Збирання грибів і ягід в Карпатах

 

/data/blog/113712/bd83ad365b761bfcc2d7cc33267858f6.jpg

 

Зазвичай туристи розглядають поїздку в Карпати вельми одноманітно — більшість відпочиває на гірськолижних курортах цього краю взимку, а влітку — під час неквапливих прогулянок насолоджуються гірськими пейзажами. Тим не менш, є ще один вид активного відпочинку, про який знають не всі, проте, дізнавшись, сприймають із задоволенням.

 

Збір грибів та ягід в Карпатах легко складе конкуренцію дайвінгу в Таїланді або серфінгу на Каліфорнійському узбережжі, оскільки не настільки пов’язаний з ризиком для життя і здоров’я, але, тим не менше, дозволяє отримати свою частку адреналіну. Українські Карпати — найкрасивіший лісовий край, з нетерпінням чекає збирачів природних багатств з усього світу.

Чому людей так приваблює збиральництво грибів і ягід?

Однозначної відповіді на це питання немає, оскільки, хтось шаленіє від прогулянок по лісових стежках, а збиральництво допомагає сумістити приємне з корисним, дає можливість провести час з користю. Хтось прагне нових відкриттів і не перестає пізнавати світ, навіть будучи у відпустці. Вивчення зовнішніх ознак їстівних грибів і ягід, отримання інформації про те, як ростуть рослини в дикій природі, дозволяє значно підвищити свій інтелектуальний рівень, причому, вельми незвичайним способом. 

Багато кому з нас вельми набридло щоденне просиджування за комп’ютером і різноманітними новомодними гаджетами. Проживання в сучасному мегаполісі непомітно забирає дуже багато життєвих сил, а збиральництво допомагає досягти єднання з природою, почерпнути її позитивну енергетику, позбутися накопиченої втоми. 

Не варто забувати і про те, що процес збору грибів та ягід допомагає завести нові знайомства, краще пізнати культуру і традиції місцевих жителів, які відрізняються відкритістю і гостинністю. Збір грибів та ягід в Карпатах — свого роду змагання, яке дуже близьке людям азартним. Погодьтеся, ходити по гриби і намагатися побити рекорд своїх попутників куди краще, ніж грати в карти на гроші або пропадати за ігровими автоматами.

Гриби та ягоди, якими багатий наш карпатський край

В Карпатах впритул можна зустрітися більш, ніж з 300 видами грибів і з видами ягід, які в будь-якому іншому регіоні з подібним кліматом не виростають зовсім. Важливо пам’ятати, що в цю цифру входять і неїстівні або умовно їстівні екземпляри.

Кращий час для збирання грибів в регіоні — починаючи з середини липня і закінчуючи жовтнем, а в особливо спекотне і дощове літо — ще довше.
Найчастіше зустрічаються такі грибочки:
• боровики;
• білі гриби — ці живі організми можуть мати величезну вагу (до 4-х кг) і солідний розмір (до 40 см в діаметрі капелюшки і до 30 см — довжина плодоніжки). Місцеві жителі люблять розповідати історії — правдиві і не дуже, про те, як знайшли свого велетня.
• грузді і маслюки;
• підосичники, підберезники і рижики;
• печериці (шампіньйони). 

 

Місцями трапляються навіть гостродефіцитні і дуже дорогі трюфелі, чиї одомашнені побратими вживаються виключно в елітних французьких ресторанах. Всі ці гриби можна сміливо вживати в їжу, за умови, що грибник добре розбирається в тонкощах збору. 

Ягоди в Карпатах яскраві й соковиті. Багато туристів, що побували на ягідному «сафарі» в Західній Україні, вважають, що ці плоди вбирають в себе колір найкрасивіших гірських пейзажів, смак яскравого сонця і сік швидкоплинних річок і глибоководних озер з найчистішою водою. Зрозуміло, ягоди — штука сезонна, тому на початку червня можна сміливо збиратися за суницями, через місяць підходить черга чорниці та малини, а в серпні, напевно, вдасться зібрати кошик лісової смородини-черноплодки, брусниці і ожини. Тепла осінь радує другим врожаєм малини, брусниці, шипшини, журавлини (до речі, цю кислинку можна збирати ще і в жовтні).

Правила збору грибів і ягід

Щоб похід по гриби або ягоди залишив тільки приємні спогади і не привів до лікарняної палати, слід дотримуватися певних запобіжних заходів:
• Збирати урожай лісових багатств потрібно тільки в супроводі досвідчених грибників або лісників або ж вже маючи досвід і вміння розрізняти різні види грибів і ягід. Далекі прогулянки в карпатському лісі неприпустимі — є ризик заблукати або потрапити на очі диким тваринам. До того ж, тільки кваліфікований збирач в силах розрізнити гриби-двійники або отруйні ягоди;
• Вирушаючи в ліс, необхідно ретельно спланувати свій гардероб. Ні для кого не секрет, що «лісовий» одяг має бути світлих тонів, а голову повинна прикрашати кепка або косинка. Найкраще взуття для такого заходу — високі гумові чоботи. Після повернення, весь одяг, а також тіло необхідно оглянути на предмет виявлення кліщів;
• Збираючись до лісу, необхідно переконатися, що мобільний телефон заряджений, а на балансі достатньо коштів для здійснення дзвінків. Не факт, що гаджет буде приймати зв’язок в глушині, проте убезпечити себе все ж варто.
• Важливо пам’ятати і про збереження природи — гриби потрібно зрізати, а не зривати — так пошкоджується грибниця, і організм втрачає здатність до самовідтворення. Ягоди можна збирати тільки вручну, без застосування так званих «чесалок», оскільки під їх жорна потрапляють не тільки самі плоди, а й листя. Нерідко використання «чесалки» призводить до загибелі ягідного куща.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

 

Основні застереження для збирачів-початківців

• ні за яких обставин не можна відокремлюватися від групи або втрачати з виду свого товариша;
• ні в якому разі не можна брати незнайомі, сумнівні гриби або збирати невідомі ягоди.
• отруйні або сумнівні гриби або ягоди не можна навіть в руки брати;
• займаючись збиранням, не можна нічого їсти, курити, а при необхідності привалу або облаштування перекусу, необхідно ретельно вимити руки з милом.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

Популярні способи використання зібраних грибів та ягід

Зрозуміло, збір грибів та ягід в Карпатах не тільки сприяє духовному збагаченню, а й радує результатами. Зібраний урожай доцільно використовувати — гриби можна висушити, заморозити або засолити, а посмажені відразу ж після збору грибочки — чудова страва до вечірнього столу! Мариновані білі гриби — делікатес на будь-якому застіллі.

 

Карпатські ягоди можна висушити або перетерти з цукром — так найкраще зберігаються корисні властивості продукту. Плоди варто заморозити, а взимку використовувати в якості начинки пирогів, наповнювачів для домашнього морозива та йогуртів. Карпатський чай із сушених ягід і трав — кращий засіб для зігрівання, відмінні ліки від застуд і нервових розладів.

Збирання грибів і ягід в Карпатах

 
За матеріалами: http://vv-hotel.com/
Фотографії: http://igormelika.com.ua/


19.08.2016 4633 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421