В Україні, щоб засвідчити заповіт, підтвердити підпис або написати довіреність, доведеться платити в десятки разів більше. Державне мито за нотаріальні дії пропонують підвищити в 17-750 разів (залежно від нотаріальної дії).
Такі зміни передбачені в законопроєкті №3236-1. Найближчим часом Верховна рада України може його розглянути.
Так, в пояснювальній записці до цього законопроєкту вказана основна підстава збільшення державних мит - зумовлено необхідністю запобігання зменшенню доходів місцевих бюджетів у сучасних умовах.
Як зазначив адвокат Василь Масюк, неоднозначним є положення, що мита на нотаріальні послуги можуть бути істотним джерелом поповнення бюджету. Мито не повинно виконувати фіскальну функцію, зважаючи та те, що це плата за послугу, яка має забезпечувати компенсацію витрат на її надання.
Переважно до державних нотаріусів звертаються ті, хто не завжди можуть собі дозволити платити за такі ж послуги в приватних нотаріусів.
Для прикладу наведемо нижче порівняльну інформацію за які саме послуги прийдеться платити в декілька разів більше.
Державні нотаріуси повинні стягувати плату за свої послуги у вигляді мита. Розмір мита на послуги державних нотаріусів встановлювався ще в дев’яностих роках, і дійсно у порівнянні з вартістю інших послуг є доволі застарілим і не відповідає ринковій вартості відповідних послуг.
А ось як автори законопроєкт пропонують «осучаснити» вартість послуг:
Засвідчити заповіт
Зараз: 85 копійок.
Буде: 255 грн.
За дублікат нотаріально завірених документів
Зараз: 51 копійка.
Буде: 85 грн.
Засвідчити підпис на документі
Зараз: 34 копійки.
Буде: 170 грн.
За підтвердження доручення на право користування автомобілем
Зараз:
родича першої лінії: 1,7 грн;
не родичам: 5,1 грн.
Буде:
родича першої лінії: 170 грн;
не родичам: 255 грн.
Отже, за засвідчення заповітів доведеться заплатити в 300 разів більше, за доручення – у 50-750 разів, за засвідчення справжності кожного підпису на документах – у 500 разів, за передання заяв громадян – у 17 разів, за видання дублікатів нотаріально засвідчених документів – у 167 разів.
Державні нотаріуси за вказаний вище перелік послуг можуть брати тільки держмито. За додаткові послуги (консультації тощо) доведеться платити згідно з прайсом, який затвердив територіальний підрозділ Мін'юсту.
До відома. В Україні поряд з державними нотаріусами є і приватні нотаріуси, які самостійно встановлюють вартість послуг. У цьому випадку працюють ринкові умови, й вразі якщо в одного нотаріуса послуги будуть занадто дорогими, клієнт знайде нотаріуса з послугами – дешевше.
Для порівняння, якщо у законопроєкт пропонують встановити вартість у 255 грн за «засвідчення заповіту» (зараз лише 0,85 грн), то в приватного нотаріуса в Івано-Франківську за цю аналогічна дія коштує орієнтовно 500 грн.
партнерський матеріал