Covid-19: у Непалі стрімко зростають випадки інфікування, можливе повторення катастрофічної ситуації сусідньої Індії

Чоловіки в особистих захисних костюмах кремують тіла жертв Covid-19 біля храму Пашупатінатх в Катманду, Непал, 3 травня 2021 року


У Непалі розгортається ситуація, яка нагадує сусідню країну.

Справи щодо Covid-19 стрімко зростають, лікарні перевантажені, а прем'єр-міністр країни благає про допомогу в інших країн.

Зараз Непал щодня повідомляє про 20 випадків захворювання на Covid-19 на 100 000 осіб - приблизно стільки ж, скільки повідомляла Індія два тижні тому.

Минулих вихідних 44% тестів на Covid-19 в Непалі виявилися позитивними, згідно з урядовими даними, цитованими Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (IFRC), оскільки ці організації попереджали про майбутню кризу.

"Те, що зараз відбувається в Індії, є жахливим, це попередній перегляд майбутньої можливої ситуації в Непалі, якщо ми не зможемо стримати цю наростаючу хвилю коронавірусу, яка щохвилини забирає все більше життів", - заявила в заяві голова Непальського Червоного Хреста доктор Нетра Прасад Тимсіна.

Швидке поширення вірусу породило побоювання, що Непал балансує на межі кризи, настільки ж руйнівної, як і індійська - якщо не гірше.

Непал має слабку систему охорони здоров’я, в якій менше лікарів на душу населення, ніж в Індії, і рівень вакцинації нижчий, ніж у сусідів. Високий показник позитивних тестів у країні свідчить про те, що він не охоплює достатньо випадків.

Масові публічні заходи, такі як фестивалі, політичні збори та весілля, дозволили поширюватись випадкам, поряд із загальним нехтуванням засобами особистої безпеки та повільними діями уряду.

"Ситуація погіршується з кожним днем, і в майбутньому це може вийти з-під контролю", - заявив доктор Самір Адгікарі, речник Міністерства охорони здоров'я та населення Непалу.

Попри те, що Непал посилив кордони та запровадив карантинні обмеження в найбільш постраждалих регіонах, включаючи столицю, деякі побоюються, що цього буде недостатньо для стримування вірусу, коли він поширюється по столиці, і навіть до базового табору Евересту.

Магазини закрилися протягом першого дня блокування в Катманду, Непал, 29 квітня 2021 року


Лише місяць тому ця гімалайська держава з 31 мільйоном населення повідомляла про 100 випадків на день. Зараз це понад 8600.
Деякі звинувачують у цьому бурхливу другу хвилю в Індії, що перекинулася на Непал, який відділений довгим, відкритим сухопутним кордоном зі своїм сусідом.

Непальцям не потрібно пред'являти паспорт або посвідчення особи, щоб в'їхати до своєї країни, а багато непальців мають бізнес в Індії, і навпаки, тобто прикордонний трафік є значним. За останні тижні деякі індіанці втекли від другої хвилі у своїй країні, сподіваючись отримати доступ до медичної допомоги в Непалі або втекти до третьої країни, заявив Адхікарі.

"Дуже важко зупинити всі можливості щодо мобільності між двома країнами", - додав він.

В останні дні Непал запровадив окремі правила перетину кордону. Громадяни Непалу тепер можуть перетнути з Індії лише 13 з 35 прикордонних пунктів, за словами міністра закордонних справ Непалу Прадіпа Кумара Гявалі.

Але, як сказав Шанкар Бахадур Біста, помічник головного окружного керівника району Банке, що межує з Індією, тих, хто повертається потрібно перевіряти на кордоні.

Той, хто має негативний тест, може повернутися додому, але із позитивним - особу скеровують в карантин або в лікарню, додав він.

Однак доктор Самер Мані Діксіт, науковий співробітник з охорони здоров'я в Непалі, каже, що ці заходи запровадили занадто пізно - вірус вже поширювався всередині країни.


Що буде далі?

Наступні кілька тижнів будуть вирішальними для контролю спалаху у Непалі.

Минулого четверга влада запровадила двотижневий локдаун в Катманду - але до того, як він набув чинності, частина трудових мігрантів повернулася додому.

У селах часто є велика кількість людей похилого віку та обмежені можливості щодо медичної допомоги, що викликає побоювання, що мігранти вже поширили вірус у віддалені райони.

Поки рано говорити, чи не призведе міграція перед карантинним блокуванням до нового сплеску, сказав Адхікарі.

"За кілька тижнів ситуація у нас буде поганою. Але ми намагаємося зробити все можливе", - сказав він.

Непальці на переповненому автовокзалі купують автобусні квитки, щоб повернутися до своїх сіл за день до введення локдауну в Катманду, Непал, 28 квітня 2021 року


Влада вживає заходів для обмеження поширення. З 6 травня всі міжнародні рейси заборонені, оголосили у телезверненні до країни в понеділок. Правила, що обмежують збори, діють у 46 з 77 районів.

Шреста, непальгунджийський лікар, сподівається, що якщо люди дотримуватимуться правил і залишатимуться терплячими, випадки інфікування зникнуть.

Проте правила часто змінюються, це ускладнює розуміння громадськості щодо їх дотримування. Одного лише локдауну недостатньо. Уряду потрібно було перевірити всі тісні контакти, ізолювати інфікованих осіб, краще керувати за перетином кордонів та збільшити постачання киснем.

І цей локдаун має свою ціну. 45-річна прибиральниця та мати трьох дітей у Катманду Гіта Кучікар втратила роботу через карантинні обмеження у місті та стурбована освітою своїх дітей.

"Я відчуваю страх, тому що в Непалі кількість випадків зростає, як в Індії", - сказала вона. "Я не знаю, як наш уряд впорається з ситуацією".


Найближчими тижнями наближаються нові фестивалі. За повідомленням державних ЗМІ, поблизу Катманду цього місяця розпочнеться фестиваль Рато Макхідраната, організатори якого заявили, що застосовуватимуть заходи соціального дистанціювання та обов'язкове носіння масок.

Гаутам з міністерства охорони здоров'я передбачив, що люди не можуть виконувати накази про комендантську годину та умови локдауну через святкування.

"Також протягом цього заборонного періоду очікуються й деякі інші фестивалі, але уряд не в змозі щось сказати", - сказав Гаутам, додавши, що зараз ситуація знаходиться в руках непальського народу.

"Ми втомилися говорити людям дотримуватися заходів безпеки".

за матеріалами CNN


Читайте також:

Країна щастя та мрій: як прикарпатець жив та працював у Непалі (ФОТО)


06.05.2021 1036
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3497
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

965
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3939 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471