Фіртка спробувала проаналізувати, якими за масштабами є ботоферми, які викрили в різних регіонах України, за останні пів року.
Зокрема, у понеділок, 26 липня, СБУ в Івано-Франківській області ліквідувала потужну ботоферму, яка виконувала завдання замовників з Російської Федерації.
Організував її місцевий житель, спеціаліст з інформаційних та телекомунікаційних технологій. Тільки від початку року він використав для реєстрації фейкових аккаунтів майже 12 тисяч SIM-карток українських та російських мобільних операторів.
Нагадаємо, замовниками послуг були, в основному, клієнти з РФ. І використовували її «потужності», коли потрібні були масштабні спотворення реального стану речей. В основному, це «накрутка» кількості переглядів, вподобань, коментарів у соціальних мережах та відеохостингах. «Розрахунки» велися в рублях.
У ході проведених обшуків за місцем реального мешкання організатора ботоферми, виявили та вилучили SIM-шлюзи, комп’ютерне та інше спеціалізоване телекомунікаційне обладнання та майже три тисячі SIM-карток операторів мобільного зв’язку.
Також у травні цього року у Чернігові СБУ блокувала діяльність ботоферми, яку адміністрували з країни-агресора.
Зокрема, діями виконавців, які використовували майже 2,5 тисячі ботакаунтів, дистанційно керували організатори з РФ.
Співробітники спецслужби встановили, що через ботоферму зловмисники поширювали фейкову інформацію для створення панічних настроїв серед населення. Зокрема, вони розміщували повідомлення для дискредитації української влади та закликали до повалення конституційного ладу. Також боти публікували неправдиву інформацію про мінування об’єктів, у тому числі критичної інфраструктури.
Виконавці використовували спеціалізований апаратно-програмний комплекс, через який, зокрема, здійснювали трансакції у санкційних електронних платіжних системах.
Під час обшуку за місцем проживання організатора, де знаходилась ботоферма, правоохоронці вилучили:
- сім 16-ти канальних GSM-шлюзів;
- два SIM-банки на 128 карток кожен;
- 370 сім-карток російського мобільного оператора;
- три ноутбуки, через які здійснювалось керування телеком-обладнанням ботоферми.
Згодом в СБУ повідомили, що в Одесі на травневі свята готували провокації. Зокрема, співробітники Служби безпеки знешкодили мережу інтернет-агітаторів і «ботоферму», які планували дестабілізувати ситуацію в Одесі на початку травня.
Як з'ясували спецслужби, п'ятеро жителів Одеси виконували замовлення кураторів на зйомку, публікацію і поширення неправдивої інформації про ситуацію в Україні.
Планувалося, що сюжети будуть висвітлюватися, серед іншого, в російських ЗМІ. Таким чином, зловмисники хотіли створити «потрібну інформаційну картинку» напередодні й під час травневих свят.
Провокатори поширювали через соцмережі матеріали із закликами до порушення територіальної цілісності й конституційного ладу України, а також розпалювали міжнаціональну ворожнечу.
Під час обшуків за місцем проживання зловмисників правоохоронці виявили друковані видання, символіку з пропагандою тоталітарного режиму.
Також оперативники СБУ заблокували в Одесі роботу «ботоферми». Вона використовувалася для розповсюдження в інформаційному просторі антиукраїнських та інших протиправних закликів.
Ще один випадок діяльності проросійської ботоферми, яка займалася дестабілізацією ситуації в Україні, викрили наприкінці травня.
Як встановили правоохоронці, ботоферму «підтримував» житель Черкас в підсобці власної компанії. Підозрюваний забезпечував використання анонімних IP-адрес, чим гарантував безпеку інтернет-агітаторам.
«Підприємець використовував сім-карти українських операторів мобільного зв'язку. Розрахунок за послуги отримував криптовалютою і через російські віртуальні платіжні системи, заборонені на підставі рішення РНБО України», - розповіли в СБУ.
Правоохоронці задокументували, що інтернет-агітатори використовували цю ботоферму для поширення дезінформації про події на Донбасі, а також проросійської пропаганди, спрямованої на штучну дестабілізацію ситуації в Україні й повалення конституційного ладу.
Крім того, цьогоріч у середині березня кіберфахівці Служби безпеки припинили роботу «ботоферми», яка фінансувалась з Росії.
Оперативники спецслужби зафіксували понад п'ять тисяч фейкових сторінок, з яких у соціальних мережах поширювали неправдиву інформацію. За висновком СБУ, вони діяли в інтересах третіх осіб, які підтримували гібридну війну проти України.
Вдалось встановити, що виконавці розмістили обладнання в орендованій квартирі у Києві. Під час обшуків правоохоронці вилучили комп’ютерну техніку зі встановленим спеціалізованим програмним забезпеченням, телекомунікаційне обладнання, понад три тисячі сім-карток.
Також зафіксували ще одну «ботоферму» у перший день весни. Зокрема, вона розганяла фейки в соціальних мережах в інтересах Росії. Її діяльність припинила Служба безпеки.
«Ботоферма» налічувала понад 18 тисяч акаунтів. Вони працювали на замовлення кураторів з Росії та деяких українських політичних сил.
Створили ці акаунти троє жителів Києва. У жовтні 2020 року, під час місцевих виборів, вони поширювали фейки про ситуацію в Україні, «накручували» голоси у соціальних опитуваннях і завищували кількість замовлених перепостів та коментарів лідерів громадської думки й політичних діячів.
А у лютому 2021 року кіберспеціалісти Служби безпеки викрили у Львівській області діяльність «ботоферм», які використовувалися російськими спецслужбами для поширення деструктивного контенту в Україні.
СБУ з'ясувала, що кілька жителів регіону організували роботу так званих «ботоферм». Вони забезпечували технічну можливість віддаленої реєстрації облікових записів на загальнодоступних ресурсах і в соцмережах через російську вебплатформу.
«Використовуючи SIM-картки мобільного зв’язку українських і російських операторів, зловмисники створювали анонімні віртуальні акаунти. Через них вони розповсюджували неправдиву інформацію про ситуацію в Україні для створення панічних настроїв у суспільстві та дискредитації української влади. Також здійснювали псевдозамінування об’єктів інфраструктури регіону», - йдеться в повідомленні.
Також організатори «ботоферм» влаштовували псевдомінування об'єктів інфраструктури регіону.
В ході обшуків силовики вилучили комп'ютерну техніку і майже 900 ідентифікаторів SIM-карток мобільного зв'язку.
Читайте також:
СБУ проведе дводенні антитерористичні навчання на Івано-Франківщині