Абстракції, амбіції та скромні результати. Як Руслан Марцінків робить Івано-Франківськ «найкращим»

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» розпочинає цикл публікацій в яких ми спробуємо з’ясувати, якою мірою очільник міста разом із своєю командою однодумців/однопартійців втілює у життя передвиборчі обіцянки.

На торішніх виборах міський голова балотувався без власної програми. Він вирішив зіграти «солдата партії» і взяв на озброєння документ ВО «Свобода», що мав назву  «Івано-Франківськ стане найкращим!».  За  ним можна звірити, як далеко сягали обіцянки Марцінківа і його команди і наскільки далеко вдалося просунутися у їх реалізації. 


Невідома стратегія

Івано-Франківськ у розумінні свободівців - це величезна ОТГ, що окрім міста охоплює ще 18 навколишніх сіл.

І саме для цієї велетенської громади міський голова і його команда обіцяли  почати свою роботу «з розробки стратегії розвитку новоствореної ОТГ, щоб розпочаті зміни поширилися на передмістя та села».

Здавалось би, що може бути простіше, ніж розпочати розробляти стратегію?

Презентувати плани значно легше, ніж їх втілювати.  Проте, тут ми маємо констатувати повний провал, адже не те, що одразу після обрання, а і за цілий рік про нову стратегію ніхто навіть і не згадував.

Ніякої робочої групи не створено, жодного громадського обговорення цього важливого питання не розпочато. А без стратегії доводиться діяти навмання, за інтуїцією і виходити з відчуття кон’юнктури.

Місту міст та інші інфраструктурні проєкти

В питанні розвитку інфраструктури партія найщедріше роздавала обіцянки: «збільшити кількість автобусів і тролейбусів, впровадити програми з організації безпеки на транспорті та на дорозі для водіїв і пішоходів, а також програми «Безпечна дорога до школи», збільшення пішохідних зон у центральній частині міста, розширення мережі велодоріжок, оновлення існуючих парків та створення нових скверів і парків».

На жаль, кількісних показників у програмі немає.

Відповідно до стратегії розвитку громадського транспорту Івано-Франківської МТГ до 2025 року 90 % всіх маршрутів мають стати комунальними

За рік кількість автобусів не збільшилась, а зменшилась, зі 197 одиниць у 2020 році до 178 одиниць у 2021 році. Програм з назвами «Безпечна дорога до школи» чи «Організація безпеки на транспорті та на дорозі для водіїв і пішоходів» міськрадою не приймалось, тому й кількість пішохідних зон не збільшилась.

Такий вигляд мають тротуари вздовж дороги, котра з'єднала Північний та Південний бульвари 

Щодо збільшення кількості велосипедних доріжок, оновлення наявних та створення нових парків та скверів, то закладена в бюджеті на 2021 рік сума — 162 млн гривень — досить незначна для таких масштабних проєктів, проте певна робота в цьому напрямку здійснена.

Так, очільник міста відзвітував про ремонт тротуарів за 10-ма адресами та завершення робіт на міському озері на вулиці Гетьмана Мазепи.

Громадський простір на міському озері з боку парку Шевченка увійшов до топ місць відпочинку містян

Також «Свобода» обіцяла франківчанам зробити місто безбар’єрним і доступним для всіх груп населення, продовжити нарощувати ремонти доріг, добудовувати розв’язку, запустити новий міст, з’єднати дорогами віддалені частини нової громади.

Вартість нового моста на Пасічну з початку будівництва зросла в рази. Спочатку міст мав обійтися місту в 120 млн грн

читайте також: Дефіцит води: Івано-Франківському водоканалу заборонили видавати технічні умови на підключення новобудов до водопостачання

Тут теж маємо, що аналізувати. Бюджет розвитку міста цього року становить майже 700 млн гривень. З них за 8 місяців використано 294 млн грн.

Традиційний перекіс, коли більше ніж 50% міського бюджету залишається на останній, найскладніший в плані погодних умов період, а відтак не найкращий для реалізації інфраструктурних проєктів.  

З початком осені на дорогах та тротуарах міста можна все частіше спостерігати активну діяльність комунальників

Дороги дійсно будуються, а вулиці ремонтуються. Так, Марцінків оголосив про завершення капітального ремонту дев'яти вулиць, триває підготовка до ремонту ще 15 об’єктів.

Констатуємо також, що обіцянка щодо безбар’єрності та доступності теж виконується - на даний час курсує за маршрутами перевезення близько 66 низькопідлогових автобусів.

На оновлення автотранспортного парку КП “Електроавтотранс” оформило вісім мільйонів євро кредиту, який віддаватиме десять років

У червні відкрили транспортний рух об’єднаними Північним та Південним бульварами.

Після відкриття руху водії впродовж майже півроку долали нерегульоване перехрестя. Ділянка Тичини-Північний Бульвар вважалась небезпечною як для водіїв, так і пішоходів

Хоча повністю завершеним цей пафосно презентований проєкт і сьогодні складно назвати: облаштування тротуарів мають закінчити до кінця поточного року.

Роботи загальною вартістю 44 мільйони гривень розпочали восени 2019 року. За два роки освоїли приблизно 20 мільйонів. Будівництво супроводжувалось судовою тяганиною із мешканцями щодо земельних ділянок, через які проходить дорога.

Частина викупленої містом території досі нагадує стихійне сміттєзвалище

Перейти з Тичини на Бельведерську на підборах чи з дитячим візком - завдання схоже на квест

На багатостраждальний міст на Пасічну рада виділила 52 млн гривень, а з державного бюджету мають виділити 100 млн грн на будівництво розв’язки, і наступного року – ще 300 млн грн.

Окрім самого моста, необхідно збудувати ще й транспортну розв’язку. Вона коштуватиме місту ще 350 млн гривень.

Тут варто уточнити, що вартість проєкту моста на Пасічну в Івано-Франківську завищена та не відповідає безпеці руху.

Про це у листопаді 2019-го заявили польські інженери, які розробили та збудували понад 200 мостів.

Тому навіть у разі завершення цього чи не найамбітнішого проєкту Марцінківа і його однопартійців, на франківців може чекати чимало неприємних сюрпризів, але бюжетні вливання «зворотної тяги» не мають.

Тендер на будівництво розв’язки, що є однією зі складових будівництва пасічнянського мосту, відбувся лише з третього разу

Велике освітнє будівництво

Сфері освіти у програмі “Свободи” приділена особлива увага — партія обіцяє «продовжити будівництво нових дошкільних та освітніх закладів, а також завершити ремонтні роботи в садках і школах». Точної кількості у програмі немає.

Загалом на освіту цього року місто запланувало витратити майже 1,5 млрд грн — це витрати переважно на зарплати вчителям і оплату комунальних послуг. На спеціальну освітню програму заклали дещо більше ніж 16 млн. В цю суму входить проведення навчальних заходів, конкурсів, фестивалів, національно-патріотичних уроків, відшкодування коштів учням із малозабезпечених сімей, закупівлю подарунків на свята, виготовлення учнівських квитків тощо. 

Проте у програмі заплановані і обіцяні заходи із будівництва та ремонту освітніх закладів. Так, за наступні п’ять років мають провести добудову нових корпусів у десяти навчальних закладах, реконструкцію у шести закладах, капітальні ремонти дахів — у 16. Також передбачені заходи з енергозбереження у 26 навчальних закладах. Крім того, відповідно до програми, мають провести капітальні ремонти закладів дошкільної, шкільної та позашкільної освіти.

У бюджеті на 2021 рік закладено 192,6 млн гривень, взятих у кредит за програмою НЕФКО на енергомодернізацію освітніх закладів. У звіті міського голови є інформація про роботи або підготовку до робіт за цією програмою у 23 навчальних закладах міста, а саме у ДНЗ №10, 19, 28, музичній школі №2, ліцеї ім. Шухевича, природничо-математичному ліцеї та ЗОШ №1, 2, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 21, 23, 24, 26, 28.

Будівництво нового дитсадка у мікрорайоні «Каскад». До обрання в парламент за округ відповідала секретар міськради Оксана Савчук

Окремо, за кошти міського бюджету тривають роботи з реконструкції дитячого садка №21 «Подоляночка», нового будівництва дитячого садка в селі Крихівці, будівництво спортивної та актової зали в селі Хриплин. Виконано проєктні роботи з нового будівництва спортивного залу в Підлузькій гімназії, реконструкції ТП для електропостачання будівлі спортивного залу Ліцею №16. 

читайте також: Вийшло непорозуміння: обласна рада не фінансуватиме добудову Опришівської школи-садка

Та попри амбітні плани існує й сувора реальність, що демонструє «справжніх господарів». Цьогоріч в опалювальний сезон деякі навчальні заклади Івано-Франківська входили з холодними батареями. Так станом на 20 жовтня вісім дитячих садків не мали опалення


Бізнес на голодному пайку

«Зміцнення економіки та підтримка малого і середнього бізнесу. Це основа економічного зростання Івано-Франківської ОТГ і благополуччя мешканців» - йдеться у програмі свободівців.

Партія обіцяє збереження наявних промислових підприємств, кредитування для молодих підприємців під місцеві гарантії, підтримку розвитку бізнес-кластерів (сфера ІТ, туризм, індустріальні парки, стартапи), активну співпрацю з усіма, хто створює нові робочі місця.

Сфера послуг та торгівля - одні з найбільших працедавців, що створюють нові робочі місця

У бюджеті міста на інвестиційну та економічну політику у 2021 році передбачили близько 6,5 млн гривень: на промоцію міста, розвиток туризму, посилення конкурентоспроможності малого і середнього бізнесу, міжнародну співпрацю та енергетичний розвиток міста. Гроші ділять між собою два департаменти — інвестиційної політики та економічного розвитку.

До виконання цих обіцянок можна віднести співпрацю Дорадчої ради при міському голові та Ради підприємців при виконавчому комітеті, проведення «Бізнес-сніданків» (зустрічей підприємців громади з міським головою).

В той самий час, програма посилення спроможності малого та середнього бізнесу — суттєво недофінансована. На неї запланували 2,9 млн гривень, а виділили лише 760 тис. грн на 2021 рік.

За цією програмою передбачені кредити молодим підприємцям, конкурси стартапів для них, бізнес-школи та інші освітні заходи, зокрема розпочато реалізацію проєкту «Успіх в бізнесі» – теоретико-практичний курс з основ підприємництва для жінок. Також забезпечено функціонування Центру розвитку підприємництва «Бізнес-інкубатор», на базі якого є можливість отримати безкоштовну консультаційну підтримку.

Допомогу з бюджету громади надано 1 399 ФОПам та 855 найманим працівникам на загальну суму 3 225,5 тис. грн. 

читайте також: Тепер у Словаччині: у Івано-Франківська з’явиться ще одне місто-партнер за кордоном

На програму промоції Івано-Франківської громади передбачили 1,4 млн гривень на 2021 рік, проте в бюджет заклали лише 1 млн. Ці гроші витрачають на промоційні матеріали для міста — буклети, відеоролики, презентаційні матеріали, промо-заходи тощо. 

Створено профільний вебсайт «Івано-Франківськ – місто, сприятливе для бізнесу». Триває робота з наповнення його актуальним контентом. На вебресурсі розміщена інформація про місцеві і державні фінансові програми підтримки МСП, грантові пропозиції для бізнесу, тематичні події для бізнесу, роз'яснення нормативних актів, пропозиції оренди комунального майна, працюватиме інтерактивна мапа місцевих податків тощо.

Повністю профінансують у цьому році програму сприяння залучення інвестицій в економіку Івано-Франківська. Вона передбачає ряд заходів навчального і презентаційного характеру, таких як ІТ Rally, Design Village, міжнародні конференції, круглі столи, навчання для вчителів та учнів у сфері ІТ. З бюджету на це виділили 1,3 млн гривень.

Щодо пункту програми про збереження наявних промислових підприємств міста – у бюджеті на 2021 рік цільових програм для його реалізації міська рада не приймала і заходів не проводила. У складні часи коронакризи підприємства виживають без підтримки місцевої влади. 


Мовою цифр

Сайт «Слово і Діло», який збирає всі публічно озвучені обіцянки політиків і відстежує їх виконання, не обмежується лише офіційними передвиборчими програмами. Щодо Руслана Марцінківа за весь час його діяльності на сайті зібрали 413 обіцянок (53%), з них виконано 214, не виконано – 133, і ще 66 перебувають в процесі виконання. 

Наприклад, статус "виконаної" отримала обіцянка об’єднати Північний бульвар та Південний бульвар, а статус "невиконаної" – обіцянка зробити це до 1 червня.

читайте також: Місцеві вибори рік потому: скільки обіцянок виконав міський голова Івано-Франківська (ІНФОГРАФІКА)

Попри достатньо невелику кількість обіцянок офіційної передвиборчої програми міського голови та його політичної сили, з 18 пунктів за перший рік розпочали виконання лише половини. Втім, влада має ще чотири роки, щоб виконати обіцяне.

Однак, зважаючи на відсутність конкретики, тобто кількісних та якісних показників, оцінити рівень виконання кожного з пунктів програми буде неможливо.

А от чи стане таки Івано-Франківськ найкращим, як обіцяє чинна влада – мають оцінювати виборці.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Зустріти зиму в теплі: як абоненти СТЕКу переходять на "автономку"

Майже три відсотки працівників закладів освіти Івано-Франківська сьогодні відсторонені від роботи через відмову вакцинуватись

Місцева влада, Буковель, приватні авіакомпанії: погляди з трьох сторін на летовище в Івано-Франківську 


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

845
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1808
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2658
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3294
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3588
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6659 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3758

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5582

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6618 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7532
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2358
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4623
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5017
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

384
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

839
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1715
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3302
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

822
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1679
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3591
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3691 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5336