«Намолене небо»: в Івано-Франківську презентували унікальний мистецький проєкт (ФОТО)

Цікавий мистецький проєкт презентували днями у Музеї мистецтв Прикарпаття.

«Намолене небо» - саме таку назву носить проєкт – являє собою експозицію з трьох десятків авторських картин на релігійну тематику, кожна з яких написана на… гонті з церковної покрівлі. Довелося побачити оригінальні мистецькі роботи також кореспонденту Фіртки.

Ініціатором проєкту є голова благодійної організації «Карпатський мистецький фонд» Ігор Іванків.

Пояснює, матеріалом для митців стала гонта – дерев’яні дощечки, якими булла покрита церква 16-го сторіччя у селищі Ясіня Рахівського району, на Закарпатті, - так звана Струківська церква, з якою легенда пов’язує і, власне, заснування селища. Власне, звідси й назва проєкту. Адже, як зауважує благодійник, людина, коли молиться, завжди дивиться до неба і чекає звідти благодаті, а у церкві людські молитви підіймаються до стелі, стріхи, гонти…

Чоловік зізнається, на реалізацію такого проєкту його надихнуло побачене на телебаченні інтерв’ю з художником Левом Скопом.

«Декілька років тому, переглядаючи телевізор, я потрапив на інтерв’ю художника Лева Скопа, який намалював 365 святих на гонті з церкви з Дрогобича. Мені так якось воно запало в душу – такий молодець – не дав пропасти тому матеріалу. І все не давало це мені спокою. Думаю, от у нас є в Ясінях, на Закарпатті Струківська церква 16-го століття – історична церква. Її ж мусять перекривати – вона в дуже поганому стані. І собі ця ідея була, була, була. Восени їду – дивлюся: та церква - мені там треба бути. Гонта майже вся зігнила, поламана така – складна ситуація. Все ж таки я взявся її відбирати: чистити, сортувати. Спочатку була думка: пару гонтів для себе особисто відібрати – 4 -5 штучок. Дивлюся: можна більше – зібрали десь біля 200», - розповідає благодійник.

Далі Ігор Іванків сфотографував зібрану гонту, виставив фотографії у фейсбук і, позначивши відомих йому художників, запропонував їм долучитись до реалізації його ідеї зображення на гонті картин на релігійну тематику. Першим озвався Василь Семко, далі до нього приєдналися інші художники й не лише з Прикарпаття, а з інших регіонів України та навіть з-за кордону. Митці перемощували ідею Ігоря Іванківа, позначаючи все більше відомих їм художників.

«Пішло: я не встигав «Новою поштою» відправляти гонти майстрам. “Пришли мені, пришли мені, пришли мені…”- і от з листопада місяця ми маємо представлені тут роботи 23 митців, окрім тих, які ще через обставини – через хворобу не могли передати або так, як наші ще одні учасники із Румунії не можуть просто передати», - розповідає організатор проєкту.

Наявна експозиція творилася близько двох місяців. Наразі колекція включає 30 робіт 23 художників. Втім, як стверджує керівник Карпатського мистецького фонду, це ще далеко не все. Адже, як вже було зазначено, не всі митці встигли передати свої роботи, а отже є надія, що експозиція буде поповнюватись.

Участь у проєкті бере також наша колега – журналістка обласного телебачення «Галичина» Галина Філіпова. У своїй роботі авторка зобразила різдвяні зірки. Каже: надихнулася парадом різдвяних зірок, який відбувався в Івано-Франківську.

«Ігоря Іванківа я знаю вже давно з різних його проєктів благодійних, і культурологічних. І коли я почула, що він зробив такий вчинок – попросив вцілілі гонти Струківської церкви й планує роздати художникам, щоб вони зробили роботи на духовну тематику, я також зголосилася і він привіз мені вже збиті дощечки, тому що він сказав: “Ви жінка, вам буде важко то докупи стулити”, і я також запалилася цією назвою його проєкту “Намолене небо” – вона так припала мені до душі. І в часі різдвяному така офіра творча, можливо… Я надихнулася тою ходою різдвяною, яка була на нашій «сотці», - власне оті зірки мене надихнули на таку декоративну роботу», - розповіла Галина Філіпова.

Мисткиня відзначає: робота на гонті – для неї новий досвід. Адже раніше вона не працювала ні на папері, ні на дереві, ні на картоні. Натомість зазвичай творила акриловий живопис на полотні. Однак художниця порадилася з друзями, які підказали їй, як ґрунтувати поверхні гонт, як на них писати картини.

Художнику ж Володимиру Березному сюжет його майбутніх робіт підказали самі старовинні гонти. Точніше сліди дощових потоків на них, які нагадали митцю янголів. Тож пензель і фарба художника лише надали чітких рис тому, що вже до нього зобразила природа.

«Найбільше чіпляє те, що організатор Ігор Іванків у голові своїй придумав таку ідею – дати життя оцим кускам дерева, яке могло за кілька секунд згоріти, тому що місцеві жителі розтягували їх просто на дрова… Цей чоловік зміг зберегти їх і дати їм друге, третє, десяте життя, коли воно буде віками збережено. Я вважаю, що це є просто геніально – одна з найкращих ідей, які я бачив за своє життя – дати життя отій гонті, яка дійсно плямами від тої води, яка віками там стікала по цій церковці. І навіть оті плями від води, які утворилися на гонті, фактично допомагають художнику показувати ці зображення. На приклад, у моєму випадку це фактично були зображені вже готові ангели. Я тільки десь підкреслив і показав десь, щоб люди могли побачити цю всю історію», - говорить митець.

Проєкт задумувався як така собі мандрівна виставка. Наразі її планують показати у місті Рахів на Закарпатті та у селищі Ворохта. Як стверджує Ігор Іванків, у Ворохті цьогоріч відзначатимуть 100-річчя гірськолижних трамплінів і з цієї нагоди хочуть показати виставку картин на гонтах. В Івано-Франківську виставка демонструватиметься широкому загалу у вересні - також у приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також: 

Дітям – про вічні людські цінності: актори-франківці покажуть власне бачення «Попелюшки» (ФОТО) 

Культурні підсумки року на Івано-Франківщині: як прикарпатців та гостей області в умовах пандемії долучали до мистецтва (ФОТО) 

З комунальної в державну власність: які зміни чекають Івано-Франківський драматичний театр 

«Значно краще, ніж у 2020-му»: як театри Прикарпаття функціонували в умовах пандемії цього року 

Фотогалерея


23.01.2022 Сергій Білий 1112
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451