Ініціаторів відкриття першого в Україні пам'ятника Степану Бандері, який спорудили ще за часів існування Радянського Союзу 14 жовтня 1990 року поблизу родинної хати Героя України та Провідника ОУН в с. Старий Угринів Калуського району, не запросили на жоден офіційний захід, що відбувався в рамках святкування 30-ї річниці незалежності України.
Про це Фіртці повідомив голова ОУН Віталій Цапович.
У тому числі проігнорували їх і організатори заходу з підняття державного прапора на території історико-меморіального музею імені Степана Бандери.
За словами Цаповича ще в травні 1990 року після з'їзду Спілки Незалежної (Націоналістичної) Молоді (СНУМ) його учасники заклали в Старому Угринові символічний камінь під майбутній пам’ятник.
"Слід зауважити, що ініціатори відкриття пам'ятника реально ризикували життям, адже КГБ, комуністична влада, міліція всіляко протидіяли відкриттю. Так при перевезенні погруддя Бандери з Житомира, яке виготовив архітектор Віктор Рожик під машиною була виявлена вибухівка... Врешті пам'ятник Степану Бандері був підірваний. А 30 червня 1991 року відновлений. В липні того ж року вдруге підірваний при чому тоді постраждало внаслідок вибуху багато осель староугринівчан та був поранений кулею зі зміщеним центром автоматниками, що стріляли в охорону пам'ятника член СНУМ із Калуша Василь Максимчук" , - розповідає Віталій.
На його думку, несправедливо, що офіційна місцева влада, як обласна так і районна, не спромоглася згадати про реальних учасників відкриття погруддя Степану Бандері.
Тим паче, що 23 серпня в історико-меморіальному комплексі, який розташований на території родинного маєтку Бандери проводились офіційні заходи з вшанування державного прапора України.
До речі, як каже Цапович місцеві мешканці які живуть навколо побоюються, що флагшток висотою у 50 метрів може не встояти та пошкодити їх будинки. Оскільки в Україні за останні тижні вже був не один випадок падіння флагштоків, встановлених з ініціативи Президента України в кожній області.
"Кошти, які держава витратила на спорудження нікому не потрібних флагштоків, а це понад 170 млн грн, доцільніше було б використати, наприклад, для будівництва телекомунікаційних центрів, котрі б транслювали сигнал українських телеканалів на окуповані території. Чи хоча б допомогти грошима на лікування людям, котрі боролись за незалежність України", - продовжує Цапович.
Учасників подій в Старому Угринові на початку 90-х років можна назвати найпершими учасниками Антитерористичної операції, бо як каже політик - вони "протидіяли московським терористам, що підривали пам'ятники Бандері". Безпосередніми організаторами відкриття пам'ятника Степану Бандері були члени СНУМ Михайло Михайлюк та Юрій Музика.
Читайте також:
Виборювали нашу Незалежність: у Меморіальному сквері помолилися за Героїв України (ФОТОФАКТ)
30-річчя Незалежності України: які заходи відбудуться в Івано-Франківську (ПРОГРАМА)
Не охота нинішнім політикам ділитись славою, а дехто і не знає про що мова. З святом усіх.
У Калуші он взагалі маленького дощику злякались і ходу і заходи відмінили традиційні. А ще б вітер подув то взагалі на 10-ь років відмінили б святкування дня Незалежності. І це мер від Свободи... З року в рік нічого не заважало в тут поховались десь.