телеграм-каналу NEXTA Степан Путило заявив, що його ресурс більше не координуватиме акції протестів у Білорусі. Натомість команда проєкту зосередиться на розслідуваннях злочинів режиму Олександра Лукашенка.
читайте також: "Йди!": У Мінську десятки тисяч людей вийшли на акцію проти Лукашенка (ФОТО/ВІДЕО)
У березні Управління Слідчого комітету Білорусі по Мінську зажадало визнати редакцію мережі Telegram-каналів NEXTA "іноземною екстремістською організацією" та заборонити її діяльність на території країни.
Читайте також:
Україна відреагувала на затримання опозиційного журналіста Протасевича
CNN: Білорусь звинувачують у "піратстві, що фінансується державою" (ФОТО)