Захожі заготівельники та повінь: прикарпатці втрачають традиційні заробітки на чорницях

Мешканці гірських районів Прикарпаття втрачають свої традиційні заробітки на місцевому промислі - зборі лісових дарів.

За літрову банку чорниць на ринках Івано-Франківська правлять 80-100 гривень. Попит на ягоду стабільний, адже вона відома як засіб для поліпшення зору та загалом скарбниця вітамінів, пише Фіртка з посилання на Голос України

Продавці роблять наголос на екологічно чистій продукції, чим ще більше приваблюють покупців. Афини, як частіше кажуть на Прикарпатті, розходяться швидко. 

У місті Бурштин вдалося натрапити на чорниці по 50 грн за літрову банку ягід. Продавчиня Ганна каже, що привезла бурівки (це так по-львівськи) із Бродівського району сусідньої Львівщини. Їх збирають у тамтешніх лісах.

"Торік у цей час тут, на роздоріжжі, було чимало продавців з афинами. Тепер нема. Погодні умови інші, навесні вдарили заморозки, далася взнаки червнева повінь. На ринку в Косові за літр ягід правлять і по 100 гривень. Місцевим заробити на збиранні непросто. Моя односельчанка Марічка Прокопчук розповідає, що зранку порається біля маржини (живності). Як вийде опісля - на ґрунях-горбах біля Писаного Каменю нема вже що збирати. Там масово заготовляє ягоди якийсь зайшлий люд", - розповідає мешканка села Верхній Ясенів Верховинського району Олена Цвілинюк.

Горяни з острахом згадують, як щороку машинами привозять великі групи збирачів, які зачищають афини щітками-комбайнами. Після них - хіба що поодинокі ягідки.

Полонини фактично під чиїмось контролем: господарюють на свій розсуд. Якщо наймають місцевих мешканців, то здавати зібране наказують певним підприємцям. Торік брали на гурт по 35 грн/кг. У тому ж Косові чи Верховині приймали дорожче...

Щоб і собі якось заробити, доводиться випереджати зайшлих збирачів. Горяни вимушено зривають недостиглі ягоди. Однак їх приймають за нижчою ціною. Так само ґоґози, як на Прикарпатті називають брусницю. Ця червона ягода дозріває ще пізніше, десь у серпні-вересні. Але й на неї приціл.

"Питання заготівлі лісових ресурсів сільські голови порушували не раз. Парканів у лісах та на полонинах не наставиш. Так щороку, хоч у високогір'ї чорниця ще не дозріла... А до планів "захожих заготівельників" втрутилася червнева повінь, яка зруйнувала під'їзні шляхи. Тим паче - у верхах, де валуни з камінням порозбивали все під час стихії. На ринку продають афини із лісів та власних полонин, але набагато нижчих від тих локацій, де чорниця родить нереально рясно", - повідав мешканець Верховини Роман Клим.

Щороку Івано-Франківська обласна рада своїм рішенням затверджує ліміти використання лікарських рослин, грибів та ягід при здійсненні побічних лісокористувань. На 2020-й Верховинський лісгосп має дозвіл заготовити по 130 т ягід чорниці та 100 кг її листя (сухого), 50 т ягід і 50 кг листя малини, 10 кг листя брусниці. Для Верховинського районного лісгоспу такий ліміт: по 10 т ягід чорниці та малини і 100 кг калини. 

"Горяни живуть із цього бізнесу, особливо в умовах високогір'я, залучають своїх дітей. Тим часом підприємці наймають працівників, які гребуть комбайнами навіть зеленець. Вдалося відстояти прохання мешканців сіл Дземброня та Зелене Верховинського району щодо термінів масового збору ягід. Офіційний дозвіл обласної ради - не раніше 1 серпня. Запровадження обмеження дає інструмент контролю. Правоохоронці разом із прикордонним загоном, депутатами сільрад можуть перешкодити безчинству, посилаючись на рішення комісії обласної ради з питань аграрної політики та аграрних відносин. А для народних депутатів - робота, щоб скерувати промисел у правове русло", - повідомив заступник голови цієї комісії Богдан Тимофійчук.


24.07.2020 1380
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1963
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2832
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3467
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6856 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3860

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6807 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5117
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3402
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455