Зустріти зиму в теплі: як абоненти СТЕКу переходять на "автономку"

У грудні 2020-го, ТОВ “Станіславська теплоенергетична компанія” визнана банкрутом та щодо неї відкрили ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.

На практиці це означає, що мешканці десятків будинків втратять можливість користуватися централізованим теплопостачанням під час опалювального сезону 2021-2022 рр.

Власне рішення щодо СТЕКу знову підняло проблему з автономним опаленням в обласному центрі. Фіртка спробувала з'ясувати обставини справи.

Не всім, кого хотіли на нього перевести «автономка» виявилась по кишені, а з іншого боку - чималій кількості мешканців міста, котрі прагнуть відмовитися від централізованого опалення та готові за це платити, виконком не видає потрібних дозволів.

У січні 2021 року депутати міської ради ухвалили Програму поетапного відключення (відокремлення) споживачів теплової енергії, що постачається котельнею на вул. Індустріальній, 34, від системи централізованого опалення та переведення їх на альтернативні джерела теплопостачання.

В програмі, яка розписана на 19 сторінок детально розписано, як влада міста допомагатиме абонентам збанкрутілого СТЕКУ не залишитись взимку без тепла та гарячої води.

Взагалі з огляду на програму можна зробити висновок, що взято курс на поступовий перехід на індивідуальне опалення у всьому місті.

До слова, в Україні вже є цілі міста, котрі відмовились від централізованого опалення житлових будинків - це Ужгород та Коломия.

Основними завданнями Програми у січні депутати визначили наступні пункти:

  1. Проведення гідравлічного розрахунку системи газопостачання міста Івано-Франківська.
  2. Проведення реконструкції системи газопостачання міста.
  3. Проведення гідравлічного розрахунку системи водопостачання зовнішніх мереж споживання теплової енергії від котельні на вул. Індустріальна, 34.
  4. Розрахунок навантажень зовнішніх електромереж для забезпечення необхідною потужністю споживачів при переході на електричне опалення.
  5. Переведення наявних котелень на альтернативні джерела палива.
  6. Будівництво модульних котелень.
  7. Надання одноразової матеріальної допомоги окремим найуразливішим у матеріальному (соціальному) плані категоріям мешканців міста для виконання заходів програми, в тому числі й на встановлення автономного опалення.

За дев’ять місяців існування Програми найактивніше про неї згадували в перші дні, коли міський голова Руслан Марцінків доручав підлеглим вести роз'яснювальну роботу з мешканцями щодо необхідності підготовки до переходу на індивідуальне опалення. Щоправда, як звично в Україні, розвязання питання вкотре вперлося у фінанси. 

Наталія Карсюк проживає у будинку, мешканців якого минулого року повідомили про відключення від централізованого опалення. Жінка кілька років тому вже й сама хотіла встановити у квартирі індивідуальне опалення - тоді потрібно було, щоб «індивідуалку» встановили й сусіди.

А фінансово відмовитись від централізованого опалення не всім по кишені, що декілька років тому, що зараз. Адже окрім заміни лічильника та придбання котла потрібно ще витратити чималі кошти на заміну зовнішніх та підземних газових мереж.

"Труби та стояки коштували мені 8 070 грн. А ще – робота, запчастини, інструменти, матеріали.

Крім того, ще треба зробити індивідуальний план на кожну квартиру. В мене буде реконструкція. Тобто газовий котел мені треба переставити на другу стіну. В мене суцільна кухня, туди вже ніяк не підключити. І за це мені ще 10 тисяч треба заплатити", – каже Наталія Карсюк.

Цього тижня, головний редактор “Галицького кореспондента” Тетяна Соболик, у Facebook поділилася своєю історією, як вона не може перейти на автономне опалення.

“З 2006 року влада не давала дозволи на перехід, посилаючись на якусь постанова КМУ. А що вони говорили про екологію! Я написала про це у свій час певне з 15 матеріалів, була на десятках нарад, комісій, сесій і т.д.

Всі казали, що "автономка" - це утопія. Не буде вам, нема чого. Я навіть повірила у ці всі серйозні розмови та змирилася. А вони передумали. Вже не переживають за екологію навіть”, - пише Соболик.

Однак цього року ситуація змінилася і все-таки дали дозвіл на перехід.

“Газовики викотили вердикт: 360 штук давайте на трубу. Поки ми здавали гроші, «організатори» заколоту в нашому будинку, вели переговори з людьми, які навідріз відмовилися здавати бабло”, - йдеться у дописі.

І на цьому історія не завершилася, тому що деякі мешканці будинку гроші не здали та взагалі вирішили саботувати перехід будинку на індивідуальне опалення.

“Вони не впускають в хату газовиків, аби ті провели трубу через їх квартири. Так, сусіди не те, що мерзнутимуть цю зиму, вони навіть наступну невідомо, як зимуватимуть”, - розповідає Тетяна Соболик.

Ще одна сторона медалі - це мешканці, котрі не можуть отримати дозвіл на встановлення у квартирі індивідуального опалення, хоча готові фінансово оплатити всі послуги, лише б не мати справи з "Теплокомуненерго". 

Фіртка поспілкувалася із жителем міста Віктором, який розповів про свою проблему. 

“В нас виходить дуже дорого платити за централізоване опалення. І ми написали два листи з проханням відключити нас від центрального. Ми навіть не просили дозвіл на індивідуальне, а просто - щоб нас від'єднали від центрального”, - розповідає чоловік.

Віктор каже, що написав два листи, один - на ім'я міського голови, а другий  - у ДМП "Теплокомуненерго" на ім’я директора.

“У відповіді йшлося про те, що нас неможливо від'єднати від центрального, тому що, потрібно від’єднати весь будинок. А одну квартиру - не можуть.

Для того, щоб від'єднати весь будинок, потрібно більше ніж 50% квартир, які на індивідуальному. А станом на сьогодні, є 47%. Їм дали дозвіл раніше, тому їм це вдалося, а нам уже не дають дозволу”, - ділиться Віктор відповіддю, яка надійшла з підприємства.

Тому, його сім’я вирішила не платити цього сезону за опалення:

“Ми прийняли рішення, що цього сезону не будемо оплачувати опалення, бо не маємо змоги й не хочемо користуватися ним.  І ця проблема просто зайшла в тупик, тому що нічим нам не можуть допомогти.”

Його підтримали друзі та сусіди, Віктор  вважає, що влада не чує людей і його рішення це - єдиний правильний розв'язок проблеми.

"Поспілкувався із друзями та сусідами, всі прийняли рішення не платити цього сезону. Бо влада нас не чує і не йде на зустріч. Просто від'єднайте від центрального і все, ми купимо якісь електричні батареї й будемо зимувати.

У нас живе у будинку жіночка - вона такий активіст. Вона ходила по сусідах і говорила з ними про те, щоб не платити. Можливо це зрозуміє Теплокомуненерго і почнуть вирішувати ситуацію, є така думка. Я теж її дотримуюся, бо треба щось робити, влада нас не чує”, - наголошує наш герой.

Також, він додав, що не боїться санкцій і пояснює чому:

“В нас під під'їздом вивісили списки боржників, і в деяких під 80 тисяч, тобто вони вже не платять багато років і нічого, тому ми теж не будемо. Почекаємо, що скажуть в Теплокомуненерго”, - зазначив Віктор.

До речі, хоча опалювальний сезон вже триває майже місяць, як мінімум мешканці 16 будинків обласного центру досі не мають тепла у власних домівках.

“16 будинків, які відмовилися від центрального теплопостачання, ще без тепла. Це колишні споживачі котельні на Індустріальний.

Причина відсутності опалення банальна – пізнає звернення. Вони лише восени звернулися в «Івано-Франківськгаз» за виготовленням технічної документації. До того ж, вони досі не оплатили навіть за професійно-кошторисну документацію”, - повідомили у пресслужбі компанії.

Газовики кажуть, що перехід на індивідуальне опалення – це комплекс робіт: виготовлення технічних умов на загальнобудинкові мережі до пуску газу, на який потрібно кілька місяців. Якщо необхідна заміна розподільчого газопроводу, цей термін ще збільшується.  

Загалом, цього року в Івано-Франківську від центрального теплопостачання відмовилися мешканці 55 будинків. З них мешканці у 54 будинках вирішили використовувати газ для обігріву приміщення.

Наразі в 33 будинках повністю завершені роботи по реконструкції загальнобудинкової системи. Щоправда, шість будинків ще не повністю розраховані за виконану роботу. Загальна сума їх боргу – 138 тисяч гривень.

“І з кожним роком, - кажуть в «Івано-Франківськгазі», процедура переходу на індивідуальне опалення стає "болючішою". - Газопроводи не витримують достатньої кількості підключень.

Тож, відмовляючись від центрального опалення, влада має розуміти, що необхідно відповідно передбачити в бюджеті міста на модернізацію газорозподільної системи.

Оскільки в тарифі на доставлення, яке є джерелом фінансування реконструкції мережі, це не закладено. В іншому випадку, витрати повністю перебувають на споживачах, які на індивідуальному опаленні”, - наголошують газовики.

До речі, заборгованість населення за послуги централізованого теплопостачання та постачання гарячої води перед ДМП "Теплокомуненерго" станом на 30 вересня 2021 року становить – 116 581 754 грн.

На сьогодні послугами підприємства користуються 35 582 квартири і їх власники досі не знають, за яким тарифом сплачуватимуть за тепло в поточному опалювальному сезоні.

"ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» завершує розрахунок тарифів згідно Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011р. №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».

На жаль, на сьогодні немає чіткої вартості природного газу для виробництва тепла населенню.

Частка газу у собівартості послуги велика, тому остаточну величину тарифу можна назвати тільки завершивши розрахунок тарифів після підписання договору з НАК «Нафтогаз України» на придбання газу на опалювальний період 2021-2022 рр.

Кінцеві тарифи підприємство надасть на затвердження до органу місцевого самоврядування", - йдеться у відповіді на офіційний запит Фіртки у підприємство.

Як бачимо, перехід на автономне опалення в Івано-Франківську річ непроста і причин цьому багато. І через ці, подекуди незрозумілі ситуації, на жаль, страждає багато жителів міста.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Українська нафта і газ: хто і що гальмує розвиток вітчизняної галузі, кому це вигідно та як розв'язувати проблему зі «сплячими ліцензіями»?

Володимир Якубовський, IT-фахівець: «Брак кваліфікованих спеціалістів – найбільша проблема галузі»


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

845
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1808
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2658
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3294
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3588
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6659 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3758

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5582

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6618 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7532
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2358
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4623
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5017
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

384
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

839
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1715
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3302
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

822
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1679
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3591
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3691 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5336