Лауреатками 112-ї Нобелівської премії з хімії 7 жовтня стали Еммануель Шарпентьє та Дженніфер А. Дудній за розробку методу редагування геному.
Відповідне рішення ухвалила королівська академія наук у Стокгольмі, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.
Нобелівську премію з хімії вручали вже 111 разів 184 Нобелівським лауреатам між 1901 і 2019 роками.
Єдиним лауреатом, який отримав Нобелівську премію з хімії двічі, був Фредерік Сенгер. Йому присуджували нагороду у 1958-му за встановлення структури інсуліну та у 1980-му за фундаментальні дослідження біохімічних властивостей нуклеїнових кислот, зокрема рекомбінантних ДНК.
Найвідомішою в історії Нобелівської премії жінкою залишається Марія Кюрі, яка отримувала найпрестижнішу наукову відзнаку двічі. У 1903 році француженка польського походження отримала Нобелівську премію з фізики за дослідження явища радіації, а у 1911-му — з хімії за відкриття елементів радію та полонію.
Наймолодшим лауреатом з хімії став Фредерік Жоліо, якому було 35 років, коли він отримав премію разом зі своєю дружиною Ірен Жоліо-Кюрі.
Минулого року Нобелівську премію з хімії отримали троє вчених: Джон Ґудінаф, М. Стенлі Віттінґем і Акіра Йосіно за розробку літій-іонних батарей.
Довідково:
Нобелівська премія — одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щороку присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Її заснували згідно із заповітом шведського підприємця, винахідника та філантропа Альфреда Бернарда Нобеля, який винайшов динаміт. Перша церемонія нагородження відбулась 1901 року. Лауреатів оголошують у жовтні, але вручення премій відбувається 10 грудня — в день смерті Альфреда Нобеля.