Нещодавно у сусідньому Львові виконавчий комітет міської ради погодив подорожчання проїзду в громадському транспорті.
Проїзд у міських автобусах, трамваях і тролейбусах подорожчав із 7 грн до 10 грн. Нові тарифи почали діяти з 27 травня.
Водночас, для пасажирів електротранспорту є можливість придбати квитки дешевше. Зокрема 10 грн коштуватиме квиток, придбаний у водія, 9 грн – у кіосках та в «Львівелектротрансі», 8,5 грн – через QR-коди Privat24, SMS, Bluetooth, термінали самообслуговування IBOX та EasyPay.
При цьому разовий квиток для студентів, придбаний у водія, коштуватиме 5 грн, у кіосках та через смартфон – 4 грн. Перевезення багажу коштуватиме 8,5 грн.
Вартість проїзних абонементів для пасажирів трамваїв і тролейбусів залишилась незмінною: місячний проїзний коштує 150 грн (пільговий – 80 грн), квартальний на 90 днів – 420 грн, денний – 20 грн, туристичний на три дні – 50 грн. Для автобусного сполучення абонементів у Львові нема.
Для порівняння, востаннє вартість проїзду у громадському транспорті Івано-Франківська піднімали з 15 квітня 2019 у громадському транспорті. Тоді він зріс до 6 гривень.
У комунальному транспорті з 1 серпня 2020 року вартість поїздки з транспортною карткою «Галка» коштує – 4 грн. Без картки - 6 гривень.
При цьому оплата проїзду банківською картою, через СМС-квиток чи в додатку Easy Wallet – коштує 5 грн.
За студентською «Галкою» одноразова поїздка вартує – 2 грн.
Ці тарифи дійсні й досі.
Наприкінці 2020 року міський голова анонсував зміну вартості проїзду у комунальному транспорті, проте цього тоді не зробили.
Ми поцікавились долею тарифів у транспорті Івано-Франківська.
Керівник КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк з цього приводу зазначив, що інформації про можливе підняття вартості не надходило.
Проте, як повідомив Фіртці заступник міського голови - директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Михайло Смушак, незабаром вартість проїзду у транспорті все ж зросте.
«Зараз громадський транспорт перевозить пасажирів виключно на сидячих місцях. Відповідно дохід їхній від перевезення пасажирів фактично у два рази менший.
І це дуже складно позначається на роботі перевізників. Якщо комунальному підприємству ми платимо за їхню роботу, фактично місто витрачає більше коштів. То для приватних перевізників більший удар: фактично у них є проблеми з водіями, вони стараються хоча б графіку дотримуватись, але це також складно, оскільки дозволені тільки сидячі місця, а це зменшені прибутки. Тому зараз по цілій Україні йде до того, що потрібно піднімати тариф.
Ми не говоримо про економічно-обгрунтований тариф, тому що він мав би бути досить високий. Йде мова про той тариф, який дозволить працювати перевізникам хоча б в межах беззбитковості, і тримати транспорт, яким перевозять людей, в задовільному стані. Тому ми будемо виносити на громадські слухання питання про те, щоб трішки підкоригувати тариф», - розповів Михайло Смушак.
Як та на скільки зросте вартість проїзду у транспорті Івано-Франківська читайте на Фіртці згодом.