Правдива історія: в Івано-Франківську презентували монографію "Лемківські долі: трагізм і пам'ять поколінь" (ФОТО)

У монографії висвітлюються складні сторінки історії найзахіднішої етнографічної групи – лемків, яка внаслідок радянсько-польської змови стала жертвою трагічних післявоєнних депортаційних акцій з рідних етнічних теренів і назавжди їх втратила.

У цій праці автор намагається привідкрити залаштункові етнополітичні ігри щодо цієї етногрупи у міжвоєнній Польщі, Чехословаччині, СРСР та їх післявоєнних наступників, інформує кореспондент Фіртки.

«Ця тема мені не нова, я займаюся нею близько 15 років. У монографії я ставив собі за мету насамперед зосередити увагу на архівних матеріалах. Важливість теми полягає в першу чергу у тому, що нею перенасичена словацька, польська та діаспорна історіографія. В цьому ключі українські історичні наративи виглядають дуже скупо. І тому мені хотілось засвітити це питання в українській історіографії», - розповідає автор монографії, історик Ігор Любчик.

У книзі використано матеріали українських архівних та бібліотечних фондів Києва, Львова, Івано-Франківська, польських джерел з Варшави, Кракова, Перемишля та словацьких - з Кошице, Пряшева, Свидника.

Основний акцент у праці робився на чи не найбільшій трагедії лемків – депортації.

«Ми по сьогоднішній день маємо таку величезну помилку, коли депортованих називають біженцями чи евакуйованими. Але це ж абсолютно різні поняття. Тому у своїй монографії я наводжу дуже багато цитувань та документів. Будь-який читач, підготовлений чи не підготовлений, матиме на кожній сторінці посилання на джерело», - додає автор.

У книзі приділена увага й Прикарпаттю, оскільки сюди виселили велику кількість лемків, холмщаків, надсянців. Лемки оселялись на Прикарпатті у всіх районах, за винятком гірських.

У реалізації цього монографічного проєкту допоміг президент Івано-Франківської торгово-промислової палати, депутат Івано-Франківської обласної ради Андрій Левкович.

«Ця книга зібрала документальні факти про лемків, які є частиною українського народу, етносом, який має надзвичайно великий пласт культури. Фактично у книзі показали частину їхнього життя. Я також за походження по батькові є лемком. І в цю книжку вкладено документальні факти, фото. Ми хочемо передати книгу в кожну бібліотеку Івано-Франківської області, а також плануємо розповсюджувати її далі», - розповідає Андрій Левкович.

За його словами, у планах є перекласти книгу англійською мовою для поширення її в Канаді, адже там також живе велика кількість лемків.

Автор книги зазначає, що словацькі, польські дослідники мають свій погляд на цю тему. А українського не вистачає.

«Сьогодні масово виходять лемківські монографії у Словаччині, Польщі, і навіть в Росії. І так мало цих робіт у нас. Слово "переселенець" криє в собі сегмент добровільності. Але ж так насправді не було. Стояло питання виселити лемків з їхньої території. А куди поселити – то вже як вийде. Бувало, депортованих селили в один будинок по 4-5 родин. Тобто, насправді, це жахлива трагедія, це драма поколінь, про яку не можна забувати», - каже Ігор Любчик.

Саме тому для автора важливими були архівні цитування, як переконливі свідчення істини, правдивості того часу.

За його словами, монографія написана для того, щоб нею користувались студенти, викладачі, вчителі у школах, щоб розповідали правду. Адже тільки так можна зберегти пам'ять про ті часи.

Автор акцентує, важливим було бажання видати цю монографію саме у 2020 році – у Рік пам’яті депортацій українців ХХ століття, що проголошений на Івано-Франківщині.

Ідея написання монографії зародилась у вересні цього року, а втілилась вже у грудні.

«Лемки - це моя історія, історія моєї родини, мого батька та його батьків. Спілкуючись з Ігорем Любчиком, я повернувся у своє дитинство, коли моя бабця розказувала, як все було, як вони жили, тяжко працювали. Моя бабця вільно володіла польською та німецькою мовами. І вона знала стільки казок, лемківських пісень і я собі згадую, який все ж таки тільки у моєї бабці був великий пласт культури. А скільки ще я прочитав у цій книзі. І коли Ігор (автор монографії, – ред.) прийшов до мене в кабінет та розповів про ідею книжки, то я відразу виявив бажання долучитися, тому що це також моя історія», - розповів Андрій Левкович.

Відроджувати пам'ять про лемків меценат спільно з покійним народним депутатом Анатолієм Матвієнком почали ще декілька років тому.

«Ми започаткували таку історію: видавати щось про лемків. Перша річ, яку профінансував Анатолій Матвієнко, був диск лемківських пісень. Наступна – вистава «Лемківська драма» або «Вигнані з Раю», яку ми також підтримували. І ця книга є продовженням цієї традиції, яку розпочав Анатолій Матвієнко», - додав Андрій Левкович.

За словами начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Володимира Федорака, важливо, що автор підготував правдиву розповідь про частину нашого народу, яку змусили залишити рідні землі.

«Дуже важливо, що є молоді автори, які проливають світло на "білі плями" у цій історії. Крім того, дослідник представив у книзі історії конкретних людей, родин, які потрапили в драматичні ситуації. Коли ми пізнаємо справжні факти нашої історії, тоді ми справді можемо відчути частину того болю, який пережили вони», - додав Володимир Федорак.

Завершили презентацію лемківськими піснями з драми-концерту «Вигнані з Раю» у виконанні Заслуженої артистки України Галини Баранкевич.


Довідково:

Ігор Любчик – кандидат історичних наук, доцент кафедри українознавства і філософії ІФНМУ. Автор понад 80 наукових публікацій на лемківську тематику українською, польською та англійською мовами, з яких дві монографії.

Фотогалерея


19.12.2020 1745
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466