Атомна електростанція Фукусіма Дай-Ічі, видно з Томіоки, префектура Фукусіма, 7 березня.
Фотограф: Тору Ханай / Блумберг
Американські партнери, Південна Корея та Тайвань, приєдналися до Китаю, виступаючи проти плану Японії випустити в Тихий океан більш ніж мільйон кубічних метрів радіоактивної води з аварійної АЕС "Фукусіма Дай-Ічі", починаючи приблизно через два роки.
Три азійські уряди, усі з прибережними лініями поблизу, швидко розкритикували заяву Японії про те, що вона проведе контрольовані викиди, які, як очікується, триватимуть кілька десятиліть.
Південна Корея заявила, що вони становлять ризик для морського середовища та безпеки сусідніх країн, тоді як Китай заявив, що залишає за собою право вживати подальших заходів.
Японія почне випускати більше мільйона кубічних метрів очищеної радіоактивної води з аварійної атомної електростанції Фукусіма Дай-Ічі в Тихий океан приблизно через два роки, відокремлюючи США від інших азійськи[ союзників, які приєдналися до Китаю, засудивши цей крок.
Китай, Південна Корея та Тайвань швидко виступили із заявами, критикуючи контрольовані викиди протягом найближчих кількох десятиліть, при цьому Пекін заявив, що вони становлять ризик для морського середовища та безпеки сусідніх країн.
З іншого боку, США заявили, що такий підхід відповідає загальносвітовим стандартам, тоді як глава Міжнародного агентства з атомної енергії заявив, що глобальний орган допоможе забезпечити виконання плану "без негативного впливу на здоров'я людини та середовище."
"Утилізація очищеної води є неминучим питанням виведення з експлуатації АЕС" Фукусіма "", - заявив прем'єр-міністр Японії Йосіхіде Суга.
Таким рішенням закінчуються багаторічні суперечки щодо того, як утилізувати воду, якої достатньо для заповнення понад 500 басейнів олімпійського розміру. Вона просочується в реактори, які зазнали розпаду активних зон після землетрусу та цунамі у 2011 році.
Підтримка США надходить, коли Суга готується стати першим іноземним лідером, який проведе персональний саміт з президентом Джо Байденом у Вашингтоні напередодні кліматичної конференції, на якій Японія може оголосити нові цілі зменшення викидів на 2030 рік.
Щоб виконати свою обітницю бути вуглецево нейтральною до 2050 року, деякі урядові чиновники вважають, що Японії доведеться перезапустити майже кожен ядерний реактор, який вона закрила після аварій 2011 року, а потім побудувати ще більше.
"Ми вдячні Японії за її прозорі зусилля у прийнятті рішення про утилізацію очищеної води з реактора Фукусіма Дайічі", - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен у Twitter.
Викиди є загальноприйнятою практикою в галузі, і Японія заявила, що викиди будуть відповідати загальносвітовим рекомендаціям. Колегія Міністерства економіки, торгівлі та промисловості Японії рекомендувала минулого року воду випускати в океан або випаровувати.
Пропозиція передбачала, що будь-яка вода, що викидається в навколишнє середовище, повинна бути повторно очищена і розведена відповідно до стандартів, а скиди відбуватимуться протягом десятиліть, йдеться у звіті METI від грудня 2019 року.
Поки Tokyo Electric Power Co. Holdings Inc. обертається у воді, щоб на місці Фукусіма паливо та сміття охолоджувались, свіжа підземна вода надходить щодня і забруднюється.
Ця вода відкачується та очищається в процесі, який видаляє більшість радіоактивних елементів, за винятком тритію. Потім він зберігається в одному з приблизно 1000 резервуарів на місці, які, за прогнозами, будуть заповнені до середини 2022 року.
"Грінпіс" розкритикував план Японії випустити очищену воду "Фукусіма" в океан і заявив, що слід розглянути й інші варіанти.
"Замість того, щоб використовувати найкращу доступну технологію для мінімізації небезпеки радіації шляхом довгого зберігання та перероблення води, вони обрали найдешевший варіант - скидання води в Тихий океан", - заявила екозахисна група.
Міжнародне агентство з атомної енергії заявило у своєму звіті у квітні 2020 року, що рекомендації METI "базуються на достатньо всебічному аналізі та на надійній науково-технічній основі".
На початку року комісія експертів запропонувала уряду Японії злити радіоактивну воду з "Фукусіми" в море, оскільки ємності для її зберігання скоро вичерпаються. Вони назвали це безпечною процедурою, яка застосовується і на звичайних атомних реакторах. Такий план, однак, викликає сильний опір з боку місцевих рибалок і фермерів, які побоюються, що люди перестануть купувати їхню продукцію.
Рада з атомної енергії Тайваню висловила жаль з приводу прийнятого рішення, заявивши, що раніше висловилася проти цього плану. Орган у Тайбеї заявив, що створив 33 спостережні пункти у водах поблизу Тайваню для оцінки будь-якого впливу радіоактивності.
Ху Сіцзінь, редактор газети Global Times, яку підтримує Комуністична партія, заявив, що США схвалили план "закріпити лояльність Японії".
"США вважають, що вони далеко від Японії й мають найменший ризик", - написав він у Twitter. "Але наявність океанічних течій означає, що в майбутньому штати стикнуться з таким самим ризиком".
за матеріалами Bloomberg