На Прикарпатті громада боргує чотири мільйони заробітної плати (ФОТО/ВІДЕО)

Витвицька територіальна громада, що на Франківщині, недоотримала приблизно мільйон гривень у свій бюджет за перше півріччя 2021 року через зменшення надходжень від вирубки лісу.

Про це журналістам Суспільного Карпати розповів її очільник громади Василь Ільницький, передає Фіртка.

З 62 територіальних громад Івано-Франківщини третина не змогла наповнити свій бюджет на 100%. Це, зокрема, Обертинська, Долинська, Калуська громади. Найгірший показник — у Витвицької тергромади.

За перше півріччя вона наповнила бюджет лише на половину. Про це повідомила очільниця управління фінансів облдержадміністрації Ірина Мацькевич на нараді 13 липня.

"Наша Витвицька ТГ виконала 52% від запланованих показників або недоотримала 3 мільйони 400 тисяч гривень. Це — вкрай критична ситуація, найгірша в області, — сказала Ірина Мацькевич. — Ми знаємо, що ця громада мала заборгованість по заробітній платі станом на 1 січня. І станом на 1 липня знову облікується борг — 3 мільйони 800 тисяч гривень. Ми вже бачимо, що вони до кінця року, починаючи з півріччя, не мають чим платити працівникам своїх установ".

Чотири з половиною роки тому Витвицька громада об'єднала дев'ять сіл. За словами сільського голови, зараз у громаді є 192 працівники бюджетної сфери. Їм боргують зарплату з травня.

За пів року зекономили 800 тисяч, оптимізувавши частину людей. Аби громада розвивалася, знайшли кількох інвесторів. Зокрема, одна з фірм уже провела геологічну розвідку неподалік села і планує до кінця року збудувати там завод мінеральних вод.

Є перемовини з іншою компанією щодо використання трьох заморожених газових свердловин та буріння кількох нових. Також у планах – будівництво відпочинкового комплексу, розвиток тваринництва і ферм, відновлювальної енергетики. Загалом розраховують на наповнення бюджету кількома мільйонами гривень.

"Зараз наповнюємо бюджет з того, що приходить. Це – податок на доходи фізосіб, попенна плата від вирубки лісу, сплата земельного податку, якась невелика частина грошей від підприємців, які торгують у нас, — розповідає Василь Ільницький. — Є п'ять пилорам, які майже не працюють, бо ліс майже не рубають. Тому ми маємо недоотримання в цьому році майже мільйон гривень попенної плати. На сьогодні ми виплатили зарплату за квітень. Тобто, десь тримісячна заборгованість".

Одне із джерел доходу громади – пилорами. Власник однієї з них Юрій Хальпінський розповідає, що на повну потужність не працює приблизно півтора року, бо не має сировини.

Наразі роблять пелети з деревини та піддони. Доходи зменшилися, а видатки, навпаки, зросли. Тільки за оренду землі сплачує 1 600 гривень щомісяця.

"Світло і податки — орієнтовно 15 тисяч у місяць. Податки можна рахувати по-різному. Наприклад, зараз прийшов податок на нерухомість – 16 тисяч. Це одноразова річна сплата. Плюс оренда, плюс єдиний податок", — говорить підприємець.

Між селами Станківці та Слобода Болехівська облаштували кемпінгове містечко. Зараз тут розташувався дитячий літній табір.

Турист Володимир Тимків містечком, як і місциною, задоволений. Втім, має і зауваження.

"Потрібна дорога, щоби люди могли спокійно заїхати, без жодних проблем. І ще одне таке кемпінгове містечко або якийсь туристичний комплекс, бо дуже мальовнича природа, але важко заїхати", — ділиться Володимир Тимків.

Виконавчий директор Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, проблеми із зарплатою не сформувалися за останні пів року, вони набуті за кілька років. Частково це сталося через те, що деякі видатки раніше покривала освітня субвенція. А зараз – це відповідальність громади. Наприклад, оплата комунальних послуг та зарплата технічному персоналу.

"Я б хотів звернути увагу ще на один показник: якщо порівняти фінансові надходження цієї громади в минулому році, то за пів року ця громада отримала на 20 % більше грошей, — пояснює Юрій Стефанчук. — Тому можна зробити висновок, що вони або сподівалися на великі надходження від якогось бізнесу, і цього не сталося, або при формуванні свого бюджету виникла технічна помилка, яку вони сьогодні в змозі виправити".


Читайте також:

Стало відомо, яка заборгованість державних установ Прикарпаття перед їхніми працівниками

Зменшення дефіциту та держборгу: Рада схвалила Бюджетну декларацію на три роки

На скільки зросла зарплатня ІТ-спеціалістів в Івано-Франківську (ОПИТУВАННЯ)

Ринок праці: відомо, які професії на Прикарпатті найзатребуваніші


22.07.2021 1267
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

951
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1958
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2828
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3463
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6851 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7627
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2463
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

946
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1816
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3399
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1788
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3695
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3907 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5452