Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати

У Карпатах турист може зустріти змію, вовка, ведмедя, кабана чи рись.

За останній час випадків нападів тварин на українських туристів не фіксували. Проте, туристам все ж варто знати, як діяти у разі зустрічі з дикими тваринами у горах, а тому Фіртка підготувала декілька порад.

По-перше, найважливішим є те, що фауна боїться людей. Це означає, що якщо ви дасте знати, що ви є, то тварина зробить усе за вас, зокрема постарається втекти.

Наголошуємо, що не варто ходити у високогір'я наодинці, адже група людей більше вселяє страх у тварин, і відповідно ймовірність, що тварина втече й не зачепить вас більша. 

Крім того, завжди треба дивитись під ноги, аби не наступити на змію, і не йдіть тими місцями, де ви не бачите, куди наступаєте, приміром, там, де висока трава чи чагарники. Якщо ви все ж таки натрапили на змію, а вона не побачила вас й не втекла, то найкраще рішення — обійти її. Карпатські змії не стрибають та не пересуваються швидко.

Водночас ні в якому разі не суньте змію зі стежки ногою, палицею чи будь-яким іншим предметом — це небезпечно. 

Крім того, потрібно бути помітним візуально: одягнути яскравий одяг. Також не варто йти занадто тихо, крадькома, навпаки радимо спілкуватись чи співати.

Тобто, звуками дати зрозуміти фауні, що ви є, але водночас не лякати її та не створювати їй дискомфорт. Викрикувати чи користуватись чимось на кшталт петард — рішення не найкраще, адже, окрім вас та фауни, у Карпатах також є інші туристи, яких роздратувавши, іноді можна вважати небезпечнішими за тварин. 

Не чіпайте тварин, якщо ви бачите їх — одразу йдіть у протилежну сторону.

Якщо ви зустріли бурого ведмедя — зберігайте спокій. Ведмідь не нападатиме і боятиметься вас, допоки ви його не налякаєте чи не взаємодіятиме з його жертвою або потомством. 

Крім того, не намагайтесь втекти. Тікаючи, ви стаєте жертвою, яку треба за будь-яких умов наздогнати.  Дайте тварині знати, що перед ним людина.

Говоріть з ним вельми низьким голосом, збільшуйте свій силует, спокійно змахуючи руками. У групі не ставайте одне за одним, а ставайте в шеренгу та одночасно, не спинаючи вищеперераховані дії, по трішки відходьте назад, не обертаючись при цьому до ведмедя спиною.

Слідкуйте за його діями. Якщо він йде у вашу сторону, то зупиніться та киньте йому якусь з ваших речей, але робіть це обережно, не налякавши його.

Якщо ведмідь продовжує йти у вашу сторону — лягайте на землю, не знімаючи рюкзака, покладіть руки за голову і розставте ноги ширше, щоб вас було неможливо перевернути. У цьому випадку вам треба вдати мертвого. Залишатись у такому стані необхідно, допоки ведмідь повністю не покине територію. 

При агресивній атаці ведмедя рекомендують кричати та кидати у нього предмети. Якщо атака почалась з близької відстані, то порада наступна: бийтесь якомога активніше, використовуйте палицю чи ніж, завдавайте якомога більше шкоди у ніс. Це може допомогти відігнати тварину.

Якщо ви зустріли вовка, то ваші дії мають бути схожими до дій при зустрічі з ведмедем: повільно відступайте, не повертаючись до тварини спиною, але ні в якому разі не тікайте. Намагайтесь здаватись більшими та вищими, заберіться на якесь підвищення та говоріть з вовком низьким голосом.

Якщо вовк стоїть на місці, то ми крок за кроком рухаємось назад. Якщо вовк переходить в агресивний режим, то можна починати кричати та кидати різні предмети.

Коли вовк біжить на вас, що насправді буває дуже рідко, відбивайтесь. Намагайтесь налякати його якомога сильніше та будьте сміливими. Як кажуть: «Вовків боятись — в ліс не ходити». 

При зустрічі з риссю ніколи не тікайте. Рись — кішка, яка може наздоганяти заради забави. Що робити? Говоріть сміливо, дайте зрозуміти, що тут є люди, і вас багато, крокуйте назад та не втрачайте очима контакт з твариною. Якщо при цьому рись не тікає — кричіть, махайте руками, кидайте у неї різні предмети.

Якщо рись нападає на вас, то всі поради зводяться до одного — бийтесь до останнього: якомога більше шкоди наносьте у зону голови, кричіть, задіюйте руки, ноги та будь-які предмети. Зауважимо, що напади рисі на туристів трапляються вкрай рідко.

Якщо ви зустріли кабана, то знову ж таки не намагайтесь тікати. Залізьте на дерево та відлякуйте його, кидаючи зверху гілки або предмети. Кабан не вміє лазити по деревах, навряд він буде чатувати вас, а майже відразу піде. 

Кабан боїться різкого та гучного крику, шуму чи свисту — такі звуки викликають у нього паніку. Якщо звір все ж напав на вас, використовуйте для оборони будь-які тверді предмети: ніж, палицю, камінь...  Постарайтесь максимально захистити внутрішні органи, і завдавайте удари в найбільш вразливі місця на тілі тварини: очі, горло та ніс. 

Збираючись у Карпати, завжди беріть з собою предмети, які можуть відлякати звіра. Це може бути свисток, спрей від комарів або балончик з перцевим аерозолем.


Нагадаємо, для туристів створили мобільний застосунок «Порятунок в горах». Його мета – покращити комунікацію між рятувальниками й туристами та покращити ефективність роботи рятувальників.

Застосунок доступний на IOS та Android. Він підтримує чотири мови: англійську, українську, польську та румунську.

Додамо, що у мережі є предостатньо інформації про місцевість, місця для нічлігу, дистанцію, наявність води. Якщо зайти на сайти, де пропонують комерційні походи, то можна отримати детальний опис маршрутів та їхні рівні складності.

Найкраще у високогір'я ходити групами, в яких є інструктори та досвідчені туристи. Інші люди, які орієнтуються, як діяти у разі небезпеки, нерідко можуть врятувати ваше життя.

До слова, за 10 днів до походу радимо зареєструватися у гірській пошуково-рятувальній службі. Ця процедура безкоштовна. Реєстрація за посиланням


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Безпечний похід у гори: що взяти, як підготуватись та куди піти новачкам

Пошуки заблукалих туристів у Карпатах: скільки коштує врятувати життя

Більше, ніж торік: відомо, скільки Прикарпаття заробило на туризмі цьогоріч

Попит на безпеку та мандрівники з арабських держав: туристичні тренди 2021 року


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466