Івано-Франківськ став першим містом в Україні, яке удостоїлось честі приймати виїзну виставку живопису авторства Тараса Шевченка. Як зазначають шевченкознавці це вперше, коли велика добірка оригіналів робіт Шевченка експонуватимуться не в стінах Національного музею Тараса Шевченка, а в регіональному музеї.
Як повідомляє Фіртка, в експозиції виїзної виставки «Справжній Шевченко» представлені більш як 30 творів художника з колекції Національного музею Тараса Шевченка.
Це роботи в жанрах пейзажу, портрета, автопортрета та композиції на біблійні, історичні й побутові теми, виконані олійними фарбами, аквареллю, сепією, олівцем і в техніці офорта. Вони ілюструють різні періоди життя художника: доакадемічний час, навчання в Петербурзькій Академії мистецтв, нетривалі подорожі Україною та роботу в Київській Археографічній комісії, довгі роки заслання та останні роки життя в Петербурзі.
"Вперше з часів ІІ Світової війни Національний музей ім. Т. Шевченка, що у Києві передає експонати за межі музею.
Ми домовилися з директором музею Дмитром Стусом про експонування цих творів до нашого міста. Велику роль в цьому та допомогу надали місцеві депутати, зокрема депутат облради Роман Ткач. Юридична компанія «Moris Group» взяла на себе всі фінансові видатки пов’язані з транспортуванням картин до Івано-Франківська.
Загалом до нас привезли 37 робіт. Сама процедура передачі картин на виставку доволі складна, до прикладу варто сказати, що вона потребувала дозволу та підпису Міністра культури Олександра Ткаченка", - розповідає Василь Романець, директор Музею мистецтв Прикарпаття.
З-поміж найбільш відомих картин Шевченка відвідувачі виставки в Івано-Франківську зможуть побачити автопортрети, «Катерину», «Селянську родину», «Одаліску». Також представлено портрет Василя Андрійовича Жуковського пензля Карла Брюллова, за кошти з продажу якого Шевченка викупили з кріпацтва.
"Картину «Катерина» Шевченко написав у 1842 році, коли він вчився в Академії мистецтв в Петербурзі. Це одна з небагатьох олійних робіт, у його творчості переважала графіка, акварель, сепія, гравюри.
Картина намальована за мотивами поеми «Катерина». Загалом Шевченко часто використовував у своїй творчості образ жінки-мати та описував їхню долю в Україні",- каже Тетяна Маник, учений секретар Музею мистецтв Прикарпаття.
А ось картина «Портрет Жуковського» відома тим, що завдяки її продажу через лотерею вдалося викупити Шевченка з кріпацтва. Картину (1837-1838 рр.) намалював професор, викладач Петербурзької Академії мистецтв, зірка російського живопису Карл Брюллов з ціллю викупити Шевченка з кріпацтва. На картині зображений Василь Жуковський - поет, вихователь дітей царя Миколи ІІ.
"У 1838 році відбулася лотерея. Хтось з імператорської сім'ї цей портрет виграв і повинен був заплатити 2500 карбованців (на той час це було еквівалентно 45 кг чистого срібла).
Є така версія, що заплатили тільки половину суми, решту суми доклали сам Жуковський і Брюллов і викупили Шевченка з кріпацтва. І це відкрило йому шлях до Петербурзької Академії мистецтв", - продовжує Тетяна Маник.
Виставку в Івано-Франківську організували за два місяці. Як зазначив керуючий партнер компанії «Moris Group» Андрій Романчук, для нього все почалося з вивчення кримінальної справи Шевченка. Саме там, каже юрист, він справжній, тож захотілося митця розкрити ширше й глибше.
«Велика честь, що в Івано-Франківську виставляють стільки оригінальних творів Шевченка. Це дуже хороший приклад, який, я думаю, буде реалізований по всій Україні. Бажаю всім позитивних емоцій від перегляду виставки», – каже Романчук.
"Мене сильно вразили картини Шевченка, не думала, що він так гарно малював і не думала, що на власні очі побачу його картини тут в Івано-Франківську", - поділилась своїми емоціями одна з перших відвідувачів виставки Уляна.
Виїзна виставка "Справжній Шевченко" в Музеї мистецтв Прикарпаття триватиме з 26 жовтня по 21 листопада 2021 р. Вхід на виставку за ціною вхідного квитка до музею: 40 грн за дорослого, 10 грн для учнів та 20 грн для студентів, вартість групових екскурсій для учнів та студентів – 100 грн, для дорослих - 150 грн.
Графік роботи: вівторок – неділя – з 10:00 до 17:00 год, понеділок вихідний. Адреса: м. Івано-Франківськ, майдан Шептицького, 8.
Контактний номер для організації групових екскурсій +38096 919 9700.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
В Івано-Франківську створять Музей "ідеальних" міст
На Прикарпатті покажуть документальні фільми мандрівного фестивалю Docudays.UA (ФОТО)