У Білорусі тривають протести після виборів президента. За офіційними даними, чинний глава держави Олександр Лукашенко набрав понад 80% голосів, а його опонентка Світлана Тихановська – близько 10%. У такий результат не вірить ані штаб Тихановської, ані більшість демократичних держав.
Які країни визнали Лукашенка законно обраним президентом, а які – ні, проаналізувало Слово і Діло, інформує Фіртка.
Хто привітав Лукашенка з перемогою
Одним з перших Лукашенка з перемогою привітав президент ще однієї «демократичної» країни – Володимир Путін. Він надіслав Лукашенку телеграму.
Вибори в Білорусі визнали президент Туреччини Реджіп Ердоган і глава Китаю Сі Цзіньпін. До речі, у 2018 році з Конституції Китаю прибрали поправку, відповідно до якої голова КНР міг обіймати свій пост тільки два терміни по п'ять років.
Крім того, Олександра Лукашенка привітали президенти Казахстану, Узбекистану, Киргизстану і Таджикистану. «З переконливою перемогою на президентських виборах» Лукашенка під час телефонної розмови привітав президент Азербайджану Ільхам Алієв.
Президентські вибори в Білорусі визнали Вірменія, Сирія, В'єтнам, Венесуела, Нікарагуа, Молдова.
Які країни не визнали результати виборів у Білорусі
Україна поки не дала однозначного коментаря за результатами виборів.
«Наші сусіди білоруси переживають зараз непрості часи. Вони намагаються визначити вектор свого подальшого розвитку. І це дуже непросто. Вже очевидно, що далеко не всі в країні згодні з оголошеними попередніми результатами виборів. А, як відомо, будь-яка легітимність виникає виключно з суспільної довіри. Сумніви ж у таких масштабах – це пряма дорога до насильства, до конфлікту, до суспільного протесту. Що ми зараз, на жаль, і спостерігаємо», – заявив президент Володимир Зеленський.
Він також кілька разів закликав не допускати насильства під час протестів. Зараз ситуація з україно-білоруськими відносинами ускладнилася тим, що Білорусь видала затриманих бойовиків ПВК «Вагнер» Росії, а не Україні.
Не визнали підсумки виборів у Білорусі в Європарламенті. Депутати не вважають вибори ні вільними, ні справедливими, і вважають Олександра Лукашенка персоною нон ґрата в Європейському союзі.
читайте також: "Йди!": У Мінську десятки тисяч людей вийшли на акцію проти Лукашенка (ФОТО/ВІДЕО)
«Ми рішуче засуджуємо арешти і жахливі акти насильства і тортур, що здійснюються проти мирних демонстрантів, і закликаємо до всебічного розслідування цих злочинів, які не можуть залишитися безкарними. У зв'язку з цим нагадуємо Олександру Лукашенку про відповідальність», – йдеться в заяві депутатів.
Міністри закордонних справ країн ЄС теж обговорили ситуацію в Білорусі і результати виборів не визнали. Крім того, в ЄС готують список санкцій проти білоруських чиновників.
читайте також: Знайшли мертвим члена комісії, який відмовився підписати протокол про перемогу Лукашенка
Президент США Дональд Трамп заявив, що його країна стежить за «жахливою» ситуацією в Білорусі. Державний секретар США Майк Помпео заявив, що будуть розглянуті всі варіанти реакції на події в Білорусі, включаючи санкції. «Нас неймовірно турбує ситуація з виборами, і ми глибоко розчаровані тим, що вони не були вільними і чесними», – сказав Помпео.
У Канаді заявили, що результати президентських виборів у Білорусі були сфальсифіковані і закликали провести нові. Велика Британія теж не визнає перемогу Лукашенка і закликає розслідувати порушення під час виборів і випадки насильства під час протестів.
фото: ВВС
Читайте також:
У Мінську та інших містах Білорусі почалися сутички й затримання
У Білорусі в результаті протестів затримали близько трьох тисяч людей