Як запобігти переохолодженню та обмороженню – поради для прикарпатців

Найближчими днями в Україні та Івано-Франківській області очікується різке зниження температури повітря, хуртовина, пориви вітру 15-20 м/с. За таких умов найбільше людина ризикує обморозити руки, ноги, ніс, щоки та вуха.

Коли людина змерзає, активізуються захисні сили організму і кров потрапляє передусім до життєво важливих органів – серця та головного мозку, пише Фіртка з посиланням на ІФ ОДА.

Натомість у кінцівках кровообіг сповільнюється, судини звужуються і цим органам загрожує обмороження.

І саме в таку погоду найбільше загрожують вірусні інфекції. Тому насамперед треба подбати про теплий та зручний одяг і взуття. Одягайтеся за принципом: що більше светрів і штанів, то краще. Таким чином довше зможете зберігати тепло.

Обов’язково одягайте шапки й шарфи. Щоб запобігти переохолодженню кінцівок, одягайте на руки теплі рукавички, а на ноги – теплі шкарпетки. Якщо змерзнуть ноги, вважайте, що переохолодження не уникнути. Тож, якщо ви збираєтеся довго стояти на вулиці, радимо одягнути на ноги спочатку вовняні шкарпетки, а зверху – бавовняні. Вовна, подразнюючи рецептори стопи, посилює кровообіг у ступнях і зігріватиме їх. А бавовна зберігатиме це тепло. Взуття має бути теплим, але не тісним.


Як запобігти обмороженню 

Щоб захистити шкіру відкритих ділянок тіла від морозу, перед виходом на вулицю змащуйте її жирним кремом. Це захистить її від холоду та збереже тепло.

Обов’язково змащуйте губи помадою або хоча б соняшниковою олією. Якщо немає змоги зайти у приміщення, постійно рухайтеся, але пильнуйте, щоб не промокло взуття.

Час від часу розтирайте ноги знизу вгору, махайте руками, рухайтесь. Допоможуть зігрітися гарячі напої – чай з лимоном, молоко, але не кава.

Перед тим як вийти на вулицю у холодну пору року, ніколи не пийте трав’яних настоїв. Деякі трави мають потогінну дію, тому на холоді ви швидко спітнієте і змерзнете.

Не вживайте спиртного на морозі. Від цього судини спочатку розширюються, а потім різко звужуються та уповільнюють потрапляння крові до тих ділянок, які цього найбільше потребують – до ніг, рук, обличчя. Тоді чутливість шкіри знижується і людина ніби не відчуває холоду, але це найнебезпечніше.

Не варто також курити на морозі. Нікотин звужує судини й людина ще більше мерзне.

На морозі енергетичні затрати організму дуже великі, тому їжа має бути відповідною – калорійною і гарячою.

Дітей до року не можна виносити на мороз нижче 15°C або коли вологість повітря надто висока. Шкіра малюка значно чутливіша до холоду, ніж у дорослих.


Перша невідкладна допомога

Якщо шкіра рук, ніг чи обличчя червона, турбуватися нема про що. Якщо ж вона побіліла – це перший симптом обмороження.

У таких випадках треба діяти негайно. Ні в якому разі не можна розтирати шкіру снігом – його кристали травмують шкіру. До того ж сніг брудний і в мікротріщинки може потрапити інфекція. Зайдіть до теплого приміщення й обережно розітріть руки вовняним шаликом чи шапкою.

Руки треба розтирати від кінчиків пальців, поступово рухаючись вгору, а обличчя – м’якими коловими рухами. Якщо є можливість, після розтирання опустіть руку в теплу воду (15-17°C). Потроху до неї підливати теплу воду, доводячи температуру до 38-40°С.

Якщо обморожені частини тіла відразу опустити в гарячу воду, змертвіння тканин неминуче. Після такої ванни обгорніть обморожене місце теплим шаликом. Якщо шкіра залишається блідою та не реагує на механічні подразнення, зверніться до лікаря.

Нагадаємо, на Прикарпатті розгорнули 72 пункти обігріву (АДРЕСИ).


Читайте також:

На Городенківщині в заметах застрягли автівки: людей перевозять спецтехнікою (ФОТО)

На Франківщині газова служба застрягла в заметі (ФОТОФАКТ)

На Прикарпатті водіїв через негоду просять утриматись від поїздок (ВІДЕО)

Понад пів сотні машин, тонни піску та солі: прикарпатські дорожники розчищають траси (ФОТО)


13.02.2021 926
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3694
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451