У звіті дослідили, як проблема розвивалася за останні роки.
У звіті Facebook, який опублікували в середу, сказано, що Росія все ще є найбільшим джерелом дезінформації, що стало знахідкою лише через п'ять років після того, як російські оперативні працівники розпочали кампанію з проникнення в соціальні мережі під час президентської виборчої кампанії 2016 року.
Facebook заявляє, що з 2017 року, коли він розпочав боротьбу з політичними дописами, які маніпулювали публічною думкою на своїй платформі, розкрив кампанії з дезінформації. У звіті, який викриває 150 операцій з дезінформації, які, за словами компанії, вона порушила в той період, підкреслюється, як такі скоординовані зусилля стали складнішими та дорогими в останні роки - навіть коли ці оператори намагаються впливати на велику кількість людей, як колись.
Тим часом більше користувачів дізналися на російському прикладі та розпочали дезінформаційні операції у своїх країнах, повідомляє Facebook. Сюди входять мережі тіньових фірм зі зв'язків з громадськістю, які іноді працюють як для обох сторін в країні, так і для політиків, політичних груп та урядів, заявив для ЗМІ Натаніель Глейхер, керівник політики безпеки Facebook.
"Це почалося як елітний вид спорту, але зараз ми бачимо, що все більше і більше людей бере участь у грі", - сказав Глейхер, додавши, що такі зусилля все більше нагадують операції впливу, що проводились у соціальних мережах, "більш вузькі, цілеспрямовані, дорогі, трудомісткий і з меншим рівнем успіху ".
У 2017 році Facebook виявив величезну операцію впливу, в рамках якої Російське агентство досліджень Інтернету піддало 126 мільйонів користувачів платформи політичній дезінформації напередодні виборів у попередньому році. З того часу соціальна мережа інвестувала ресурси в охорону своїх служб, включаючи наймання понад 10 000 сторонніх модераторів вмісту та експертів з питань тематики, та створення алгоритмів для сканування небажаного вмісту.
Великим застереженням у звіті є те, що Facebook та інші платформи соціальних медіа бачать лише ті неприємні дії, які вони розкривають, - і не знають про глобальний рівень дезінформації, який залишається непоміченим.
"Я думаю, нам слід бути обережними, кажучи, що ми знаємо", - сказав Глейхер.
Деякі інсайдери стверджують, що керівники Facebook ігнорували певну дезінформацію в деяких країнах, попри внутрішні вимоги.
Вони стверджують, що вагання навколо визначених політиків і партій, а також надання пріоритетів більш важливими подіями та географічним регіонам призвело до проблем.
Facebook заперечує ці звинувачення.
У звіті розкриваються суттєві тенденції, зокрема порівняння кількості іноземних операцій з дезінформації до внутрішніх (трохи більше внутрішніх) та чи виявилося, що більшість дезінформацій є політичною чи фінансово вмотивованою (не завжди можна визначити, хто платить тіньовим PR фірма).
Основними країнами, організаторами більшості операцій з дезінформації, як внутрішніх, так і іноземних, Facebook визначив Росію, Іран, М'янму, США та Україну.
Країнами, на які найчастіше спрямовувались іноземні дезінформаційні операції, були США, Україна, Великобританія, Лівія та Судан.
У міру того, як операції стають все більш досконалими, стає важче відрізнити їх від справжньої політичної діяльності, зазначається у звіті. Ця проблема особливо гостро постала на виборах у США 2020 року, які у звіті описано як "переломний момент в недавній історії операцій із впливом".
Навпаки, внутрішня дезінформація мала набагато більший вплив, ніж іноземна. У п'яти операціях, що проводили в США, які компанія виставила на виборах 2020 року, були представлені вітчизняні політичні гравці, які зловживали правилами Facebook.
Четверо з п’яти були політичними правими.
Однією з них була американська маркетингова фірма Rally Forge, яка найняла співробітників підлітків для надання дезінформації та була пов’язана з протрамповим комітетом політичних дій Turning Point USA. Інші були групами, пов'язаними з теорією насильницької змови QAnon, вебсайтом, присвяченим пропаганді білої ідентичності та критиці імміграції, "неправдивою" мережею, пов'язаною з радником Трампа Роджером Стоуном та групою "Горді хлопці".
Крім того, незабаром після виборів Facebook зняв "неправдиву" мережу, пов'язану з колишнім радником Трампа Стівом Бенноном. Компанія не включила це у звіт, оскільки він не піднявся до рівня повномасштабної операції з дезінформації.
Однією з тенденцій, яку висвітлював звіт, було зростання "злому сприйняття", при якому перспектива операції впливу допомагає поставити під сумнів достовірність публічних дебатів.
Поки Сполучені Штати прямували до проміжних періодів 2018 року, Facebook виявив, що російська ІРА створила та транслювала вебсайт usaira.ru, укомплектований таймером "зворотного відліку", де агентство стверджувало, що створило майже 100 підроблених акаунтів в Instagram.
"Ці фальшиві рахунки навряд чи були ознакою складної операції, скоріше вони були спробою створити сприйняття впливу", - зазначається у звіті.
за матеріалами Washington Post