Зміна виборчої адреси: хто має право, куди звертатися, які документи подавати

З 1 липня 2020 року українці отримали можливість змінювати адресу голосування, у тому числі й онлайн.

Це означає, що на найближчих місцевих виборах, які мають відбутися 25 жовтня, проголосувати зможуть і внутрішні переселенці, і усі, хто проживає фактично не там, де зареєстрований. При цьому не потрібна купа документів. Тож як і коли можна змінити виборчу адресу інформує Фіртка з посиланням на Слово і діло.

Хто може змінювати адресу голосування?

За бажанням це може зробити кожен громадянин України. Якщо ви живете й працюєте в Києві, а зареєстровані у Львові, Одесі або Харкові чи будь-якому куточку країни, можете скористатись можливістю вплинути на результати місцевих виборів.

Також змінити адресу голосування можуть внутрішньо переміщені особи (переселенці) та ті, у кого взагалі немає реєстрації.

Підставою для звернення є Порядок зміни виборчої адреси без зміни місця реєстрації, затверджений Центральною виборчою комісією 18 травня 2020 року. Подекуди виборчу адресу можна закріпити не тільки за своїм фактичним місцем проживання, про що читайте нижче.

Коли можна змінити виборчу адресу?

Ця процедура стала доступною з 1 липня 2020 року. Тобто вже зараз можна розпочинати, щоб встигнути до місцевих виборів.

Щодо термінів, слід розуміти, що для конкретних виборів адресу можна змінювати в міжвиборний період, тобто зараз та до п’ятого дня виборчого процесу, який розпочинається за 50 днів до дня голосування. Щоб мати змогу проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня, потрібно встигнути змінити виборчу адресу до 9 вересня 2020 року (п’ятий день виборчого процесу місцевих виборів 2020-го).

Нова виборча адреса стане постійною і процедуру зміни місця голосування не доведеться проходити на наступних виборах або референдумах. Хоча ніхто вас такого права не позбавить, тож у разі відрядження чи поїздки, запланованої на день голосування, можна буде змінити місце голосування за чинною процедурою.

Повторно змінити виборчу адресу можна буде тільки за 6 місяців. Наприклад, якщо ви зміните виборчу адресу 10 липня 2020 року, наступну зміну можна зробити лише після 10 січня 2021 року.

Куди звертатися для зміни адреси голосування?

Є два варіанти: їхати до відділу ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) за місцем, де він фактично проживає, або оформити все онлайн. Для того, щоб змінити виборчу адресу дистанційно, потрібно мати електронний підпис.

Зверніть увагу, що через карантинні обмеження деякі відділи ведення ДРВ не проводять особистий прийом громадян. Тому варто попередньо зателефонувати до свого відділу ведення держреєстру.

Детальну інформацію про місце розташування потрібного відділу та його контакти можна знайти на сайті ДРВ у розділі «Відділи ведення реєстру».

Які документи потрібні для зміни виборчої адреси?

Вам знадобиться паспорт громадянина України або посвідчення громадянина України.

Також потрібно подати заяву про зміну виборчої адреси. Бланк заяви можна завантажити з додатка до постанови ЦВК №88, роздрукувати та заповнити вдома або взяти у відділі Державного реєстру виборців.

До заяви необхідно додати документи, які обґрунтовують, чому виборець має голосувати за вказаною в заяві адресою. Це може бути копія одного з таких документів:

  • договір оренди житла, яке винаймає виборець;

  • документ, який засвідчує ведення виборцем підприємницької діяльності за відповідною адресою, виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування (наприклад, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань тощо);

  • документ, який підтверджує право власності на житло за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою;

  • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

  • документ, що засвідчує перебування виборця в шлюбі або в родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстровано за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо);

  • документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, що проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею тощо).

Як подати заяву онлайн?

З 1 липня 2020 року можна змінити адресу голосування онлайн. Для цього потрібно мати кваліфікований електронний підпис (КЕП).

Якщо у вас немає електронного підпису, його можна отримати в акредитованих центрах сертифікації ключів (АЦСК). Наприклад, в АЦСК Приватбанку, УкрСиббанку, Ощадбанку, Державної фіскальної служби, Державного підприємства «ДІЯ» та інших. Повний перелік АЦСК доступний на ресурсі «Центральний засвідчувальний орган».

Подавати заяву та документи потрібно через Кабінет виборця на сайті ДРВ.

Заяву не треба сканувати та надсилати, адже вона безпосередньо створюється на сайті. Необхідно лише вписати потрібні дані та прикріпити копії документів, які підтверджують фактичне проживання виборця, у форматі JPG або PDF (загальний розмір файлів не повинен

Як довго триває зміна виборчої адреси?

Розгляд заяви триває 15 днів з моменту її отримання. Повідомлення про зміну виборчої адреси може бути видано виборцю безпосередньо у відділі ведення ДРВ, надіслано поштою на нову виборчу адресу або на адресу електронної пошти, зазначену в онлайн-заяві.

Той, хто подає заяву особисто у відділ ДРВ, може отримати повідомлення про зміну (або відмову у зміні) на електронну пошту, якщо вкаже це у заяві.

У яких випадках можуть відмовити у зміні адреси голосування?

Може бути кілька підстав, через які відмовлять у зміні виборчої адреси:

  • недостовірні дані в заяві;

  • порушені терміни подання чи відсутні підтверджувальні документи.

Якщо виборець вважає таку відмову неправомірною, він може оскаржити її в суді.

Як голосувати тим, у кого немає реєстрації?

Новий Виборчий кодекс дає можливість визначити виборчу адресу в разі відсутності реєстрації. У таку ситуацію могли потрапити студенти-переселенці з окупованих територій Донбасу, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після його закінчення, по суті, опинилися на вулиці. Часто без реєстрації залишаються після розлучення, а також безхатьки.

Такі громадяни можуть подати заяви на визначення виборчої адреси на підставі постанови ЦВК «Про Порядок визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання». Причому оформити адресу голосування можна онлайн.

Слід звернутись до Державного реєстру виборців із паспортом та заявою (або переслати заяву онлайн, як писалося вище). При цьому попередньо погодити із соцслужбою, що адресою голосування можна вказати адреса відповідного центру обліку соцслужби, про що й взяти довідку.


11.07.2020 1118
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1963
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2832
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3467
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6856 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3860

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6807 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5117
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3402
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455