Якісь дивні ці Румунія і Болгарія…

Україна

Україна 337 років була колонією Росії та Австро-Угорщини. Нині минає 22 роки незалежності.

Найбільша за площею країна Європи, територія становить 603 тис. км. кв. За останнім переписом населення 2001 року в Україні проживало понад 48,4 млн. осіб. З них 77,8 % становили українці, 17,3 %  - росіяни і 4,9 % - представники інших національностей.

Тільки 85,2% етнічних українців України назвало українську мову рідною. А у етнічних росіян України російську мову рідною визнали 96%.

Румунія.

Цього року минає 137 років незалежності Румунії від Османської імперії (Туреччини).

Румунія виникла в якості васальної держави Османської імперії в 1859 році в результаті об'єднання двох князівств - Молдавії та Валахії. Незалежність була проголошена 1877 року. У минулому Румунія поділялася на три політичні формації: Молдову (країна між Карпатами і Дністром), Волощину на півдні і Трансільванію на заході. Об'єднання двох перших утворень відбулося 1859 (під назвою «Румунія»), усіх трьох — 1918 року.

Населення, за підсумками перепису 2011 року, становить понад 19 млн. осіб, територія - 238 тис. км. кв.  Етнічні румуни  складають 90% населення, за даними перепису 2002 року.

Угорці складають 7,9% і становлять більшість у жудеца Харгіта і Ковасна. Також у країні проживають цигани (за різними даними від 535 тис. осіб, або 2,5% до 2,5 млн. або 11%), українці (61 тис. осіб, 0,3%).

Офіційною мовою Румунії є румунська мова, рідна для 99% етнічних румунів. Друга за поширеністю мова в країні - угорська мова, рідна для 98% етнічних угорців.

Румуни (молдавани) заселяють також нинішню сусідню республіку Молдову, де молдавани становлять 70% населення. (Молдаванами з політичних причин називали у СРСР румунів, які жили в межах колишньої Російської Імперії). У молдаван і румунів спільна румунська літературна мова.

 

Болгарія.

Болгарія 482 роки була колонією Османської імперії (Туреччини), цього року минає 106 років незалежності.

У 1396 році Болгарія потрапляє під владу турків. У 1877–1878 рр. відбувалася російсько-турецька війна. У 1878 році після підписання Сан-Стефанського мирного договору Болгарія одержала автономію у складі Османської імперії. У 1908 році було проголошено незалежність Болгарії.

Населення на 2011 рік становить 7,36 млн. осіб, територія – 111 тис. км. кв. (До речі у семи західних областях України проживає 9,5 млн. осіб., площа 110 тис. км. кв.)

Етнічні болгари - 84,8% населення (рідна мова болгарська 99,4%), турки8,8% (рідна мова турецька 96,6%), цигани – 4,9% (рідна мова циганська 85,0%). Офіційною мовою Болгарії є болгарська мова.

Що вразило мене як туриста в Болгарії?

Усі центральні телеканали, а це більш як десять каналів центрального телебачення, цієї маленької країни, транслюють свої передачі винятково болгарською мовою. На болгарському телебаченні і радіо дотримуються  принципу: один канал – одна мова. Аналогічна ситуація з радіо і центральною друкованою пресою.

Болгари користуються кирилицею. За даними порівняльного мовознавства, найближча за лексикою до болгарської мови – російська. Але на відміну від української мови, болгарська мова не пройшла процесу приведення її у відповідність до російської. Болгарам пощастило, що у них не було і немає спільних кордонів з Росією... Тому у зв’язку з зовсім іншою граматикою, відмінним наголосом і вимовою, розмовна болгарська практично не зрозуміла для російськомовних. Хоча старше і середнє покоління болгар вивчали російську в школі, нині болгари на звернення до них російською продовжують надавати відповідь чи говорити болгарською. Безумовно, російська мова у всіх засобах масової інформації перекладається.

Було дивно чути на болгарському телебаченні представника уряду України, що говорив російською мовою, мовою третьої держави. Але це відбувалося не тому, що на каналі не змогли знайти перекладача з української, а тому, що чиновник не володіє державною мовою, і в Україні говорить так само винятково російською. Його перекладали болгарською. Природно, що у наших болгарських знайомих  виникали питання:

по-перше, враження, що їм причулося, і що це не представник України, а насправді це урядовець з Росії;

по-друге, що українців і їх мову, (в нібито їх країні), ніхто не поважає, якщо українською навіть державні посадовці не використовують. Адже за кордоном цей чолоік предствляв не себе чи свою сім'ю, або російську національну меншину, а представляв українську державу;

по-третє, в усіх складалося враження, що Україна знаходиться під окупацією і при владі в ній чужинці.

Після цього прикладу, і після проживання в Україні, важко повірити, але насправді у Болгарії немає громадян, котрі не володіють болгарською мовою, хоча у Болгарії є відносно багато турків і циган. Вони говорять мовами зовсім не схожими на болгарську, але зуміли вивчити болгарську. У нас при дуже великій схожості української і російської мов, вивчити українську для російськомовних велика проблема...

І ще, порівнюючи з Україною, дивина, - у Болгарії тільки 0,6% етнічних болгар не вважають болгарську мову рідною! Так у Болгарії є діалекти. Але знову ж таки, важко собі уявити, що незважаючи на близькість і подібність до російської мови, у них немає російсько-болгарського суржику. І хоча Болгарія 482 роки була колонією Османської імперії (Туреччини), у них немає «туркоязычного населения».

Болгари не второпають, що деякі керівники нашої країни,  чи відомі багатії України по рівню володіння державною мовою і т.д., виглядають туристами, які за для пристойності знають кілька фраз по-українськи і на початку інтерв’ю чи ток-шоу кидають їх журналістам, мовляв «мы местные». Хоча у них з туристами кардинальна відмінність.

Справжні туристи їдуть в чужу країну, щоб витрачати гроші. «Наші туристи» живуть в Україні, щоб заробляти гроші, визискувати українців, набивати грішми свої кишені і виводити гроші за кордон, а вже там їх витрачати.

Стефанко С.


05.01.2014 Сергій Стефанко 1810 2
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

917
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1903
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2771
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3398
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3636
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6794 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5635

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6743 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2422
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

909
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1778
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3362
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

885
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1746
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3657
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3843 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5410