В Україні послабили карантин – запрацював транспорт, заклади громадського харчування, ринки. А тим часом з кожним днем випадків COVID-19 не зменшується, а навпаки – б’ємо рекорди.
В Івано-Франківську ситуація не з легких, - кажуть медики і закликають людей не забувати, що живемо у час пандемії.
Фіртка поспілкувалася із заступником головного лікаря Івано-Франківської ЦМКЛ Володимиром Вовчуком.
У розмові про коронавірус, імунітет, переповнені лікарні, пацієнтів, емоційне виснаження медпрацівників та те, чому не варто забувати про карантин.
Яка зараз ситуація в Івано-Франківській центральній міській лікарні?
Ситуація у міській лікарні напружена.
На сьогоднішні (1 липня) маємо рекорд – 198 пацієнтів з COVID-19. Це більше, ніж було 18 квітня, коли спостерігали пік – тоді ми мали 194 пацієнти.
Лікарня переповнена. Це дійсно так. І кількість хворих буде збільшуватися, бо знято вузькі карантинні обмеження, а люди не розуміють, що коли знімаються жорсткі заборони, на перше місце виходять засоби індивідуального захисту – миття рук, носіння масок, рукавичок.
Ви ж бачите, що у місті люди розслабилися. Тому ми й отримали ріст захворюваності. Це закономірно.
У нашому суспільстві низький рівень самодисципліни.
На осінь варто очікувати другу хвилю захворюваності?
Вже розуміємо, що COVID-19 - це не сезонне захворювання, таке як було у 2009 році, коли ми зіткнулися з H1N1 – було два місяці епідемії й тоді грип став сезонним.
Ми маємо зараз липень місяць – і 198 пацієнтів у лікарні. Літо, сонце та ультрафіолет не вплинули на цей вірус. Тому вже зрозуміло, що COVID-19 - несезонний. Що буде восени? Скоріш за все, що буде друга хвиля, бо додадуться ще сезонні респіраторні захворювання.
Лікарня зараз завантажена повністю. Чи є можливість розгорнути додаткові місця?
Маємо резерву 50 місць. Але тут питання не у ліжках. Проблема у кисневій залежності - важливо дати пацієнтам кисень.
Також є питання у лікарях – рук просто не вистачає. У нас залучені вже всі фахівці терапевтичних профілів – і кардіологи, і ревматологи, і фізіотерапевти.
Лікарів не вистачає через велику завантаженість, чи мова про психологічне вигорання за цей час?
До честі наших лікарів, з тих, хто задіяний у лікуванні хворих на коронавірус, за час пандемії ніхто не залишив роботу. Є професійне вигорання, знижується настороженість. Людям важко, вони виснажені, адже мова про чотири місяці жорстких обмежень.
Була надія, що вірус зникне. Але зараз ми налаштовуємося вже на те, що доведеться працювати у таких умовах ще тривалий час.
Скільки медпрацівників ЦМКЛ хворіють чи перехворіли вже на коронавірус?
У нас зараз є 10 випадків, за якими продовжується розслідування, щоб довести, що люди інфікувалися на роботі. Це складний процес – багато бюрократії.
Зараз ми проводимо дослідження методом ІФА. І ми вже знаємо, що 35% нашого медичного персоналу перехворіли на COVID-19 – або у легкій формі, або безсимптомно. У них вже є імунітет.
Що цікаво, якщо мова про мешканців Івано-Франківська, то на ІФА скеровуються люди, які кажуть, що вони не хворіли. А результат позитивний. І таких 11%. Тобто, ми можемо говорити, що колективний імунітет серед франківців вже на рівні 10% - 11%.
Наскільки результати цих тестів є правдивими?
Достатньо високі – 95-99%. Це антитіла, це апаратне дослідження.
Як, до речі, із ПЛР. Раніше нарікали на те, що досить довго доводиться очікувати результати?
У нас є проблеми – на результати чекаємо від 2 до 7 днів. Це довго.
Згідно з протоколами лікування COVID-19, хворим оплачують лікування. А якщо результат тесту приходить, скажімо, на сьомий день, то ці шість днів людина змушена витрачати на препарати свої власні кошти. І механізму повернення їх хворим немає.
Але і загалом коштів не вистачає.
Скільки вартує, приблизно, лікування коронавірусу – від часу поступлення у медзаклад до виписки?
Усе дуже індивідуально. Але вже можемо говорити про три такі базові типи: якщо форма перебігу легка, без кисню – 6-7 тис грн; середній випадок – 14-16 тис грн; важкий – до 35 тис грн.
Був у нас випадок, коли лікування обійшлося пацієнту у 72 тис грн. І він, на жаль, не одужав…
Це дуже страшно і прикро, але така тепер ціна життя, ціна безпечності людей та того, що не дотримуємося карантинних обмежень.
Чи можливе повторне зараження?
Є різні версії. Навколонаукові висновки кажуть, що імунітет дійсний тільки впродовж двох місяців. Давайте переживемо ці два місяці й побачимо. Бо поки що це не доведено.
Всі сподіваються на вакцину – якщо вона буде, то ми справимося з цією пандемією.
Але ж ми всі знаємо, як у нашому суспільстві ставляться до вакцин…
Я знаю про цю антивакцинальну кампанію і все решта. Дивуюся…
Але летальність у місті від коронавірусу 6%. Це багато.
У період між 2010-2020 роками, коли у нас не було епідемій, від пневмоній помирали у місті 2-3 людей. Зараз за квартал 29 людей. Тому різниця є.
Як зараз лікують, є нові протоколи, зміни до них?
Протоколи змінюються постійно - від одних препаратів відмовляються, інші рекомендують. На сьогодні у світі немає препарату, який би діяв на вірус.
Пробували лікувати синдромно. Від тих препаратів, з яких починали у лютому, зараз відмовилися – пропонують інші.
З вашої практики, які заходи здійснюють лікарі при поступленні хворого з коронавірусом? Що є дійсно дієвим?
Перше, це киснева підтримка – вся проблема, що легені настільки змінюються, що організм не отримує кисню.
Даємо антибіотики, бо на 3-4 день доєднується бактеріальна флора і цей мікс дає сильні ускладнення.
І третє – терапія від інтоксикації, бо вірус дає сильну інтоксикацію організму.
Це три стовпи, але все індивідуально, бо люди поступають у різних станах.
Яка ситуація із забезпеченням ЦМКЛ медикаментами, апаратами?
У нас дев’ять апаратів ШВЛ. Зраз вісім людей у реанімації. Зайнято сім апаратів – п’ять СІПАП та два - на ШВЛ. Увесь наш резерв станом на сьогодні – два апарати.
Як по ліжках, так і по засобах кисневої підтримки - ми на межі.
Є проблема з ліками. Йде затримка щодо фінансування від НСЗУ на місяць. За травень кошти ми отримали тільки минулої п’ятниці.
Як з виплатами заробітної плати лікарям?
Ми виплатили все, що обіцяв Уряд тим, хто працює із хворими на COVID-19.
У Європі карантин послаблюють, у нас ще ситуація незрозуміла – є окремі області, де кількість хворих велика. Ми на межі теж…
У Європі відразу карантин був жорстким і люди його витримали. У нас у людей самодисципліна на низькому рівні. Вірус нікуди не дівся, закони епідеміології ніхто не скасовував.
У них захворюваність пішла на спад, а у нас перша хвиля ще ніяк не закінчиться. Всі епідемії мають так званий «хвіст» - йде перша хвиля, а тоді вже йде цей «хвіст».
Доки триватиме ця перша хвиля, нам ще не відомо.
Ваші поради франківцям, як вберегти себе від коронавірусу?
Тут все просто – все те, що усі вже знають: соціальна дистанція, маски, рукавиці, ретельне миття рук, миття та термічна обробка продуктів. І надважливо – здоровий спосіб життя, бо тут на перше місце виходить наш імунітет. Якщо він хороший, то людина переносить захворювання у легкій формі, або ж навіть безсимптомно.
Згідно зі статистикою, 60% хворих у нас – це люди віком до 50 років. У той час, як в Європі – у тій таки Італії – це були люди похилого віку. Тобто, мова про те, що у наших людей поганий імунітет.
У нас немає альтернативи - і карантин не завжди вихід. Були випадки, коли великі підприємства не йшли на карантин і все було добре – ніхто не хворів. Головне, дотримуватися гігієни.
Додамо, що на Прикарпатті визначено перелік закладів охорони здоров'я, які входять до першої лінії та передбачені для лікування хворих з гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусом: КНП «Центральна міська клінічна лікарня», КНП «Надвірнянська ЦРЛ», Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня, КНП «Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр", КНП «Міська клінічна лікарня №1», КНП «Галицька лікарня», КНП «Косівська ЦРЛ», КНП «Долинська ЦРЛ», КНП «Калуська ЦРЛ», КНП «Городенківська ЦРЛ», КНП «Рожнятівська ЦРЛ», КНП «Коломийська ЦРЛ», Івано-Франківський обласний перинатальний центр".