Купуємо безпечне: що таке підроблені продукти і як від них вберегтися

Фальсифікація продуктів харчування, на жаль, залишається актуальною проблемою для українців. Незважаючи на певні позитивні зміни в законодавстві, перевірки та відкрите оприлюднення їх результатів, недобросовісні виробники продовжують обманювати покупців, додаючи дешевшу сировину, щоб знизити собівартість товарів. Українці ж, бажаючи зекономити, купують їх.

Хто і як контролює якість продуктів харчування в Україні?

Якість та безпеку харчових продуктів контролює спеціальний орган — Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба). До її повноважень входять перевірки підприємств, інформування про порушення, штрафування та реагування на скарги споживачів. Цей контроль регулюється відповідним законом, що діє з квітня 2018 року.

Варто зазначити, що в Україні також є альтернативні організації, які займаються такою роботою. Це, зокрема, Науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз «Тест» та всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів «Споживча довіра». Вони відбирають зразки продуктів для експертизи та публікують результати.

Що і як фальсифікують в Україні?

За даними Держпродспоживслужби, найчастіше фальсифікують молоко та молочні продукти, рибу, м’ясо птиці, м’ясо та м’ясопродукти. Лідером вже тривалий час є масло.

Фальсифікат виявляють як у великих торгових мережах, так і малих магазинах та на ринках. Способів підробки є чимало. Зокрема, можуть фальсифікувати маркування, навіть нанісши етикетку відомого виробника. Прикладів багато, ми розповімо про найпоширеніші.

  • Підробка молочних продуктів

Молочну продукцію найчастіше фальсифікують, використовуючи рослинні олії для заміни молочного жиру. Це можуть бути гідрогенізовані жири, пальмова, кокосова олія тощо. Так, за результатами перевірок, 62 % масла на ринку є фальсифікатом. Насправді ж, якщо в маслі є будь-яка добавка, це вже не масло. Дійсно справжнє масло має бути твердим на дотик, його ціна — не менше 40 грн за упаковку, а називатися чітко «масло вершкове». Звертайте увагу на етикетки, уважно читайте пропозиції магазинів. В онлайн пропозиціях супермаркетів таких як Велика кишеня, є не тільки інформація про ціну, але й, наприклад, скільки жиру містить сир брі. Це дуже корисна інформація для покупця. В онлайн каталогах ви можете перевірити не лише молочні продукти, але й інші товари. Перевага в тому, що ви матимете чітке уявлення, що купуєте, ще до самої покупки.

  • М’ясна продукція

У ковбаси, сосиски, сардельки, додають сою, а також добавки для утримання вологи. Фальсифікація ковбас може відбуватися за рахунок заміни натурального м’яса емульсією (меленими шкірами, сполучними тканинами, субпродуктами). Коли на маркуванні зазначається «продукт м’ясовмісний» чи «продукт м’ясорослинний» – перед вами імітація ковбаси, в якій власне м’яса зовсім небагато. Слова «рослинний білок» на упаковці свідчать про наявність у складі рослинних добавок. Створити ілюзію якісного продукту допомагають підсилювачі смаку, ароматизатори, барвники тощо.

  • Риба

Її підфарбовують, штучно надають свіжого вигляду, видають за інший вид, навіть змінюють дату виготовлення на цінниках. Детально про те, як купити якісний рибний продукт ми писали раніше.

  • Розчинна кава

Експерти стверджують, що 40% на ринку є підробкою. Замість натуральної кави продають кавовий напій, до складу якого може входити лише 15% кави, а решта — злакові добавки.

Фальсифікат є і в Європі?

Чимало українців купують товари, привезені з країн Європейського Союзу. Основною причиною є впевненість у якості таких продуктів. Але і тут не обходиться без шахрайства. Найбільше випадків з такими продуктами, як олія, риба, м’ясо, фрукти, овочі та птиця.

Україна періодично отримує повідомлення через міжнародні системи оповіщення про виявлення небезпечних продуктів. Далі про це інформують операторів ринку, які повинні вилучати небезпечний продукт з обігу.

На даний час заплановано будівництво прикордонних інспекційних постів, на яких контролюватимуть безпечність харчових продуктів. Зараз контроль товарів, що ввозяться, здійснюється у зонах митного контролю на території України.

Як вберегтися від підробки?

  • Купувати там, де видають чек, найкраще – у магазинах. Більше ризиків при покупці через інтернет та на ринках.
  • Завжди зберігайте чек.
  • Стежте за новинами і не купуйте товари тих виробників, у яких виявляли фальсифікат. Інформацію про недобросовісних підприємців часто можна знайти в інтернеті.
  • Читайте уважно етикетки. Останнім часом виробників змушують краще інформувати про склад продукту, тож уже є такі маркування: сирний продукт, майонезний соус, сметанний продукт, морозиво з комбінованим складом сировини. Звертайте на це увагу та обирайте те, що не зашкодить вашому здоров'ю.

Що ж робити якщо ви виявили чи придбали неякісний товар? Перш за все зберіть докази порушення ваших прав: збережіть чек, сфотографуйте цінник, маркування. Зверніться до адміністрації магазину, залиште їм відповідну заяву. Якщо ви не отримали результату (наприклад, вам не повернули кошти), зверніться із відповідною заявою до поліції, суду або до Держпродспоживслужби. Остання має цілодобову гарячої лінію +38 (044) 364 77 80 або +38 (050) 230 04 28, а також чат-бот у тестовому режимі.

Будьмо активними

Саме споживач є основою і двигуном економіки: купує споживач – зростає попит на товари, отже, виробник випускає продукцію і має можливість нарощувати обсяги виробництва, а держава, в свою чергу отримує більші відрахування в бюджет. За безпечність харчових продуктів перш за все відповідає виробник. Його контролює держава. Та не останню роль у цьому відіграє покупець, а саме його свідомість і активність.

Сподіваємося, що з посиленням контролю за якістю знизиться й кількість фальсифікату в магазинах. Будьте уважні і вдалих вам покупок!

Партнерський матеріал


18.05.2021 1177
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

964
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471