На жаль, відпустка зазвичай пролітає вкрай швидко. Начебто тільки починаєш релаксувати на пляжі чи насолоджуватися гірськими пейзажами – і ось уже час повертатися до офісу і знову братися до роботи.
Журналістка Фіртки поспілкувалась з психологинею Наталією Федорук та дізналась як без стресу та депресії входити в робочий графік.
Перші дні після літнього відпочинку вважаються одними з найважчих у році, їх ще називають "післявідпускний синдром". Саме в цей період найчастіше працівники, а також роботодавці переживають не легкий час робочої адаптації. Такий пригнічений настрій психологи називають "депресією після відпустки". Англійською це звучить атмосферніше: post vacation blues. І, згідно з британським виданням The Mirror, близько 57% всіх мандрівників сумують після відпочинку.
Ми поцікавились у фахівця, як краще підготувати себе до роботи після довгої відпустки.
"Перше, що варто зрозуміти, якщо відпустка була використана за призначенням, то готувати себе особливо й не потрібно. Що мається на увазі, коли кажу "за призначенням"? Це переключення повністю на те, що приносить задоволення для тіла і душі.А вже в кожного знайдуться свої потреби та уподобання, можливості, як їх задовільнити: хтось радіє від тиші, якщо робота була пов'язана з частими телефонними дзвінками, викликами, комунікацією з великою кількістю людей (дітей), хтось вимкнув сповіщення будильника і висипається досхочу. Нікуди не біжить, не спізнюється, не метушиться, врешті може доїсти обід, приготовлений вдома, а не похапцем, як на роботі, хтось готує валізи на моря-океани, щоб повністю зануритися у те благе середовище і т.д", - розповідає психологиня.
Фізичні симптоми поствідпускного синдрому:
- втома;
- сонливість;
- погана концентрація;
- головний біль;
- тахікардія;
- відсутність апетиту;
- безсоння;
- проблеми зі шлунком.
Психологічні та емоційні симптоми:
- апатія;
- меланхолія;
- сильне почуття ностальгії;
- дратівливість;
- невпевненість;
- страх втратити контроль;
- занепокоєння.
Якщо симптоматика не минає протягом 10 днів, це може означати наявність більш серйозних проблем зі здоров'ям або психологічним добробутом. У цьому випадку не соромтеся звертатися до психолога або психотерапевта.
За словами психолога, якщо відпустка була тривалою, то людина, навпаки, хоче вже знову повернутися до своєї професійної діяльності сповненою сил, оновленою, перезавантаженою. Але переконує, що це у тому випадку, коли ви займаєтесь тим, що приносить вам і моральне, і матеріальне задоволення.
"Раджу швидше сформулювати чіткі цілі, яких хочете досягнути, повернувшись до роботи після відпустки. Подумайте над тим, як зміниться ваше життя, коли ви їх досягнете і беріться за їхню реалізацію. Нехай омріяний успіх вас надихає у процесі", - розповідає Наталія.
Як відновити режим сну
Люди у відпустці святкують, зустрічаються зі старими друзями та з новими людьми, подорожують. Іноді це стає причиною браку сну, що призводить до втоми протягом робочого дня.
"З режиму, взагалі, варто не випадати. Але, якщо вже так сталось, то поступовість — це те, що найгармонійніше сприйметься організмом. Щодня на пів години швидше вкладайтесь спати, поки не повернеться до свого робочого режиму, десь за 4-5 днів до виходу з відпустки".
Як адаптувати себе в колективі
При поверненні на роботу Наталія рекомендує не вихвалятись перед колегами своїм відпочинком, а лише радіти. Таким чином буде легше знайти спільну мову зі співробітниками після перерви.
"Якщо ваші колеги не повернулись, як і ви з відпустки, то зрозуміло, що вам потрібен певний час, аби вникнути в роботу і набрати відповідного темпу. Тому, спробуйте попросити допомоги, але перед цим не забудьте про заморські солодощі чи презентики або якісь пригощення на знак першого робочого дня. Людей це тішить і розтоплює серця", - переконує Наталія Федорук.
Як налагодити контакт з роботодавцем/працівником
Часто на роботі чи після відпусти, чи під час робочого процесу бувають моменти, коли людина не може впоратись із завданнями, які вимагає роботодавець, який своєю чергою переконаний, що не обтяжує, а у підлеглих опускаються руки, бо не можуть їх вирішити. Психологиня знає як діяти і в цій ситуації. На власному життєвому прикладі демонструє як відстояти своє "Я".
"Варто навчитись чітко відрізняти те, чи входить у ваші посадові обов'язки те завдання, яке вам делегують. Пригадую, як після університету пішла працювати психологом у місцеву школу. Проходила певну адаптацію сама. Чіткого розуміння корисності психолога в адміністрації не було, тому вони вирішили дозавантажити мене додатковою роботою, не пов'язаною з моєю професією. Тому прийшлось трохи побути в ролі "старшогокудипошлють", доки не виборола собі право бути тим, ким я є. Те саме стосується понаднормових завдань. Немає кращого стимулу, ніж додаткова оплата. Це справедливо", - додає психологиня.
З такими проблемами звертались до Наталії Федорук і роботодавці, і працівники. Перших турбує байдужість робітників, небажання вдосконалюватись, а робітників - керівник, який не цінує, зверхньо ставиться, не помічає.
"Найголовніше не падати духом і запитати себе: "чи дійсно я це хочу робити?". Бо часто не виходить тоді, коли не туди вкладаються ресурси. Є гарний вислів:
"Якщо ти не досяг успіху з першого разу, то спробуй ще раз, і ще раз. А потім присядь і заспокойся", - додає психологиня.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Справи на потім: що таке прокрастинація та як її здолати
Стати самостійною. Як дитині безболісно відокремитись від батьків?
Право на смерть: що каже закон, етика й практика