Співробітники КП "Пам'ять" почали досліджувати архівні документи ОУН, які їм влітку 2020-го року передав сільський голова села Козаківка, що на Прикарпатті.
Про це Суспільному Карпати розповів директор підприємства Василь Тимків, пише Фіртка.
Документи з архіву ОУН знайшли в бідоні, який був закопаний у селі. За словами Василя Тимківа, ймовірно, це звіти Долинського надрайонного проводу ОУН. У документах, які вже можна прочитати, згадана Рожнятівщина. Вони датовані 1948 роком. Але це поки робоча версія дослідників.
Документи дуже пошкоджені - окремі листки є читабельними на 60-70 %.
"Там документи у вигляді шматків з глиною. Вони дуже пошкоджені. Таких фракцій є близько 50-ти. В одній фракції може нараховуватися близько сотні листків. Робота складна, бо звіти написані на дуже тонкому цигарковому папері, і він легко руйнується. Тому працювати потрібно дуже делікатно", - каже Василь Тимків.
Дослідник розповідає, щоб від'єднати один листок від масиву фракції, потрібно хвилин 20-25. Потім аркуш просушують, виправляють. Згодом його можна розмістити на іншій паперовій основі. Наразі фракції відчищають від бруду, щоб можна було прочитати текст, відсканувати, зробити електронну копію.
Василь Тимків каже, що для дослідників діяльності націоналістичного підпілля, звіти є унікальним матеріалом, бо вони не повторюються. Пропагандистські матерали виготовлялися великими тиражами. А звіти - це інформація для вузького кола людей:
"Якщо б вони у той час потрапили в руки НКВС, це було б дуже плачевно для тих, чиї імена там згадуються. Адже там було зафіксовано, хто співпрацював з підпіллям. Такі документи виготовляли лише для звіту у вищі керівні органи ОУН, і тому їх є небагато".
Як зазначає Василь Тимків, кожна структура підпілля ОУН проводила звітну роботу за квартал чи місяць. Таких документів відомо сотні. Але кожен з них своєрідний, бо він окреслює невеличкий період історичних подій. У них вказані конкретні дати, конкретні імена, відображається не тільки ворожа діяльність, а й діяльність українського підпілля.
Є фінансово-господарські звіти, які відображають, які запаси робилися для підпілля на певний період. Цікаво прочитати про суспільні настрої населення - як вони сприймали прихід радянської влади чи формування колгоспної системи.
Наразі реконструкція архівних матеріалів ОУН триває. Лабораторію, в якій працюють дослідники, розміщено в підвальному приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери. Саме тут надалі зберігатимуться документи.
Читайте також:
от неможу збагнути цього страху місцевих керівників ВЛАДИ-особливо сича і свободу-перед олігархами,які збурюють народ непомірними тарифами-ахметов,коломойський,суркіс,фірташ-і це ще притому що всі вони винні у цій війні-ахметов,суркіс,фірташ взагалі причетні безпосередньо,а хто довів УКРАЇНУ до такого стану,як коломойський наприклад-І ПИТАННЯ++а чому неставлять питання про повернення у власність громади облгазу і бурштин дрес з обленергосітками або у власність держави і створення КП як наприклад із центральним ринком і автобазаром.І маємо героїчну історію бандерівців і небесної сотні,і наших кіборгів і НАКІНЕЦЬ ПІДТРИМКУ НАРОДУ--а ні -СТРАХ і жадоба зиску,ось кредо влади і їм навіть всерівно,що вони можуть прикликати домбас до нас бо купити чоботи і сумку для дружини,щоб вимахнутися і для себе дорогу фіру це їх прєдєл фантазій але ж на той світ нічого невізьмеш!!!!