Саме тепер час заготовляти насіння гарбуза нового врожаю. Яке корисніше — сире чи підсушене? Кому і як часто слід його споживати?
— Гарбузове насіння багате на корисні поліненасичені жирні кислоти, у яких зберігаються фосфоліпіди, стероли, жиророзчинні вітаміни, що перешкоджають старінню, покращують стан шкіри й нормалізують кислотно-лужний баланс організму, — пояснює лікарка-дієтологиня Людмила Денисенко. — Насіння — одне з найкращих джерел цинку, який разом із фосфором нормалізує діяльність головного мозку і зорового апарату, покращує роботу кровоносної, репродуктивної, травної та опорно-рухової систем, пише Фіртка з посиланням на Експрес.
Ще гарбузове насіння містить достатньо магнію, який заспокоює нервову систему (його в гарбузовому насінні у 9 разів більше, ніж у соняшниковому, а заліза — майже в 4 рази), вітаміни С і групи В, а також фосфор, кремній, калій, кальцій.
— При яких проблемах допомагає гарбузове насіння?
— Якщо розім’яти гарбузове насіння та приготувати з нього відвар на молоці або воді, а потім пити на ніч — можна позбутися безсоння.
— Насіння гарбуза активізує роботу серця, знижує серцевий біль при стенокардії та інших серцевих хворобах, — додає травознайка Катерина Фриндак. — А заварене як чай, п’ють по 2 — 3 склянки в день протягом тижня, якщо хворі сечостатеві органи, нирки, є атеросклероз, артрит.
— Як приготувати такий чай?
— У склянку окропу додаємо столову ложку подрібненого насіння, настоюємо 30 хвилин.
— Вважається, що гарбузове насіння — потужний глистогінний засіб, це так?
— Справді. Для цього треба 500 г сирого насіння подрібнити разом зі шкіркою у блендері (м’ясорубці), залити літром води, випарити на водяній бані до третьої частини початкового об’єму, процідити через 2 — 3 шари марлі. Вживати натщесерце впродовж 30 хвилин, через 2 години вжити проносне.
— А яке насіння корисніше — сире чи підсушене? Як багато його можна з’їсти за день?
— Насіння гарбуза бажано підсушувати, а не смажити, аби не зруйнувати при високій температурі надзвичайно цінні поліненасичені жирні кислоти. У день його рекомендовано з’їдати не більш як 30 грамів (у 100 г насіння міститься 50 г жиру, подвійна норма добової потреби).
— Кому небажано вживати гарбузове насіння?
— Тим, хто має камені в жовчному міхурі, коліт, ентероколіт, гастрит. Дітям від 3-х до 6-ти років насіння можна давати в страви подрібненим, оскільки в такому віці будь-яке насіння чи горіхи ще погано засвоюються. Дітям до трьох років краще не давати цей продукт.
— Як правильно заготовити та зберігати насіння?
— Вибране з гарбуза насіння слід ретельно помити від волокон м’якуша, підсушити, скласти в скляну банку, щільно закрити й зберігати в сухому прохолодному місці неочищеним, бо в очищеному швидко окислюються корисні жири. Зауважу, що насіння, перемішуючи, слід сушити на повітрі (можна під сонцем, можна в затінку), а не в печі чи духовці. Зберігати два роки, можна в полотняному мішечку.