Земля для бійців АТО: місія неможлива?

 

/data/blog/122276/d21825ef8d69381552b20302475c6231.jpg

 

Серед пільг, які законодавчо встановлені для учасників бойових дій ( у тому числі в АТО) та прирівняних до них осіб, є надання їм земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. За рішенням місцевої влади можна отримати також місце під гараж.  Отже, як отримати земельну ділянку?

 

Земля сільськогосподарського призначення (особистого селянського господарства) та під садівництво
Такі земельні ділянки зазвичай надаються за межами населених пунктів, тому їх оформленням займається Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області. За інформацією заступника начальника Управління Анатолія Собчука, станом на 30 листопада в області надійшло 5279 заяв (99% – учасники АТО), з них дозволи вже отримали 2323 заявників на 488 га, у власність земельні ділянки площею 108,2 га отримали 804 особи. Зарезервовано  1275 га землі, з них для садівництва надається 192 га, для сільськогосподарського призначення – 549 га. Під садівництво надається в межах 12 «соток», для ведення особистого селянського господарства – до 2 га.

 

Для того, щоб отримати земельну ділянку сільськогосподарського призначення чи під садівництво, необхідно спочатку  зареєструватися. Але  реєстр – це не черга, тому не  чекайте, що після реєстрації одразу вам запропонують земельну ділянку.
Наступний крок – визначення земельної ділянки. Її треба вибрати самостійно. На сайті Держгеокадастру  знаходимо карту зарезервованих земельних ділянок. На ній жовтим кольором показано вільні земельні ділянки, зеленим кольором ті, на які вже отримано дозвіл на оформлення, а синім – ті, що уже у власності.

 

Після цього вибрану земельну ділянку потрібно оформити: зробити необхідну картографічну документацію, довідку про склад грунтів у районних відділах Держгеокадастру відповідно до місцезнаходження ділянки. Якщо ділянка в межах населеного пункту, потрібне рішення місцевої влади, якщо ж ні – такого рішення не потрібно.

 

Заяву, картографічні матеріали, довідку про склад грунтів, копії паспорта, ідентифікаційного коду, посвідчення учасника бойових дій слід подати у загальний відділ Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Але потрібно пам’ятати, що в першу чергу ділянки надаються сім’ям загиблих в АТО та тим учасникам АТО, які отримали інвалідність.

 

Районні та сільські ради по-різному вирішують питання надання землі учасникам АТО. 99% звернень позитивно вирішується у Городенківському районі, на другому місці – міста Бурштин, Коломия, Снятинський та Рожнятівський райони. Найважче отримати землю у Івано-Франківську та Яремчому.

 

Отримання землі значно утруднює відсутність генплану деяких населених пунктів. Для отримання земельної ділянки під садівництво в межах Івано-Франківської міської ради можна звернутися у відділ звернень міськвиконкому.

 

Земля під індивідуальне житлове будівництвоЗемля під забудову надається згідно з рішенням місцевої влади.

 

В Івано-Франківську для отримання такої ділянки потрібно звернутися із заявою та необхідними документами до Центру надання адміністративних послуг. Проте  заяви можуть подати тільки учасники бойових дій чи прирівняні до них особи, прописані в Івано-Франківську, або ж переселенці із зони бойових дій, зареєстровані в Івано-Франківську.

 

Також у ЦНАПі учасники АТО чи прирівняні до них особи можуть стати на чергу для отримання квартири у м. Івано-Франківську.

 

Чергу на отримання земельної ділянки під будівництво формує відділ реєстрації та розподілу житла департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківська.

 

Станом на 6 грудня 2016 року у списки громадян, які бажають отримати земельну ділянку під індивідуальне будівництво, включено 1056 учасників АТО, з них:
— 16 сімей загиблих учасників АТО;
— 1 сім’я померлого ветерана АТО;
— 26 інвалідів війни;
— 838 учасників бойових дій.

 

Крім учасників бойових дій в АТО, на пільговій черзі знаходяться також реабілітовані, ліквідатори ЧАЕС 1 та 2 категорії, евакуйовані із зони ЧАЕС, учасники бойових дій у зарубіжних країнах, інваліди війни з числа учасників бойових дій, ветерани та інваліди Другої світової війни та армії, діти війни, ветерани праці та інші особи, згідно із законами України.

 

Загалом станом на 6 грудня 2016 року на земельному обліку при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради перебуває 4326 осіб, які бажають отримати земельну ділянку під індивідуальне будівництво.

 

Земельним фондом та наданням ділянок безпосередньо відає управління земельних відносин департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради. І хоч земель для індивідуального будівництва чи садівництва в межах Івано-Франківської міської ради дуже мало, такі ділянки учасникам бойових дій все-таки виділяють. Наприклад, на сесії міської ради 21 жовтня було затверджено у власність 2 земельні ділянки під індивідуальне будівництво та надано 7 дозволів на складання проектів землеустрою. Акцентуємо, що поки що  надаються земельні ділянки під індивідуальне будівництво сім’ям загиблих в АТО, а  ділянки під садівництво надаються сім’ям загиблих та інвалідам АТО, пораненим. До учасників бойових дій, що знаходяться на пільговій черзі на загальних підставах, черга ще не дійшла, тож їм марно чекати швидкого отримання земельної ділянки.

 

Можливо, швидше земельні ділянки можна отримати в межах області. Надання землі учасникам бойових дій для житлового будівництва в межах області вирішується на сесіях відповідних місцевих рад.

 

Земля під гараж

 

Першочергового надання місця під гараж для учасників бойових дій українським законодавством не передбачене.  Проте в Івано-Франківську  міська влада у міру можливостей сприяє у вирішенні цього питання. Наприклад, 21 жовтня на сесії міської ради 2 учасники АТО отримали дозволи на складання проектної документації на спорудження гаражів у гаражному кооперативі № 14. Ще 17 заяв на облаштування гаражів чекають затвердження на виконкомі. Із них – для 11 членів сімей загиблих, 2 інвалідів та 4 поранених в АТО.

 

Заяви на облаштування гаражів приймаються у відділі звернень міськвиконкому.

 

Грошова компенсація   за неотриману  земельну ділянку
Українським законодавством така компенсація не передбачена. Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків виступив з такою ініціативою, проте на центральному рівні її ще не схвалили. Чи  буде прийняте таке рішення на міському рівні – теж не відомо. Бюджет міста не йде в жодне порівняння, наприклад, із бюджетом Львова, де замість земельної ділянки учасники бойових дій отримають по 100 тис. грн. Уже у грудні цього року гроші отримають перші 100 львів’ян – учасників АТО.

 

Замість висновку:  землю шукаємо самі
Український законодавець, надаючи учасникам бойових дій АТО право на першочергове отримання ряду земельних ділянок, не прорахував усі наслідки такого рішення. Мабуть, ніхто не сподівався, що АТО триватиме так довго, відповідно, збільшиться кількість учасників бойових дій. Варто врахувати, що вільної землі в деяких областях України залишилося дуже мало. А ту, що ще не зайнята, голови сільрад неохоче віддають учасникам АТО, особливо не зареєстрованим у їхньому населеному пункті. Крім учасників бойових дій, право на пільгове отримання земельних ділянок мають ще й інші категорії осіб. Деякі з них вже довго стоять на черзі. Утруднює справу і відсутність генплану багатьох населених пунктів.

 

Тож учасникам бойових дій, які хоч і зареєстровані на пільговій черзі, але знаходяться у ній на загальних підставах (не інваліди, не поранені), доведеться довго чекати на земельну ділянку.

 

Грошова компенсація за невикористану земельну ділянку законом не передбачена. А враховуючи бідний Івано-Франківський бюджет, якщо і буде запропонована, то зовсім мізерна.

 

Вихід все-таки є. Самому шукати земельну ділянку в межах області, за підтримкою звертатися до голови відповідної сільради, до бійців АТО, які проживають у цій місцевості, до місцевих активістів-патріотів і таким чином реєструвати знайдену чи запропоновану ділянку.

 

Наталя ХРАБАТИН, ЗК


19.12.2016 Наталя ХРАБАТИН 3365 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

928
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1917
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3648
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3832

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5643

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6757 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7605
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2433
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5091
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

452
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

919
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1787
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3374
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1758
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3667
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5422