Плануючи будівництво нафтопереробного заводу або газопроводу, облаштування водопроводу або газопостачання в житловому секторі, спорудження хімічного комбінату або елеватора, плануючи ці заходи, труби якого профілю будете купувати?
Звичайно круглого. Переваги сталевих труб з круглим профілем перед трубопрокатом інших фасонних перетинів очевидні:
- в круглій трубі тиск на стінки, що виробляється переміщуваним по ній робочим середовищем, розподіляється рівномірно;
- круглі труби (крім зварних) відносно легко згинаються, що важливо для прокладки трубопроводів;
- сортамент Труба кругла - дуже широкий, і можна легко підібрати труби потрібного типорозміру;
- круглий сталевий трубопрокат має тривалий термін експлуатації, а значить, добре переносить вплив хімічно агресивного середовища;
- сталеві труби круглі не бояться різких перепадів температур.
Види сталевих труб
За способом виробництва весь сортамент трубопрокату ділиться на дві великі групи: безшовні труби і зварні труби.
Безшовні труби - найнадійніший вид трубопрокату
Безшовні труби отримують шляхом гарячої або холодної прокатки / волочіння заготовок (гільз), які, в свою чергу, виробляються на спеціальному обладнанні і за спеціальними технологіями. Бувають ще паяні і відцентроволиті безшовні труби, але вони мають обмежений попит і, відповідно, обмежене виробництво.
Сортамент гарячекатаних труб визначає ГОСТ 8731-74, холоднодеформованих - ГОСТ 8734-75.
Холоднодеформовані труби, завдяки специфіці виробництва, виробляються з високим класом якості і точності геометрії поверхні, що неможливо для гарячекатаного виробництва без додаткової обробки. Крім того, саме ця технологія дозволяє отримувати тонкостінний прокат особливої міцності з невеликим діаметром (прецезіонні трубки - ГОСТ 9567-75), що значно розширює сферу застосування трубопрокату (наприклад, в приладобудуванні та машинобудуванні).
Основна перевага безшовних труб - відсутність шва, який сам по собі є слабкою ланкою, яким би якісним він не був. Відсутність зварного шва і механічні характеристики прокату дозволяють використовувати їх для будівництва трубопроводів, що функціонують в умовах агресивних середовищ, низьких температур і високого тиску. Для транспортування рідин високих температур з виділенням пару виробляють труби спеціального призначення.
До недоліків безшовного трубопрокату можна віднести високу вартість та масивність.
Зварні труби - переваги і недоліки
Зварні труби отримують зварюванням після деформування сталевого листа (листового прокату). З'єднання кромок сталевого листа може проводитися пічним зварюванням, електродуговим, лазерним тощо.
Зварні труби бувають одношовні (з прямим поздовжнім швом) і спіралешовні (шов йде по спіралі). І хоча сучасні види зварювання дозволяють отримувати надійні з'єднання, цілком співвідносні з суцільнометалевої поверхнею, труби зі швом по спіралі вважаються надійнішими в разі виникнення аварії, оскільки виключається магістральна тріщина вздовж труби. Тобто, аварійні ситуації ліквідуються простіше і швидше.
Виробництво зварних труб дешевше, ніж безшовних - це основна їхня перевага. Також вони відрізняються невеликою товщиною стінки при великому діаметрі і невеликою вагою, що дає можливість економії металу і витрат в цілому, якщо їх застосування на об'єкті підтверджено інженерними розрахунками.
Недоліки: з високим внутрішнім тиском робочого середовища такі труби справляються гірше на 25%; зварні труби не піддаються вигину; мають низьку корозійну стійкість (без додаткової обробки).
Сфери застосування сталевого трубопрокату
Труби використовуються в дуже багатьох сферах людської діяльності. Сортамент їх величезний - діаметр варіюється від 0,1 мм до 2500 мм. Тільки державних стандартів (ГОСТів), що регламентують виробництво труб, існує більше 50, а технічних умов - кілька сотень.
Правильний підбір труб повинен враховувати склад металу, діаметр, товщину стінки, спосіб виробництва і технічні умови середовища експлуатації. У цьому контексті фахівці провели певний аналіз і умовно розділили весь сортамент на «експлуатаційні» групи:
- безшовні труби для буріння та експлуатації нафтових свердловин;
- нафтопровідні труби;
- крекінгові - для перекачування гарячих нафтопродуктів під тиском;
- газопровідні труби;
- водопровідні труби;
- труби для потреб будівництва;
- труби для котелень;
- труби для виготовлення деталей в машинобудуванні;
- труби для харчової і фармацевтичної промисловості.
Для кожної з груп існують державні стандарти, технічні умови, технологічні карти.
Партнерський матеріал