Злити радіоактивну воду з АЕС "Фукусіма" в океан: США та Китай проти плану Японії

Атомна електростанція Фукусіма Дай-Ічі, видно з Томіоки, префектура Фукусіма, 7 березня.
Фотограф: Тору Ханай / Блумберг


Американські партнери, Південна Корея та Тайвань, приєдналися до Китаю, виступаючи проти плану Японії випустити в Тихий океан більш ніж мільйон кубічних метрів радіоактивної води з аварійної АЕС "Фукусіма Дай-Ічі", починаючи приблизно через два роки.

Три азійські уряди, усі з прибережними лініями поблизу, швидко розкритикували заяву Японії про те, що вона проведе контрольовані викиди, які, як очікується, триватимуть кілька десятиліть.

Південна Корея заявила, що вони становлять ризик для морського середовища та безпеки сусідніх країн, тоді як Китай заявив, що залишає за собою право вживати подальших заходів.

Японія почне випускати більше мільйона кубічних метрів очищеної радіоактивної води з аварійної атомної електростанції Фукусіма Дай-Ічі в Тихий океан приблизно через два роки, відокремлюючи США від інших азійськи[ союзників, які приєдналися до Китаю, засудивши цей крок.

Китай, Південна Корея та Тайвань швидко виступили із заявами, критикуючи контрольовані викиди протягом найближчих кількох десятиліть, при цьому Пекін заявив, що вони становлять ризик для морського середовища та безпеки сусідніх країн.

З іншого боку, США заявили, що такий підхід відповідає загальносвітовим стандартам, тоді як глава Міжнародного агентства з атомної енергії заявив, що глобальний орган допоможе забезпечити виконання плану "без негативного впливу на здоров'я людини та середовище."

"Утилізація очищеної води є неминучим питанням виведення з експлуатації АЕС" Фукусіма "", - заявив прем'єр-міністр Японії Йосіхіде Суга.

Таким рішенням закінчуються багаторічні суперечки щодо того, як утилізувати воду, якої достатньо для заповнення понад 500 басейнів олімпійського розміру. Вона просочується в реактори, які зазнали розпаду активних зон після землетрусу та цунамі у 2011 році.

Підтримка США надходить, коли Суга готується стати першим іноземним лідером, який проведе персональний саміт з президентом Джо Байденом у Вашингтоні напередодні кліматичної конференції, на якій Японія може оголосити нові цілі зменшення викидів на 2030 рік.

Щоб виконати свою обітницю бути вуглецево нейтральною до 2050 року, деякі урядові чиновники вважають, що Японії доведеться перезапустити майже кожен ядерний реактор, який вона закрила після аварій 2011 року, а потім побудувати ще більше.

"Ми вдячні Японії за її прозорі зусилля у прийнятті рішення про утилізацію очищеної води з реактора Фукусіма Дайічі", - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен у Twitter.

Викиди є загальноприйнятою практикою в галузі, і Японія заявила, що викиди будуть відповідати загальносвітовим рекомендаціям. Колегія Міністерства економіки, торгівлі та промисловості Японії рекомендувала минулого року воду випускати в океан або випаровувати.

Пропозиція передбачала, що будь-яка вода, що викидається в навколишнє середовище, повинна бути повторно очищена і розведена відповідно до стандартів, а скиди відбуватимуться протягом десятиліть, йдеться у звіті METI від грудня 2019 року.

Поки Tokyo Electric Power Co. Holdings Inc. обертається у воді, щоб на місці Фукусіма паливо та сміття охолоджувались, свіжа підземна вода надходить щодня і забруднюється.

Ця вода відкачується та очищається в процесі, який видаляє більшість радіоактивних елементів, за винятком тритію. Потім він зберігається в одному з приблизно 1000 резервуарів на місці, які, за прогнозами, будуть заповнені до середини 2022 року.

"Грінпіс" розкритикував план Японії випустити очищену воду "Фукусіма" в океан і заявив, що слід розглянути й інші варіанти.

"Замість того, щоб використовувати найкращу доступну технологію для мінімізації небезпеки радіації шляхом довгого зберігання та перероблення води, вони обрали найдешевший варіант - скидання води в Тихий океан", - заявила екозахисна група.

Міжнародне агентство з атомної енергії заявило у своєму звіті у квітні 2020 року, що рекомендації METI "базуються на достатньо всебічному аналізі та на надійній науково-технічній основі".

На початку року комісія експертів запропонувала уряду Японії злити радіоактивну воду з "Фукусіми" в море, оскільки ємності для її зберігання скоро вичерпаються. Вони назвали це безпечною процедурою, яка застосовується і на звичайних атомних реакторах. Такий план, однак, викликає сильний опір з боку місцевих рибалок і фермерів, які побоюються, що люди перестануть купувати їхню продукцію.

Рада з атомної енергії Тайваню висловила жаль з приводу прийнятого рішення, заявивши, що раніше висловилася проти цього плану. Орган у Тайбеї заявив, що створив 33 спостережні пункти у водах поблизу Тайваню для оцінки будь-якого впливу радіоактивності.

Ху Сіцзінь, редактор газети Global Times, яку підтримує Комуністична партія, заявив, що США схвалили план "закріпити лояльність Японії".

"США вважають, що вони далеко від Японії й мають найменший ризик", - написав він у Twitter. "Але наявність океанічних течій означає, що в майбутньому штати стикнуться з таким самим ризиком".

за матеріалами Bloomberg


14.04.2021 857
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

976
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1991
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2867
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3498
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3696
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6889 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3878

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5692

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6835 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7646
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2484
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4749
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5133
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

506
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

966
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1835
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3419
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

941
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1809
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3716
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3940 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5472