Алкогольна битва. Хроніки протистояння: підприємці та влада

Терміново потрібно купити пляшку шампанського та шоколад. Якось незаплановано отримала запрошення на день народження, а з пустими руками ж не підеш. Знаходжуся практично на окраїні Львова – від центру маршрутним таксі їхати добрих двадцять хвилин.  Озираюся. Неподалік три кіоски. Підходжу до найближчого. Невдача – «Ревізія». Прямую до наступного.

–         У вас є шампанське?

–         Лише від завтрашнього ранку, – якось дратівливо відповідає жінка.

–         А вино? – незрозуміло перепитую.

–         Навіть якщо би було, то б не продала! – завершила продавчиня нашу розмову.

І тут я згадую, що на відміну від Коломиї, у Львові ще з жовтня минулого року діє заборона на продаж алкоголю в нічний час. Це ще більше розпалює мою журналістську цікавість: а чи всі сумлінно виконують рішення?

З розумними оченятами підходжу до ще одного магазинчика. Помітно, що продавець уже збирається зачиняти його. Чемно цікавлюся, чи є вино. Жінка якось розгублено глянула і сказала, що немає. Однак попросила почекати трішки. Буквально через лічені секунди до мене підходить чоловік.

–         Що потрібно?, – питає.

–         Шампанське. У вас є?

–         Яке вас цікавить?

–         Ну, давайте «Київське», – сказала першу назву, яка прийшла в голову.

–         Зараз, зачекайте. Ще щось купуватимете?

–         Так, мандарини і шоколад.

Чоловік стоїть поруч, а жінка чемно зважує фрукти, а потім називає сумую.

–         А де ж шампанське? – оглядаюся.

–         Тсс, дівчино, тихіше, зараз підійдете зі мною до машини. Пакет маєте?

–         Ні…

Мужчина сам виносить пакет, ставить туди шампанське і каже, щоб я швиденько йшла, а то не дай Бог хтось помітить. І я, цілком задоволена експериментом, іду…

 

Хроніки протистояння: підприємці та влада

Рішення про заборону продажу алкогольних напоїв після 22 вечора приймались у багатьох містах. З успіхом чи без успіху. Алкогольна війна триває дотепер. Звісно, підприємці втратять і втрачають чимало прибутків, однак закони здорового глузду підказують, що заборона необхідна. Звичайно, алкоголь можна купити заздалегідь. Однак спонтанно напитися не вдасться. Хоча,як показав мій експеримент, на десять відмов знайдеться хоча б одна згода…

Львів. Вересень  2010.

Виконавчий комітет Львівської міської ради приймає рішення, яким заборонено подавати алкоголь, в тому числі й пиво, з 22 години вчора до 10 ранку.  Виняток – заклади ресторанного господарства.  До речі, ще у 2008 році були прийняті схожі рішення про обмеження продажу алкоголю біля шкіл та навчальних корпусів Львівської політехніки, але  органи прокуратури їх скасували.

Київ. Грудень 2010.

Київрада ухвалює рішення, згідно з яким алкогольні, слабоалкогольні напої, столове вино, пиво, а також тютюнові вироби заборонено продавати в малих архітектурних формах площею менше 40 кв.м. з 31 березня поточного року. Та нещодавно прокуратура Києва опротестувала дане рішення Київради. У зв’язку з численними запитами ЗМІ та громадських організацій прокуратура Києва звернулася до Департаменту за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України і в Антимонопольний комітет України щодо надання оцінки  даному рішенню Київради. Отримані висновки підтвердили наявність порушень у рішенні. Таким чином, згідно зі ст. 1 закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів для продажу тютюнових виробів площа приміщення не обмежена, а для продажу алкогольних напоїв вона повинна бути не менше 20 кв.м. Однак всупереч вимогам  зазначеного закону Київрада заборонила торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами у тимчасових спорудах загальною площею менше 40 кв.м.

Івано-Франківськ. Січень 2011.

Суд скасовує заборону на нічний продаж алкоголю в Івано-Франківську. Нагадаємо, міськрада заборонила продаж алкоголю в роздрібній мережі з 22:00 до 8:00 з 21 жовтня 2010 року. Прокуратура Івано–Франківська опротестувала це рішення, однак міськрада відхилила протест. Згодом  Івано-Франківський адміністративний суд визнає незаконним рішення міської ради.

Тернопіль. Квітень 2011.

14 квітня на сесії депутати прийняли рішення «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі населених пунктів Тернопільської області», яким рекомендують заборонити продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі  з 22.00 до 8.00. Управлінню Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів обласної Державної податкової адміністрації облрада рекомендує відстежувати прийняття місцевими радами відповідних заборон та анульовувати ліцензії тим суб’єктами господарювання, які порушуватимуть прийняті місцевими радами рішення. Ініціативу заборонити продаж алкоголю у вечірній час депутати мотивували намаганням попередити кількість бійок, крадіжок і ДТП, які відбуваються у нічний час за участю нетверезих осіб, а також щоб запобігти втягненню підлітків у пияцтво.

 

Паломник? Не пити!

 

 Тернопільсько-Зборівська єпархія УГКЦ також ввела своєрідну заборону на алкоголь для паломників. Щоправда, тимчасову. Владика Василій Семенюк запропонував на час прощі у Зарваниці, що відбудеться 16-17 липня, ввести мораторій на продаж алкогольних напоїв у селах, через які йтимуть паломники. Відповідне рішення уже прийняла сільська рада Зарваниці. Відтак, на території паломницького центру під час прощі не буде жодних алкогольних напоїв. Також владика звернувся до міліції з проханням проконтролювати дане питання


10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466