Невеликий колодязь у Новиці наповнений соленою ропою. Джерельна вода тут проходить через пласт солі та виходить на поверхню концентрованим розсолом.
Ропу із криниці, яка стоїть посеред старого колгоспного саду, місцеві мешканці використовують для консервації та "підсолюють" нею корми для худоби, пише Фіртка з посиланням на Вікна.
А 2017 року з новицької ропи почали виготовляти перші сувеніри, які ідентифікують Калуш, як місто солеварів.
Ініціатор відновлення солеваріння Олександр Коваль розповідав "Вікнам":
"У Калуші немає жодного сувеніра, який би асоціювався із містом. Тому ми із Василем Фіцаком вирішили, що хорошим сувеніром буде сіль. Тут є звичайна ропа, та сама сіль, тільки у вигляді розчину. Ця ропа є насиченою, концентрація солі - близько 305-310 г/л. Ми почали звідси набирати ропу і випарювати. Виходить звичайна сіль, без шкідливих домішок. Від "магазинної" відрізняється тим, що не містить йод".
Днями делегація в складі головного спеціаліста з розвитку туризму управління економічного розвитку міста Віктор Павлів, провідного геолога Калуської галургійної лабораторії ДУ Державного науково-дослідного і проєктного інституту основної хімії "НІОХІМ" Юрія Садового та краєзнавця Андрія Шутяка побували в селах Петранці та Новиці, де їх зустрів місцевий активіст Микола Паньків, інформує офіційний сайт Калуської міської ради.
Калушани оглянули криницю, шанці, засолену свердловину в лісі, походження якої наразі встановлюється. Також обстежено місце загибелі командира сотні УПА Матвія Сьомака, позивний "Гонта".
Раніше йшлося, що маршрут "Бойківської солі" проліг з Калуша в Долину та Голинь.
Йдеться про спільний грантовий проєкт трьох громад: Долинської, Калуської та Новицької. Як відомо, проєктну заявку готують на конкурс від Українського Культурного Фонду для програми "Культура. Туризм. Регіони".
Пріоритетами оголошеного конкурсу є: підтримка створення нових культурно-туристичних маршрутів з обов'язковим включенням об’єктів історико-культурної спадщини до них та розбудова партнерств між представниками секторів культури та туризму органів місцевого самоврядування з метою промоції культурного різноманіття регіону та розвитку культурно-пізнавального туризму.
Нагадаємо, у Калуші визначають локації для культурно-туристичного маршруту "Бойківська сіль" (ФОТО).
Читайте також:
Зберегти пам'ять: прикарпатець уклав фотодовідник про поховання вояків Першої світової війни (ФОТО)