Китай хоче очолити глобальне відновлення від пандемії та стати найвпливовішим на світовій арені, ніж будь-коли раніше.
Ці плани можуть здійснитися найближчим часом. Друга за величиною економіка світу минулого року зазнала серйозних наслідків через пандемію Covid-19, проте вона відновлюється, поки світ впадає в рецесію.
"Китай вийшов із шоку Covid-19 раніше, ніж решта світу, і влада вже має плани на довгострокову перспективу", - написала Франсуаза Хуанг, старший економіст Азійсько-тихоокеанського регіону при Euler Hermes, у звіті минулого тижня під назвою "світ рухається на Схід, швидко".
Китай вперше випередив США у залученні прямих іноземних інвестицій. Спочатку 2020 року, він підписав торгову угоду з Європейським Союзом з метою стимулювання зростання та надання європейським компаніям ширшого доступу до своїх 1,4 мільярда споживачів.
Зараз Пекін починає новий рік без найагресивнішого політичного супротивника, колишнього президента США Дональда Трампа.
Президент Сі Цзіньпін вже чітко дав зрозуміти, що бачить, як Китай займе найкращі позиції у наступному році та й надалі.
Під час зустрічі в Давосі на Всесвітньому економічному форумі в понеділок Сі подав упевнений тон, коли розповідав, як його нація направляла допомогу іншим країнам, і закликав світ до спільної роботи, нагадуючи про переваги глобалізації, яку він дав, коли став першим китайським лідером, який з’явився в Давосі у 2017 році. І він високо оцінив здатність Китаю рухати світову економіку, додаючи "більший імпульс росту".
"Китай використає свої переваги на великому ринку та потенціал внутрішнього попиту, щоб надати більше можливостей для співпраці між країнами та відновлення світової економіки", - сказав Сі.
"Сі розтрачує глобальний вплив Китаю через все більш провокаційні дії в Синьцзяні, Гонконгу, Південно-Китайському морі та відносно Тайваню", - сказав Рейнш CNN Business. "Ці дії є неприйнятними для демократій, і я думаю, ми будемо спостерігати за тим, як вони віддаляються від Китаю, попри його привабливість як ринку", - додав він.
На цей час, принаймні, відносну економічну силу Китаю важко ігнорувати. Провідні світові фонди, такі як Fidelity та Invesco, виділили сотні мільйонів доларів на китайський додаток, схожий на TikTok, тоді як американські бренди, такі як Costco, Tesla та Starbucks, також зробили інвестування.
Торік країна вперше змогла позичати за негативними відсотковими ставками, залучивши великих інвесторів з усього світу - в тому числі з Європи та США.
"Довіра до Китаю"
Після звинувачень у тому, що Пекін неправильно діяв на початку пандемії в Ухані, Китай відповів інтенсивним і безпрецедентним локдауном в епіцентрі, який паралізував життя міста на місяці.
Суворі заходи, здавалося, спрацювали. Поки Китай все ще бореться з випадками захворювання на Covid-19, їх кількість далеко менша від рівня, який зафіксований в Європі та США.
Влада також змогла знову відкрити великі сектори економіки минулого року, навіть коли інші країни залишались на локдауні.
Загалом, жорсткі карантинні заходи та додаткові дії, спрямовані на стимулювання зростання - країна також фінансувала великі інфраструктурні проєкти та пропонувала грошову допомогу громадянам - допомогли економіці Китаю розширитися на 2,3% у 2020 році, тоді як значна частина світу заглибилася в рецесію.
"Поза локдауном та попереду всіх інших, китайська економіка рухалася вперед, тоді як більша частина світу намагалася зберегти рівновагу", - написав Фредерік Нойман, співголова азійських економічних досліджень в HSBC, у звіті минулого тижня.
Попереду ще виклики
Китай не позбавлений проблем. Економісти наголошують, що все ще існують загрози для майбутнього зростання країни.
У грудні Міжнародний валютний фонд заявив, що відновлення Китаю значною мірою покладається на державну підтримку.
Інші зазначають, що безліч банкрутств та дефолтів державних фірм призвели до напруженості ринків боргу.
"Політична відповідь на пандемію Covid-19, хоча й ефективна в короткостроковій перспективі, надає більше ресурсів для неефективних державних фірм і збільшує борговий тягар Китаю", - написав Джуліан Еванс-Притчард, старший економіст з Capital Economics.
Роками Китай мав борги, кидаючи тінь на економічну політику.
У понеділок керівник Народного банку Китаю висловив занепокоєння під час виступу в Пекіні тим, що органи місцевого самоврядування встановлюють надто агресивні цілі щодо ВВП.
Це підвищило ризик накопичення боргу, враховуючи відносну легкість, з якою економіка може виснажитися, позичаючи більше грошей, сказав чиновник Ма Цзюнь. Ма навіть запропонував Пекіну відмовитись від загальнодержавних цілей щодо ВВП, а замість цього надати пріоритет зайнятості та контролю над інфляцією.
Існує ще одна потенційна перешкода для зростання Китаю на наступні роки. Як правило, в останні роки він намагається зменшити свою залежність від Заходу.
Наприклад, провідний виробник чіпів у Китаї, SMIC зазнав збитків нещодавніми обмеженнями США на свій бізнес. Це пов’язано з більшим занепокоєнням Китаю.
Хоча президент Джо Байден може надати Пекіну інший тон у стосунках, ніж Трамп, в Китаї не очікують, що він повністю припинить торгову війну і не відмовиться від зусиль, спрямованих на підтвердження США, як світового лідера в галузі економіки та торгівлі.
Байден "надав пріоритет боротьбі з коронавірусом і відновленню та зростанню американської економіки, але його плани багатосторонні", - сказав Рейнш з CSIS.
"Коли він досягне прогресу у виконанні своїх внутрішніх цілей, він також зверне увагу на глобальну торгівлю".