Гібридний формат, низькі продажі та брак промоції – післясмак BookForum у Львові

Книжковий фестиваль BookForum–2021, який тривав п'ять днів, з 15 по 19 вересня у Львові, відбувся в гібридному форматі: частково онлайн, частково офлайн.  

Зокрема, під час цьогорічного фестивалю відбулось понад 160 подій, з них 80 наживо, 50 панельних дискусій та 15 тематичних кластерів та спеціальних проєктів, що розкрили фокусну тему «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними».

«Вже 28 років BookForum є міжнародною платформою, довкола якої збираються фахівці різних сфер, щоб обмінюватись ідеями та знаннями, презентувати досягнення та обговорювати проблеми», – наголошують організатори.

І це справді так. Участь у подіях взяли понад 250 учасників: авторів, видавців, ілюстраторів, перекладачів, громадських активістів та культурних менеджерів з усієї України, а також з ЄС, США, Південної Америки та Африки. 

Проте, попри усю грандіозність заходу, кількість людей, які відвідали заходи офлайн, у порівнянні з минулими роками помітно зменшилась. Загалом події 28-го BookForum відвідали та переглянули 27 000 осіб. Водночас видавці скаржаться на низькі продажі, а відвідувачі обурені високими цінами на книжки.

Крім того, чимало скаржились на погану промоцію цьогорічного львівського книжкового фестивалю. Також серед причин, чому львів‘яни та гості міста не відвідали Форум видавців цього року, виокремили також й пандемію, а саме: ризик перебувати у місці масового скупчення людей, де не завжди дотримуються маскового режиму. Згадали й про примхливу львівську погоду, адже було не до прогулянок: дні були холодні та дощові.

У соціальних мережах почали активно наголошувати на тому, що формат Форуму вимагає перезавантаження. Проте, поки точно не відомо, чи змінюватимуть організатори формат заходу наступного року.

Щоб проаналізувати, що не так з форматом цьогорічного фестивалю та яких змін він потребує, Фіртка зібрала реакції та відгуки письменників, видавців, журналістів, громадських активістів та інших учасників Форуму видавців–2021.


Голова наглядової ради видавництва «Ранок» Віктор Круглов зауважив, що відвідувачів, у порівнянні з позаминулим роком, справді, набагато менше. За його словами, є чимало причин, які заважають розвитку книговидавничій галузі, а тому потрібно вжити відповідних заходів, адже країна без книговидання – країна без освіти, без науки, без самоідентифікації.

Кураторка програм із професійного розвитку, журналістка, співзасновниця та редакторка культурно-видавничого проєкту «Читомо» Оксана Хмельовська зазначає про зростання електронної торгівлі й вважає зменшення кількості відвідувачів цілком закономірним явищем.

«Так, якщо зростає один сегмент і люди задовольняють свою потребу, купуючи книжки онлайн, чому ви думаєте, що ці самі люди захочуть витрачати свій час і ходити по ярмарках? Карантин просто пришвидшив процес зміни купівельних звичок людей, і назад це вже не повернеться. І це не організатори такі, а світ такий, він змінився», – написала журналістка.

Український письменник, перекладач, видавець Антон Санченко виокремив й те, що книжки, які продавали на Форумі, або вже встигли придбати раніше, або завжди можуть зробити це пізніше.

За словами української письменниці Тамари Дуди, більш відомої під псевдонімом Горіха Зерня, видавництва не почувалися бажаними на книжковому фестивалі. 

«Авторам теж не пощастило. Програма Форуму включала ряд активностей, але про ці заходи не оголошували у Палаці. П'ять днів постійної напруги й активних продажів на стенді, це дуже складно».

Головний редактор «Українського тижня» Дмитро Крапивенко цьогоріч безпосередньо брав участь у Форумі видавців. Зокрема, Крапивенко разом з Вахтангом Кіпіані, істориком, публіцистом та Софією Челяк, програмною директоркою BookForum дискутували на тему інформаційних впливів на молодь.

«Журнал «Український тиждень» вже багато років поспіль виступає інформаційним партнером BookForum. Для нас це не просто піар-ритуал зі згадками, банерами, взаємною рекламою тощо.

Ми намагаємось співпрацювати максимально ефективно: підтримувати Форум і брати в ньому безпосередню участь. Так, цьогоріч спільно із програмною директоркою BookForum Софією Челяк та публіцистом Вахтангом Кіпіані ми провели дискусію про інформаційний вплив на молодь.

Бракувало місця для всіх охочих відвідати захід і часу, щоб відповісти на усі запитання. Але я не записую це у пасив, це, як на мене, і є успіх.

Заходи, які я відвідував, були велелюдними, отже, є попит на культурні події, навіть у «балуваному» в цьому сенсі Львові.

Я маю чимало друзів серед видавців і письменників. Біля деяких стендів зупинявся надовго. Настрій у багатьох був не дуже – нарікали на малу покупецьку активність. Хто винен? Дощ? Економічна криза? Падіння рівня читання в суспільстві? Перемога онлайн-торгівлі? Думаю, усі потроху, але точно не BookForum.

Але проблема не точкова. Щоб наступна зустріч у Львові була більш веселою треба попрацювати. Передовсім, державі: популяризувати читання, посприяти зростанню кількості книгарень, підтримати видавців. Ухвалити закони, що їх лобіює «Українська книжкова революція».  І буде нам щастя», – прокоментував Фіртці Дмитро Крапивенко.

Львівський журналіст Олег Радик порушив питання фінансового забезпечення і витрат Форуму. Зокрема, у мережі почали писати, у скільки обходиться участь видавцеві.

На це програмна директорка BookForum Софія Челяк пояснює, що  громадська організація «Форум видавців» проводить не книжковий ярмарок, а різні заходи, читання й освітні проєкти. 

Водночас українська письменниця Оксана Забужко наголошує, що Форум видавців завжди асоціювався з книжковим ярмарком.

«Ой, та Форум завжди й був ярмарок, просто цього раніше так видно не було. У 1990-ті-поч. 2000-х їхалося "до Львова по українські книжки", як по російські на Петрівку, - але щоб звідтоді не змінитися ні на гран, і навіть не подумати, як це зробити (хоча вже рр. 10-15 всі учасники криком волали, що пора, і ми, пригадую, ще з Фінкельштейном якісь "рекомендації Форуму" писали, старанно висолопивши язики - на те треба, перепрошую, глибоко в спинному отворі мати всі ці ваші книжки, з видавцями й авторами вкупі.

Просто, поки до Львова, порядком "літературного туризму", приїздила купа письменників, наших і іноземних (а їх завжди набиралось купа охочих, завжди були цікаві знайомства, зустрічі в кулуарах - "світська" була подія!), це не всім видно було - що організатори банально торгують "містом" - для приїжджих, і "приїжджими" – для львів'ян, – а тепер ковід, пардон за каламбур, "зняв масочки", от і все.

Шкода, звичайно, дуже (Дніпро не Львів, іноземців самою Менорою не заманиш, а більш нічого в Дніпрі продавати не вміють, але що вдієш, працюємо з тим, що є», – зауважила Забужко.


BookForum–2021 позаду. Більшість учасників погоджуються, що Форум, як і сам видавничий бізнес, потребують серйозного перезавантаження. А це залежить від багатьох гравців: організаторів, державних і локальних інституцій, а головне відвідувачів, – реальних і потенційних.


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466