Вакцина Oxford-AstraZeneca схвалена для використання у Великобританії, і перші дози мають бути введені вже у понеділок на тлі зростання кількості випадків коронавірусу.
Великобританія замовила 100 мільйонів доз, що достатньо для вакцинації 50 мільйонів людей.
Це охопить все населення в поєднанні з повним замовленням Pfizer-BioNTech, сказав міністр охорони здоров'я Метт Хенкок. Оскільки очікується, що ще мільйони людей в Англії будуть піддані найсуворішим обмеженням четвертого рівня.
У вівторок, 29 грудня, у Великобританії зафіксовано 53 135 нових випадків захворювання на Covid - найвищий добовий приріст із початку масового тестування, а також ще 414 смертей протягом 28 днів після позитивного тесту.
Прем'єр-міністр Борис Джонсон назвав розробку вакцини "тріумфом" для британської науки, додавши:
"Зараз ми перейдемо до вакцинації якомога більшої кількості людей якомога швидше".
А головний лікар Англії Кріс Вітті оцінив "значні колективні зусилля, які призвели до цього". Виступаючи на сніданку BBC, Хенкок зазначив, що це ознаменувало "важливий момент" у боротьбі з вірусом, додавши, що "2021 рік може стати роком надій і одужання, оскільки ми можемо побачити свій вихід із пандемії".
Вакцина Oxford-AstraZeneca розроблена в перші місяці 2020 року, протестована на першому добровольці у квітні й з того часу пройшла масштабні клінічні випробування, в яких брали участь тисячі людей.
Це другий зразок, затверджений у Великобританії після того, як вакцині Pfizer-BioNTech дали "зелене світло" в грудні. На відміну від вакцини Pfizer-BioNTech, яка потребує зберігання в умовах надмірного холоду при -70 ° C, Oxford-AstraZeneca можна зберігати у звичайному холодильнику, тому її простіше доставити в будинки для догляду та ін. заклади.
Виконавчий директор AstraZeneca Паскаль Соріот заявив в ефірі програми BBC Radio 4 Today, що компанія буде "поступово нарощувати" програму вакцинації та зможе доставляти до двох мільйонів доз на тиждень.
Понад 600 000 людей у Великобританії щеплені з того часу, як Маргарет Кінан стала першою у світі людиною, якій ввели вакцину поза клінічним випробуванням.
Схвалення вакцини Oxford-AstraZeneca знаменує собою великий поворотний момент у пандемії.
Це призведе до масового розширення кампанії з імунізації у Великобританії, спрямованої на те, щоб нормалізувати життя.
Перехід до надання якомога більшій кількості людей перших доз будь-якої затвердженої вакцини фактично подвоює кількість людей, яким надається певний захист.
Другу дозу, яка забезпечує максимальний захист, слід ввести через три місяці. Однак наступні декілька місяців все ще виглядають похмурими.
Представники органів охорони здоров'я говорили про "безпрецедентний" рівень зараження, і деякі лікарні борються з надмірною кількістю пацієнтів.
Карантинні обмеження, з якими ми всі живемо, ймовірно, стануть жорсткішими, перш ніж вакцини відчутно змінять ситуацію і повернуть нас до нормального звичного життя.
Професор Ендрю Поллард, директор Оксфордської групи з розробки вакцин, заявив у програмі BBC Radio 4 Today, що затвердження вакцини було "дивовижним досягненням" у науці та клінічних дослідженнях.
Але він сказав, що "ще багато роботи", попереджаючи: "Це ще не кінець".
"Наші колеги в лікарнях стикаються з реальними жахіттями, які спричинив цей вірус. Наступні кроки є критично важливими", - сказав він.
Тим часом міністр охорони здоров’я заявив, що більшість областей Великобританії під найсуворішими карантинними обмеженнями четвертого рівня.
Хенкок закликав людей "залишатись у цьому новому році" незалежно від того, на якому рівні знаходиться їх місцевість - в спробі уповільнити поширення вірусу.
Пізніше секретар освіти Гевін Вільямсон також зробить заяву про повернення шкіл в Англії в січні, сказав Хенкок.
Затвердження нової вакцини відбудеться після того, як Громадська охорона здоров'я Англії заявила, що країна стикається з "безпрецедентним" рівнем інфекцій, а представники охорони здоров'я в частинах Уельсу, Шотландії та на півдні Англії висловили занепокоєння щодо посилення тиску на NHS.
Хто отримає вакцину?
Пріоритетні групи імунізації - включаючи людей похилого віку, мешканців будинків для догляду та медичних працівників - уже визначені.
Кампанія імунізації тепер перейде до введення якомога більшій кількості людей першої дози вакцини.
Метою буде надати якомога більшій кількості вразливих людей певний захист від Covid-19. Рішення ґрунтується на пораді Спільного комітету з вакцинації та імунізації.
Представник департаменту охорони здоров’я та соціальної допомоги заявив: "Пріоритетом має бути надання першої дози якомога більшій кількості людей, що входять до груп ризику, а не надання необхідних двох доз за якомога коротший час. "Кожна людина все одно отримає свою другу дозу, і це буде протягом 12 тижнів після першої. Друга доза завершує курс і важлива для довгострокового захисту".
Наскільки ефективна оксфордська вакцина?
Є три висновки, які дають результати ефективності на рівні - 62%, 70% та 90%.
Перший аналіз даних випробувань показав, що 70% людей були захищені від розвитку Covid-19, і ніхто не розвинув важких захворювань і не потребував лікування в лікарні.
Цей показник становив лише 62%, коли людям давали дві повні дози вакцини та 90%, коли спочатку отримували половину дози, а потім і повну.
Агентство регулювання лікарських засобів та медичних продуктів (MHRA) затвердило дві повні дози вакцини Oxford-AstraZeneca.
Однак неопубліковані дані свідчать про те, що залишення більш тривалого розриву між першою та другою дозами збільшує загальну ефективність вакцинації.
Не було достатньо чітких даних, щоб схвалити ідею напівдози та повної дози. Очікується, що всі вакцини будуть однаково ефективні проти нових варіантів вірусу, що з’явилися.
Як це працює?
Вакцина є генетично модифікованим вірусом, який використовувався для зараження шимпанзе. Він був змінений, щоб викликати інфекцію у людей, і перенести частини коронавірусу, відомого як спайковий білок. Як тільки модифікований вірус потрапляє всередину тіла, починає вироблятися спайковий білок коронавірусу, який імунна система розпізнає як загрозу і намагається його знищити.
Тоді, коли імунна система по-справжньому контактує з вірусом, вона вже знає, що робити.
за матеріалами ВВС