"Львів" – українська вакцина на дріжджах проти COVID-19, яку розробили науковці Інституту біології клітини НАН України у Львові. Зараз проходить тестування на мишах у польському інституті у Гданську на імуногенність.
Про це інформує Фіртка з посиланням на Радіо Свобода.
Зокрема, відомо, що попереду дослідження ще на трансгенних мишах у Кракові. Чи ця вакцина потрапить до українців і захистить їх від коронавірусу? У цьому мають сумніви навіть її розробники.
Допоки дослідження тривають, львівські біологи розробили ще одну вакцину від ковіду, яку можна випускати у таблетках, спреї чи мікстурі. По допомогу звертатимуться знову ж таки до польських науковців.
Торік у вересні Інститут біології клітин НАН України у Львові отримав ґрант приблизно 10 мільйонів гривень на розробку вакцини від коронавірусної інфекції. Львівські біологи створили продуценти вірусних білків на основі дріжджів.
Проєкт, розрахований на півтора року, на стадії завершення. Дослідження проводять у Польщі, бо в Україні немає відповідних лабораторій.
«Ця вакцина становить собою білок або декілька білків коронавірусу, у першу чергу білок «шипа». Найважливіше, щоб там був рецептор, та ділянка, якою той вірус хапається за рецептор людських клітин в альвеолах легень.
Але, додатково, ми ще синтезуємо на спеціальних дріжджах, гуманізованих, які модифікують білки, ще інші білки коронавірусу. Ця суміш більш ефективно діятиме, викликаючи появу антитіл.
Тобто ми сподіваємось, що ми отримали вірусоподібні частинки, неінфекційні, бо там немає неклеїнової кислоти. Зараз експерименти по визначенню імуногенності різних препаратів – на завершальному етапі у Польщі», – пояснює Андрій Сибірний, керівник Інституту біології клітин у Львові та академік.
Перевірку проводять на звичайних мишах у Польщі. Результат буде відомий через два-три тижні. Далі польські науковці продовжать експеримент уже на трансгенних мишах, які вразливі на людський коронавірус. Їх заражатимуть вірусом і вводитимуть вакцину. Львівський інститут закуповує мишей у США, вартість однієї – 180 євро, а їх потрібно десятки.
«Дуже сумніваюсь, що Україна доведе справу з нашою розробкою, якщо вона буде успішною, на випуск очищених білків. Тому що це дорого і немає технології. Вакцину потрібно зареєструвати, а отримати міжнародний сертифікат надзвичайно складно. Китай цього досі не може зробити», – зауважив академік Андрій Сибірний.
Коли лабораторне дослідження покаже ефективність вакцини, її ще необхідно протестувати на приматах і добровольцях.
Вакцина у вигляді таблетки, спрею чи мікстури?
Допоки у Польщі тривають дослідження української вакцини, львівські біологи подали ще одну наукову працю на черговий ґрантовий проєкт. А це друга вакцина від коронавірусу, яку можна виготовити, як спрей, мікстуру чи таблетки.
Її основа, як пояснили працівники інституту, це гуманізовані дріжджі, на поверхні яких частинки клітини «шипа» вірусу. Щоб отримати цю вакцину у великій кількості, потрібно виростити лише клітини дріжджів. А для цього використовують прості колби.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
COVID-19 на Прикарпатті: за добу захворіли майже три сотні осіб, 14 людей померли
Прострочені вакцини від COVID-19: чи викидатимуть їх?
Головний санітарний лікар: пандемія триватиме ще від двох до п'яти років
Доза-бустер вакцини Johnson & Johnson захищає від COVID на 94% — дослідження
Щеплення проти COVID-19 або ПЛР-тест: що відомо про нові обмеження для невакцинованих
За рік пандемії кількість випадків тривожності та депресії зросла більш ніж на чверть – дослідження