Жани на вулиці Шевченка

Якби мені 20 років тому сказали що бачили у Фраківську «живого» негра – я б просто не повірила! І це не тому що у нас тут була якась така галицька політика апертеїду, де усі темношкірі садили бульбу, ганяли «жука», обробляли чорними-чорними руками безкінечні гектари бабиних «чорноземів» під розсаду. А ночами, коли бабусі мирно засинали під Дику Розу, тихцем збиралися на майдані (майже Конґо), щоб станцювати свої відверто темні танці. Просто негрів у нас, на Прикарпатті, не було. Лише по телевізору. І то, не часто. Так, як каналів на початку 90-х було спершу ТРИ (один з яких – національний досі існує, досі не показує темношкірих… ну, я ніколи не бачила! Але грішити не буду – дивлюся його лише в час великої депресії щоб зрозуміти, що життя склалося в мене не так і х…во, бо все, «любі друзі», в порівнянні пізнається), то негрів там не показували. Гадаю, не показували не принципово. Або по тодішньому «принципу» - «МАЄМО ТЕ, ЩО МАЄМО». А мали ми не багато…

Перший фільм у якому я побачила справжнього чорношкірого хлопця – «Зефір в шоколаді» по УТ-2. Для мене це було щось! Для баби – шок. Так, як за сюжетом негер, якого не повірю що ненавмисно назвали Вася закохується в білу, як перший незайманий сніг, дівчину і одружується з нею! Ремарочка… Вася, як виплило згодом з кінострічки, родом з Факлендії… От вам і дружба народів…от вам і фільм з прихованими сенсами… Думайте самі, вирішуйте самі. Вася з Факлендії… Баба після того кіна сказала щоб я собі не думала навіть про такого екзотичного кавалєра, бо скорше її вперед ногами винесуть, вона того не допустить. Бабина толерантність. І таких як вона все село. А то й не одне! Через кілька років ми, українці, стали жити краще! З’явилися в телепросторі ще парочка каналів. Але не у всіх. Лиш в тих в кого була антена чи приставка до телевізора. У кого такої розкоші не було, ходили до сусідів. Там вже сім - десять каналів, є з чого вибрати. Заграничні модні серіали («Карусель», « Елен і рєбята»…), мультики не лише радянські, а й Том і Джері, а по місцевому 402 каналі показували вночі навіть «німецькі» фільми про сантехніка (час коли діти, якщо квартира однокімнатна, поверталися до стіни зі словами на добраніч, або йшли в другу кімнату. Кіно дивилися без звуку. Та ясно що ніхто з дітей не спав, бо з-під ковдри, як і через щілинку між дверей, завжди мож щось піддивитися інтересне).

Перші серйозні негри в золоті та зі стволами з’явилися на екранах десь на початку двохтисячних. Моє покоління якраз входило у свій найтяжчий підлітковий період. Коли на заміну розмальовкам приходять постери на стінах.

І навіть тоді, в епоху колонізації темношкірими телерадіопросторів я, не те що моя баба, подумати не могли, що вже якихось років через десять, ввечері у Івано-Франківську (лише вслухайтеся у саму мелодику назви міста!) ви, йдучи додому тихою, центральною вулицею, не десь там на районі, а на Шевченка (вкладаємо ввесь глибокий патріотизм, сенси, сакральність в одну лиш назву, бо, перепрошую, на честь кого назвали!) не зустрічаєте жодної білої людини. За всю дорогу, а це неспішно хвилин 10 мож плисти, дві афроамериканки, троє темношкірих хлопців та кілька молодиків арабської зовнішності. Нічого, думаю я. Толерую і йду собі далі розморена спекотним днем. Аж тут чую співи, як в американських фільмах, де багато темношкірих співають щось типу АлилуяАлилуяАлилуя з притаманними їм ритмами, мелодикою і танцями. Думаю, що оце перегрілася за день! Ну хто, хто опівночі на вулиці Шевченка, у будинку навпроти національного університету ім. Василя Сетефаника (на хвилиночку… член Русько-Української радикальної партії, котра поборювала інтереси УГКЦ) може припустити, що йому не причулося виконання «Алилуї» десь щонайменше 6=ма афроамериканцями?! Таки не перегрілася. Таки не причулося. Зупинилася. Записала. Переслухала дома. Таки так… Співають свої традиційні пісні, як в церкві. Лише посерд ночі у квартирі на другому поверсі старої австрійської кам’яниці.

Коли мені було десь років п'ять чи шість страші друзі, які в гімназію добиралися тролейбусом, розповідали про Жана. Негра, котрий жив десь у місті, і їздив з ними часом в одному тролейбусі на роботу. А ще, якось, він пригостив їх жуйками. Як доказ існування темношкірого Жана мені були принесені фантики та пожовані гумки. Я звичайно, фантики забрала, але в те, що вони були презентовані Жаном не повірила, бо «жуйкі такі продавали на столику поруч магазину для Діабетиків» на Шевченка, навпроти Прикарпатського, а негри бувають тільки по телевізору.

З того часу пройшло багато років. Не знаю чи Жан досі мешкає у Івано-Франківську, чи існував він взагалі, чи пригощав моїх друзів жуйками. Все це в минулому, як і той «діабетичний» магазин під яким колись торгували привезеними з-за кордону солодощами та жувальними гумками. Тепер, я вірю людям! Вірю в «негрів»… чую їх дзвінкі голоси … там, де був магазин для діабетиків на вулиці Шевченка, навпроти Прикарпатського університету імені Василя Стефаника.


10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466