Зміна парадигм-2. До міфологічної і біблійної природи* зміни парадигм

 

«Над мірю життя й числа гуляє Час,

з початку й до кінця, свідомо втілений в речах, і свідок цьому – моє Я»

Е.Вітер

 

      Продовжуючи почату тему  «Зміни парадигм» і, залишивши ненадовго сферу економічної діяльності людини, поглянемо на тло, або природу з якої людство вийшло і черпає ресурси, і яка перелилась з формотворчої дії (міфи про Гею-землю, яка породжує сама з себе), в природу сотворіння об’єкту/суб’єкту (і людина сама з себе)  біблійної епохи, вислідом якої є наша цивілізація.

     Тут я буду широко цитувати «Великий код: Біблія і література» Нортропа Фрайна**. Оскільки все написане ним важливе, а його розвідки настільки фундаментальні стосовно Біблії в площині літератури, що вони потребують моєї тільки мінімальної участі, як укладача його думок у теорію «Зміни парадигм» стосовно часу. Отже…

     «У міфології існує ідея колообігу, а саме циклічності пір року і пов’язаного з ними тваринного і рослинного життя. Цикл, яким заправляє «мати-земля», natura naturans, є, за Платоном, циклом різниць: життя, що народжується, завжди відрізняється від того життя, яке його породило. Звідси – наполягання на віднові й затирання минулого. Врешті, коли саме суспільство ускладнюється, його міфологія переключається (зміна парадигм, Е.В.) на ідею natura naturata, ідею природи, що сприймається структурно чи системно, а символіка циклічного руху посувається на небо. Так стається тому, що небо втілює майже той самий цикл: годі не бачити… що сонце сходить і заходить…Такий цикл натякає швидше на якусь доцільність і мудрість, ніж незбагненну силу, і мірою того , як таке розуміння бере гору в міфології, найвищого бога щораз частіше уявляють небесним отцем. Він – отець.., який скоріше сотворює світ, аніж дає життя, народжуючи.

     У кожнім разі, Гесіод запровадив концепцію матері-землі як значно старішу для грецької міфології, ніж Зевса, як отця небесного, пізнього узурпатора і третього з роду небесних богів, наступника Кроноса (бога часу) і Урану (божество що уособлює небо, яке породила сама земля). В часи стоїків небесний отець вседержитель переважив рожаницю – матір-землю». Отже, якщо Зевс сотворює /творить світ і може інтерпретуватись у сучасному світі, як поступ, розвиток чогось від простого до складнішого, то Гея виступає як троїста богиня: народження, смерті (приймає в себе) і відродження(збереження того що розвивається) в часі; або ж раю, землі і пекла – у просторі. Цивілізація, заснована Зевсом, з часом ускладнюється і в сучасному економічному вимірі з етапу Т-Г-Т (товар-гроші-товар) перейшла до Г-Т-Г-Г*-Г**-, де матеріальна сторона справи (Гея) з її часово-просторовими вимірами витіснилась абстрактно-ідеальною владною формою поживи Зевса.

     «У згаданому переході від natura naturans(природа) до natura naturata (ідея природи) вгадується дивна подібність до якісного переходу в критичному процесі, який ми простежили: від співучасті у рухові оповіді, що розгортається в  часі, до дослідження структури, що розгортається перед нами у просторі. Коли «зморозити»  міф, то отримаємо один метафоричний комплекс; коли ж «заморозити» цілу міфологію, отримаємо космологію. Так «заморожене» язичництво видається наснаженим видінням колового повторення. Природа сама по собі не пропонує якогось початку чи кінця, оскільки ми сприймаємо її в ментальних категоріях часу і простору, а початки й кінці часу і простору, насправді непомислені… Разом з тим ми помічаємо у природі повторюваний взір і можемо поширити його на видива колосальних циклів  (день-ніч, зима-літо). Усесвіт міг розпочатися від великого вибух мільярди років тому, але питання, що було перед цим зависає у повітрі.

      Натомість біблійний міф робить наголос на абсолютний початок і кінець часу та простору. Створення світу було абсолютним початком, а питати Бога, що він робив перед сотворенням, якось не личить – принаймні Августин покликається на когось (без сумніву на самого себе), хто у відповідь на таке каже, що в цей час Бог готував пекло для тих, хто ставитиме такі запитання… Найближче підійти до відповіді вдасться, визнавши, що ми сприймаємо час у такий спосіб, у який годі уявити собі його початок; час не є остаточною дійсністю, це ясно виписано у Біблії, і саме це спонукає її постулювати (згадаймо як Айнштайн постулював швидкість світла, щоб вивести свою теорію відносності, Е.В.) абсолютний початок. Подібно до цього, Старий Заповіт передрікає кінець – кінець не зовсім часу, радше історії, як ми її знаємо, - «день Ягве» («Господній день» у Біблії), який мислиться як день руїни і спустошення для язичників і невірних ізраїльтян… У Новому Заповіті цей день проступає виразніше, як час, котрий має межу».

     Така концепція двох рівнів: рівня часу і простору, а також рівня «вічності» понад ними, набирає у Новому Заповіті значення «воскресіння» як вертикального переходу зі світу смерті у світ життя. Тому воскресіння – це не відновлення, не відродження, не оживлення чи оновлення (функція міфічної Геї), адже всі ці слова передбачають новий часовий цикл і при остаточному розгляді виявляються протилежними воскресінню». Отже і тут прослідковується паралель  щодо переходу від міфологічного до біблійного трактування природи-простору до природи-часу, яка наштовхує на наступний якісний крок, зміну уявлень про час. Адже у своїх експериментах/творчості над природою/простором людина досягла видимих меж можливого, знехтувавши законами (чи є вони?) часу.

     «Царство Боже – світ ідеальний, метафорично тотожний з «духовним» Едемським садом… Мрія про нього наснажена двома головними джерелами. Перше – це, так би мовити, горішнє джерело природного циклу: царина молодості й весни, бадьорості та життєвої сили. Друге джерело – це творча, або ж продуктивна людська  діяльність, велика частина якої марнується чи навмисне спотворюється: люди воюють, годують паразитарні класи… Істинна праця, яка випливає з людської потреби мати їжу й притулок, змагає до того, щоб перетворити природу (перша природа «П», Е.В.) на світ людської подоби  (друга природа «П*»), значення і призначення. Тваринний світ перетворюється на пастирське середовище отар і стад; рослинний світ -  на зорані поля, виноградники, сади… Щобільше світ праці  виражає порівну і потреби і бажання…

     Із перетворенням природи в олюднений пастирсько-орно-цивілізованний (потреби) світ пов’язано чимало надуживань, марнотратства і бездумного нищення (бажання). Можливо, наші релігійні традиції заохочують нас вважати природу безмежним полем отримання прибутків. І до цього заохочує наростаюче відчуття відчуженості від природи, що супроводжує розвиток сучасної науки. Від Коперніка й надалі все більше скидається на те, що людина має лише випадковий стосунок як до світу зір.., так і до еволюції в часі, де людина пізня і небажана гілка. Оскільки сам обсяг наукового часу і простору разюче розрісся, традиційний погляд на сотворення почав виглядати параноїдально – як компенсаторна безпідставна манія людини, буцімто все було створено для неї.

     Істинний світ перебуває поза часом, але збагнути його можемо тільки в процесі, який протікає у часі. Як каже Еліот, «тільки часом долається час».

     Переосмислені міфи про мати-землю концептуально знаходять себе в книзі  Джеймса Лавлока, члена Британського королівського наукового товариства, «Гея – новий погляд на життя на Землі», про що я напишу іншим разом.

 

---------------------------

     *Природа – початкове значення грецького слова physis; первинна сила зросту, джерело енергії;

     **Герман Нортроп Фрай (1912-1991) – канадський мислитель, освітянин, знавець і теоретик літератури, історик ідей, соціальний критик, пастор, професор коледжу Вікторія університету Торонто.


07.07.2013 Еріка Вітер 1528 1
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466