У вересні цьогоріч на одному з туристичних маршрутів Карпат вибухнуло багаття і смертельно травмувало людей.
ВВС News Україна дізналася про нові деталі трагічного вибуху на хребті Кукул у Карпатах, передає Фіртка.
Зокрема, тоді двоє з дванадцяти туристів групи загинули, п'ятеро зазнали тяжких травм. Всі, хто мав важкі поранення, вже вийшли з лікарні та розповіли подробиці того вересневого вечора.
Що насправді відбулося в Карпатах?
15 вересня група туристів вирішила заночувати на одній з полонин, що веде до Кукула. Полонина Григорівка - вельми популярна серед мандрівників.
Саме на Григорівці зупинилися 12 людей: шестеро чоловіків, четверо жінок і двоє дітей, віком п'ять і два роки.
Серед них - пара молодят, дівчина Лідія з України та хлопець Норберт з Угорщини, які постійно мешкають у Британії. Приводом для походу став приїзд цього молодого подружжя з Англії до родичів дружини.
Туристи пригадують, що розпалили вогонь на місці, де вже було згарище. Після вечері вклали дітей спати й продовжили сидіти біля вогню. Лідія саме розповідала друзям, як познайомилася з чоловіком.
Вибух стався за 20 секунд після того, як 35-річний Орест Малиш пішов назбирати дров для багаття. За ним пішли ще двоє хлопців.
«Я прибіг і побачив, як моя дружина Марина лежить з обпеченим обличчям. У мого друга - велика травма живота. В іншого - травма голови. Вони всі просто лежали нерухомо без звуку. Я заговорив до дружини, вона сказала, що в неї щось з рукою і ногою. Очі в неї були закриті й обпечені», - пригадав коломиянин Орест Малиш.
Діти ж міцно спали у наметі трохи далі від вогню і навіть не чули вибуху.
Постраждала Лідія розповіла, що вибуху також не чула. За її словами, це була вогняна хвиля, яка вдарила її в ніс і відкинула за три метри від вогню.
У двох хлопців - Миколи 1985 року народження і Мирослава 1992 року народження - були травми, від яких вони згодом померли біля місця вибуху. Марина, мама двох дітей, яких вклали спати, сильно травмувала обличчя, руки та ноги. Постраждали ще троє жінок.
Неушкоджені друзі почали телефонувати до швидкої та рятувальників. Орест каже, що це було найважче: поки люди помирали, він годину мусив пояснювати різним службам, де перебуває група. Оскільки хребет Кукул проходить на межі Івано-Франківської й Закарпатської областей, було важливо знати, в якій саме області.
Першим на полонину дістався житель Ворохти Антон Братівник. З телефонних розмов він зрозумів лише те, що там є двоє маленьких дітей. На ходу переодягнувся, взяв з собою сусіда Ігоря Гринюка і за 40 хвилин дістався до полонини. Він дуже добре знає місце, де були туристи й найкоротші стежки до нього. До того ж має баггі, призначене саме для гірського бездоріжжя. Пригадує, що так швидко, як тоді, мабуть, ще не їхав.
Весь цей час постраждалі були при свідомості. Поки чекали на медиків, інтуїтивно робили те, що знали: стелили каримати, щоб постраждалі не лежали на холодній землі, вкривали їх, щоб не замерзли, накладали джгути й робили тампони. Телефоном допомагала дружина Братівника.
Антон весь цей час зідзвонювався з головою Ворохтянської громади Олегом Дзем'юком, який виступав у ролі координатора. За словами волонтера, саме дзвінки від селищного голови були найбільш помічними. Антон привіз медиків на полонину. Фельдшери кинулися рятувати людей.
Минуло півтора місяця після трагедії. Усіх постраждалих виписали з лікарні. Зараз вони проходять реабілітацію.
За словами речниці ГУ Нацполіції Закарпаття Ганни Дан, слідство схиляється до версії про вибух снаряду часів Першої світової війни:
«Такі снаряди, які виявили на місці вибуху, використовували в часи Першої світової. І на фото, яке ми публікували, видно, що снаряд дуже старий. Тобто він весь цей час пробув у землі».
Туристи кажуть, що на відео, яке знімали під час походу, видно окопи. Проте, про них ніде нічого не написано.
Читайте також:
Безпечний відпочинок у горах на Івано-Франківщині: куди поїхати
У Карпатах стало зле киянину: від допомоги рятувальників турист відмовився