Сьогодні, 12 вересня, у День пам’яті українців – жертв примусового виселення у 1944 – 1951 роках, в селі Липівка Тисменицької ОТГ освятили пам’ятний знак жертвам депортацій та репресій комуністичного режиму.
На таку подію зібралось чимало місцевих жителів та гостей, серед яких й Тетяна Градюк, голова Тисменицької ОТГ, передає Фіртка.
«Такий пам’ятний знак на території Тисменицької ОТГ, окрім Липівки, може стояти ще у Терновиці. Це два населені пункти, які прийняли найбільше виселених українських автохтонів. Ми довго думали, радилися на обласному рівні, як найкраще вшанувати пам’ять цих людей. Вирішили поєднати жертв депортованих та репресованих, адже доля їхня однакова. Одних виселили з їхніх домівок сюди, інших – звідси у Сибір, Караганду та Томськ», - каже Ігор Любчик, історик та місцевий житель.
За його словами, така локація потрібна насамперед живим та ненародженим, які повинні знати та пам’ятати про тих, з ким так несправедливо вчинили.
«Такі ж пам’ятні знаки стоять у Запоріжжі, на Луганщині та Тернопільщині. Вони надто скромні у своєму вигляді, однак глибокі у своєму змісті», - наголосив Любчик.
На освячення прийшли й місцеві мешканці, чиїх родин торкнулася трагедія депортацій та репресій.
«Чимало могил наших земляків є у Сибірі. Однак є й ті, чия могила взагалі невідома. До прикладу, моєї свекрухи батько зник безвісти. І я щиро вдячна, що такий знак з’явився в центрі села, куди можна прийти, засвітити свічку та помолитися за ті душі, які вже давно пішли від нас», - ділиться Ольга Бойчук, липівчанка.
Насамкінець, до дня вшанування, липівська молодь виконала кілька лемківських пісень.
Більше про долю виселених українців в авторському матеріалі: Серед свого народу не на своїй землі: історик розповів про трагічну долю примусово виселених українців-автохтонів в післявоєнний період
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
"Стежками предків": волонтери готують путівник про землі, з яких депортували українців (ФОТО)