Просідає ґрунт: на Калущині готують програму відселення людей (ВІДЕО)

Калуська міська рада на Івано-Франківщині готує звернення до уряду для підготовки програми відселення людей у селі Кропивник.

Там на місці колишнього родовища калійних солей просідає ґрунт на площі більш ніж шість гектарів землі, розповів Суспільному начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій Іван Дембич, передає Фіртка.

З його слів, у зоні просідання — майже 70 житлових будинків. Для того, аби підготувати звернення до Кабміну, працівники міськради збиратимуть документи й інформацію про помешкання людей і з’ясовуватимуть, скільки грошей потрібно на відселення.

Рішення про це 10 січня ухвалили на засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Також міськрада визначить, які земельні ділянки можуть надати жителям Кропивника в обмін на ті, де просідає ґрунт.

«Роботи з відселення, планування, вибору територій потребують значних фінансових ресурсів. Таких ресурсів на місцевому рівні немає. Від рішення нашої комісії є звернення до регіональної комісії, звернення до прем’єр-міністра щодо виділення грошей з державного фонду. Оскільки ці всі наслідки – це результати діяльності державного підприємства», — говорить Іван Дембич.

Місця, де просідає ґрунт у селі Кропивник Калуської громади, показав місцевий житель Віктор Пілянський. Він розповів, що за останні роки земля просіла на десятки сантиметрів.

Тут розташовані сільськогосподарські угіддя. Раніше їхня поверхня була рівнинною, а зараз – численні заглибини та горби. Це, зі слів чоловіка, вплинуло на урожайність землі. Проте, на його думку, найбільша небезпека — у тому, що жителі дедалі частіше спостерігають просідання ґрунту біля житлової зони. Наприклад, його будинок розташований за сотню метрів від місця просідання.

«Хто знає, що там далі може бути. Що було навесні минулого року, а що зараз – то зовсім інакше. Більше, як наполовину просіло», — каже Віктор Пілянський.

Є жителі села, які залишили свої угіддя, бо на місцях просідання постійно зберігається вода, розповідає жителька Кропивника Марія Сеник. Крім того, два роки тому після відлиги та опадів неподалік угідь утворилося озеро. Марія Сеник каже, що вона готова до переселення, якщо це буде необхідно.

«Є страх, так. Моєї мами вже немає чотири роки. А перед тим, десь, може, п'ять років, робили заміри. І кажуть їй: "Бабцю, тікайте звідси, бо ви підете у яму, впадете у ґрунт". Мамі 82 роки було. Вона каже: "Куди мені тікати? Що буде, то буде», — розповідає Марія Сеник.

У деяких місцях просідання ґрунту сягає більше метра. До прикладу, на новоутвореному озері — це 180 см, розповідає завідувач кафедри геотехногенної безпеки та геоінформатики Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу, професор Едуард Кузьменко.

Раніше на території села діяло родовище калійних солей. Після завершення експлуатації рудників сотні метрів порожнин заповнили розсолом. Зараз рідина виходить на поверхню і ґрунт просідає.

«Під селом Кропивник і під селом Сівка-Калуська є видобувні камери. Об’єм цих камер складає приблизно 11,5 млн м³. І рано чи пізно воно повинно просісти», — пояснює Едуард Кузьменко.

Минулого року науковці університету зафіксували просідання землі на понад 20 см у зоні, де розташовані близько 70 житлових будинків. Професор Едуард Кузьменко каже, що влада повинна розробляти програму відселення людей.

«Програму таку треба мати у резерві, у запасі. Требу бути готовим до того, що просідання так чи інакше утвориться. Воно не буде різким, не буде ніяких землетрусів. І це буде впродовж 50 років, може 100», — розповідає він.

Відповідно до рішення комісії ТЕБ і НС, на території Кропивника частково обмежать рух вантажівок. А 16 січня цю ситуацію обговорять на зборах жителів села.


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

969
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1981
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2852
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3488
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6879 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3872

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7641
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

495
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5467